Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Timonkaipumpa ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι γράφεις, ούτε flame υπάρχει εκ μέρους μου ούτε καμιά προσβολή. Οποιος έχει τη μύγα να τη φέρει πίσω.. :-D

 

Από τη μιά προτείνεις dislike για τα καθαρά τεχνικά θέματα που έχουν απάντηση μόνο το άσπρο/μαύρο, το σωστό/λάθος, λειτουργεί/δεν-λειτουργεί. Αν πούμε οτι σ'αυτό συμφωνούμε, στη συνέχεια διαπιστώνω πως δεν δέχεσαι τον όρο "αξιοπιστία" του σχολιαστή (!). Με δυο λόγια ο κάθε περαστικός που τη βλέπει αλάνθαστος μπορεί να γίνει εύκολος επικριτής των πάντων, κλικάροντας ανέξοδα dislike και κουτσουλώντας σαν δεκαοχτούρα με ψυχολογικά προβλήματα σε ότι post του φαίνεται λάθος. Κανένα έλεος για τους κοντούς, ας πούμε.. :P

 

Στα σοβαρά τώρα, επειδή κι οι κρίνοντες κρίνονται, την τελευταία φορά που κοίταξα σε εκκλησία δεν είχαν βάλει εικόνισμα του Timonkaipumpa ούτε του Pigeon για να τα προσκυνάμε ως αλάνθαστες θεότητες -αν και θα έπρεπε τουλάχιστον δικό μου να υπάρχει, τελος παντών- . Επομένως, είναι απαραίτητη η αξιοπιστία του σχολιαστή που θα τολμήσει το ΟΧΙ, χωρίς αιτιολόγηση. Εκτός αν υπάρχει λίστα εγκεκριμένων χρηστών insomnia πχ. 29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν pigeon, αυτοί ξέρουν.

 

..και γενικά για το θέμα dislike+αξιοπιστία ξαναφέρνω ως παράδειγμα -προς μίμηση ή αποφυγή- το stackexchange. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε θα ημουν αντιθετος σε μια προοπτική κουμπιου dislike αν παράλληλα εφαρμοζόταν η απαγόρευση των "ααααααα...τι λέει αυτος ρεε..χαχαχαχα". Μια χαρά. Διαφωνείς με την άποψη του τάδε αλλά δεν γουστάρεις να επιχειρηματολογίσεις ή απλά δεν μπορεις να το κάνεις? Πατάς τον dislike και ούτε γάντια ούτε ζημιά.

 

Να μου πειτε, θα υπάρχει και κατάχρηση του κουμπιου. Ε δε νομιζω οτι θα ειναι προβλημα αυτο. Εδω υπάρχει κατάχρηση του like πλέον. Δεκάδες περιπτώσεις που δυο χρηστες εκφράζουν μια εντελως διαφορετική άποψη, έρχεται ένα τριτος που διαφωνει και με τους 2 και ο ένας κάνει like στον άλλο για να μπει στο μάτι του τρίτου. Οκ σε φόρουμ είμαστε, υπάρχουν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνείς με την άποψη του τάδε αλλά δεν γουστάρεις να επιχειρηματολογίσεις ή απλά δεν μπορεις να το κάνεις?

 

..με απαράμιλλο Ελληνικό στυλ, φαντάζομαι. :P

ellinaras.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Κάτι άσχετο τελείως με την συζήτηση.

Προτείνω για το καλό του forum να αλλάξεις avatar...

Δεν μπορώ άλλο να βλέπω αυτή την φάτσα κατέλη σε τόσα posts :-D :-D :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν υπάρχει σοβαρός χρήστης που θέλει να θεωρείται αξιόπιστος και προτιμά το εύκολο dislike αντί μιας επιχειρηματολογίας έστω της μιας σειράς κειμένου. Φέρνω για παράδειγμα το stackexchange που υποστηρίζει και τις δυο μορφές feedback. ;)

 

Προσωπικά, η νοοτροπία "frown upon" χωρίς εξήγηση που κυριαρχούσε την περασμένη 10ετία με αηδιάζει, παραπέμπει ευθέως σε αλάνες, κλίκες η/και ελιτισμό, βάζοντας τον σχολιαστή να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας, ενώ κατά συνθήκη είναι μια διαδικασία που οφείλουν να φροντίσουν οι διαφωνούντες, δηλαδή της επιχειρηματολογίας περί του αντιθέτου. (Εξαιρώ φυσικά τα εξόφθαλμα περιστατικά).

 

Ασε που τις περισσότερες φορές, ο διαφωνούντας του dislike δεν έχει δείξει διαχρονικά κάτι περισσότερο από ξυνισμένα μούτρα. :eek:

 

 

Timonkaipumpa ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι γράφεις, ούτε flame υπάρχει εκ μέρους μου ούτε καμιά προσβολή. Οποιος έχει τη μύγα να τη φέρει πίσω.. :-D

 

Από τη μιά προτείνεις dislike για τα καθαρά τεχνικά θέματα που έχουν απάντηση μόνο το άσπρο/μαύρο, το σωστό/λάθος, λειτουργεί/δεν-λειτουργεί. Αν πούμε οτι σ'αυτό συμφωνούμε, στη συνέχεια διαπιστώνω πως δεν δέχεσαι τον όρο "αξιοπιστία" του σχολιαστή (!). Με δυο λόγια ο κάθε περαστικός που τη βλέπει αλάνθαστος μπορεί να γίνει εύκολος επικριτής των πάντων, κλικάροντας ανέξοδα dislike και κουτσουλώντας σαν δεκαοχτούρα με ψυχολογικά προβλήματα σε ότι post του φαίνεται λάθος. Κανένα έλεος για τους κοντούς, ας πούμε.. :P

 

Στα σοβαρά τώρα, επειδή κι οι κρίνοντες κρίνονται, την τελευταία φορά που κοίταξα σε εκκλησία δεν είχαν βάλει εικόνισμα του Timonkaipumpa ούτε του Pigeon για να τα προσκυνάμε ως αλάνθαστες θεότητες -αν και θα έπρεπε τουλάχιστον δικό μου να υπάρχει, τελος παντών- . Επομένως, είναι απαραίτητη η αξιοπιστία του σχολιαστή που θα τολμήσει το ΟΧΙ, χωρίς αιτιολόγηση. Εκτός αν υπάρχει λίστα εγκεκριμένων χρηστών insomnia πχ. 29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν pigeon, αυτοί ξέρουν.

 

..και γενικά για το θέμα dislike+αξιοπιστία ξαναφέρνω ως παράδειγμα -προς μίμηση ή αποφυγή- το stackexchange. :-(

 

 

Απλά για την διατήρηση ( ; ) της κοινής ( ; ) λογικής..

 

Όταν λες:

Πάντως δεν υπάρχει σοβαρός χρήστης που θέλει να θεωρείται αξιόπιστος και προτιμά το εύκολο dislike αντί μιας επιχειρηματολογίας έστω της μιας σειράς κειμένου. 

 

αυτομάτως κρίνεις ως αναξιόπιστους και αστείους χρήστες (προσωπική επίθεση) όσους διαφωνούν με αυτό που λες. 

 

Αυτό ΕΙΝΑΙ flame.

 

Εάν δεν μπορείς να καταλάβεις τι γράφεις δεν σου φταίνε οι άλλοι. 

 

Υ.Γ. Δεν αναλύω το υπόλοιπο post σου.... γιατί προφανώς βαριέμαι να αποδεικνύω και άλλο τα αυτονόητα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτομάτως κρίνεις ως αναξιόπιστους και αστείους χρήστες (προσωπική επίθεση) όσους διαφωνούν με αυτό που λες.

 

Mα αυτος θα μπορουσε να ειναι ο χαρακτήρας του dislike. Από το να τσακωθεις με κάποιον που ούτως η αλλιως διαφωνεις μαζί του στα περισσότερα, πατάς ενα dis, εκφράζοντας τη δισαρέσκειά σου για αυτά που γράφει και τελειώνει το θέμα. Αντιλαμβάνεται και ο άλλος οτι δεν υπαρχει κανένα κοινό σημείο και τέλος.

Ετσι το βλέπω εγω τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αυτος θα μπορουσε να ειναι ο χαρακτήρας του dislike. Από το να τσακωθεις με κάποιον που ούτως η αλλιως διαφωνεις μαζί του στα περισσότερα, πατάς ενα dis, εκφράζοντας τη δισαρέσκειά σου για αυτά που γράφει και τελειώνει το θέμα. Αντιλαμβάνεται και ο άλλος οτι δεν υπαρχει κανένα κοινό σημείο και τέλος.

Ετσι το βλέπω εγω τουλάχιστον.

θα σε φλομωσω στο dis ετσι κ το βαλουν  - εσενα γαυρακι :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε φλομωσω στο dis ετσι κ το βαλουν  - εσενα γαυρακι :-D

Βρε κανένα πρόβλημα. Απ το να σκοτώνεσαι με κάποιον, εφόσον ξέρεις εξ αρχης οτι με τον τάδε χρήστη δεν υπάρχει ταύτιση απόψεων, ας έχεις το dis να την εκφράσεις, πολιτισμένα. Να μου πεις...και πολιτισμένος διάλογος γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Timonkaipumpa, επί προσωπικού:

Μη παιδεύεσαι άδικα να φτιάξεις κατάσταση. Κάνοντας μια ανασκόπηση στις τελευταίες απαντήσεις σου -κυρίως αυτές του μπλα-μπλα υποφόρουμ- είδα ότι ως συστηματικός flamer απαντάς δεξιά κι αριστερά σαν σου σκότωσαν τη μάνα, το λιγότερο. Εγώ πάντως δεν είμαι αυτός που ζορίζεσαι φιλότιμα να εμφανίσεις και πραγματικά λυπάμαι που δεν παίρνεις ούτε από λόγια, ούτε από εξηγήσεις, ούτε από χιούμορ. -_-

 

 

Για την διατήρηση της κοινής λογικής, εσύ είπες αυτο:

Το πρόβλημα είναι ότι βλέπετε το dislike σε θέματα μη τεχνικού περιεχομένου.  Θα μπορούσε να μπει το dislike μόνο σε threads με τεχνικό περιεχόμενο και όχι στην ενότητα "ψυχαγωγία" και στην ενότητα "ειδήσεις".  Ακριβώς όπως είναι και σε μεγάλα (και ίσως στα μεγαλύτερα) τεχνολογικά/προγραμματιστικά forums. Εάν διαφωνείς ρίχνεις "αρνητική ψήφο" στην απάντηση. Μόνο που δεν είναι θέμα προσωπικού γούστου η διαφωνία ούτε και φιλοσοφικών απόψεων. Είτε λειτουργεί κάτι, είτε όχι. 

 

κι εγώ απάντησα αυτό:

Πάντως δεν υπάρχει σοβαρός χρήστης που θέλει να θεωρείται αξιόπιστος και προτιμά το εύκολο dislike αντί μιας επιχειρηματολογίας έστω της μιας σειράς κειμένου. Φέρνω για παράδειγμα το stackexchange που υποστηρίζει και τις δυο μορφές feedback. ;)

 

Το παράδοξο εδώ είναι ότι, ενώ προτείνεις να υπάρχει dislike στα τεχνικά θέματα, παράλληλα εναντιώνεσαι με το αυτονόητο που υποστηρίζω ότι ο disliker πρέπει να αξιολογείται άρα να είναι διαχρονικά σοβαρός χρήστης, ήτοι αξιόπιστος και η γνώμη του -το dislike του- να στέκει. Αν δεν είναι αξιόπιστος, πάει περίπατο το "είτε λειτουργεί είτε όχι", γιατί όπως ανέφερα, ένας εμπαθής ή ένας απλά άσχετος χρήστης μπορεί πολύ εύκολα να θεωρήσει εαυτόν αυθεντία στα τεχνικά θέματα και να τσεκουρώνει κατά βούληση, γεγονός καθόλου σπάνιο και σ'αυτό το forum εδώ που τα λέμε. Πρόβλημα λογικής φίλε μου εγώ δεν βλέπω, ούτε κοινής ούτε περιπλεγμένης, μόνο μια περίεργη διάθεση από μέρους σου για ...συζυγικό καυγαδάκι και κρεβατομουρμούρα. :-(

 

Τώρα για τα υπόλοιπα που αναφέρεις με αυτή την καλόκαρδη διάθεση, νομίζω πως διατηρώ ακόμα το δικαίωμα να έχω δική μου άποψη. Θεωρώ λοιπόν την μη-αιτιολογημένη διαφωνία ως φτηνή εναντίωση, άποψη την οποία διατυπώνω δημόσια και με επιχειρήματα, όχι με dislikes. Δεν υποχρέωσα κανέναν να την υιοθετήσει ούτε υπονόησα τίποτε σκοτεινό και ύποπτο, επομένως, μην ψάχνεις για δήθεν flames και προσβολές εκεί που δεν υπάρχουν. :unsure:

 

και κάτι ακόμα:

Όταν λες: "Πάντως δεν υπάρχει σοβαρός χρήστης που θέλει να θεωρείται αξιόπιστος και προτιμά το εύκολο dislike αντί μιας επιχειρηματολογίας έστω της μιας σειράς κειμένου. " -- αυτομάτως κρίνεις ως αναξιόπιστους και αστείους χρήστες (προσωπική επίθεση) όσους διαφωνούν με αυτό που λες. Αυτό ΕΙΝΑΙ flame.

 

Το "αναξιόπιστος" και το "αστείος χρήστης" από που προκύπτει; Δεν έγραψα τίποτε τέτοιο, εγώ διαβάζω: "ο σοβαρός χρήστης που θέλει να θεωρείται αξιόπιστος -δηλαδή η άποψη του να έχει βάρος- φροντίζει να επιχειρηματολογεί στις διαφωνίες του". Ούτε είπα κανέναν αστείο ούτε αναξιόπιστο. Αυτό που προσπαθείς να κάνεις με τις ακροβασίες είναι το γνωστό με τον αστυφύλακα και το μπουζούκι, και σίγουρα οι προθέσεις σου δεν είναι αγαθές. (flame for the win!).

 

Ακολουθεί ως παράδειγμα-επιχείρημα το stackexchange (που σκόπιμα αφαίρεσες από το quote για να αλλοιώσεις το νόημα), όπου δείχνω πως η επιχειρηματολογία ανεβάζει το status των χρηστών και επιπλέον, δίνεται το δικαίωμα σε άλλους να κρίνουν ακόμα και την διαφωνία. <---- ετσι γίνεται ο πολιτισμένος διάλογος κι αν δεν σας το έμαθαν εκεί στα σύγχρονα πανεπιστήμια μας, ψάξτε ρε παιδιά καμια βιβλιογραφία, δεν είναι ντροπή..
 

Σε κάθε περίπτωση η άποψή μου για την σχέση σοβαρότητας και αξιοπιστίας των χρηστών σε διαδικτυακές κοινότητες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προσωπική επίθεση (!!), είναι άποψη, εκτίμηση. Κι αν αυτό ήταν επίθεση, οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί που βρίσκω σε όλες στις απαντήσεις σου τι είναι; :unsure:

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το app του insomnia στο play store τι γίνεται,είχαμε κάνα νέο?

 

Κάτι είχε ειπωθεί για νέο team που θα το σχεδιάσει εκ νέου με το καινούριο έτος κλπ κλπ

Έχουμε κάνα φως στον ορίζοντα?

 

Θα ήθελα να συμμετέχω κ να διαβάζω πιο συχνά το forum αλλά οι πρακτικές δυσκολίες που υπάρχουν από tablets και smartphones,δεν το καταστούν αυτό δυνατό.

 

Δείτε το λίγο αυτό ρε παιδία η βάλτε ένα api του tapatalk.Είναι κρίμα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με το app του insomnia στο play store τι γίνεται,είχαμε κάνα νέο?

 

Κάτι είχε ειπωθεί για νέο team που θα το σχεδιάσει εκ νέου με το καινούριο έτος κλπ κλπ

Έχουμε κάνα φως στον ορίζοντα?

 

Θα ήθελα να συμμετέχω κ να διαβάζω πιο συχνά το forum αλλά οι πρακτικές δυσκολίες που υπάρχουν από tablets και smartphones,δεν το καταστούν αυτό δυνατό.

 

Δείτε το λίγο αυτό ρε παιδία η βάλτε ένα api του tapatalk.Είναι κρίμα..

 

Τα Apps για την κινητή τηλεφωνία επανασχεδιάζονται, όπως είχαμε υποσχεθεί.. 

Λίγη υπομονή. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιτέλους, ένα ενδιαφέρον άρθρο στην πρώτη σελίδα.

 

Όχι αλλες ειδήσεις (στην πρώτη σελίδα) για το χ κινητό της ψ εταιρεία που αναβαθμιστηκε στην ζ έκδοση.

 

 

Έχεις ένα δίκιο εν μέρη αλλά αφού πρόκειται για subforum ειδήσεων αναγκαστικά θα έχει τέτοια θέματα.

Μάλιστα το παρόν θέμα δεν αποτελεί είδηση αλλά υπενθυμίζει μια ιστορική επέτειο.

 

Ίσως ήταν καλό να υπήρχε ένα subforum αποκλειστικά με ιστορικά άρθρα σχετικά με την τεχνολογία.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον και θα προσέλκυε πολλούς αναγνώστες.

 

Προτείνω το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνείς με την άποψη του τάδε αλλά δεν γουστάρεις να επιχειρηματολογίσεις ή απλά δεν μπορεις να το κάνεις?  Πατάς τον dislike και ούτε γάντια ούτε ζημιά.

 

Η απάντησή σου σε αυτή την ερώτηση είναι ότι μερικοί χρήστες θα σε θεωρήσουν μη σοβαρό χρήστη ή σοβαρό χρήστη που δεν θέλεις να θεωρείσαι αξιόπιστος. Π.χ.:

 

 

Πάντως δεν υπάρχει σοβαρός χρήστης που θέλει να θεωρείται αξιόπιστος και προτιμά το εύκολο dislike αντί μιας επιχειρηματολογίας έστω της μιας σειράς κειμένου. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, ο αστυφύλακας είναι όργανο, το μπουζούκι όργανο, άρα, ο αστυφύλακας είναι μπουζούκι. :-(

 

Ηρθε η ώρα να αφήσεις τι λένε οι άλλοι και να εκθέσεις επιτέλους τη δική σου άποψη, πώς δηλαδή φαντάζεσαι να καθορίζεται η αξιοπιστία των χρηστών σε μια κοινότητα, όταν αυτοί γίνονται κριτές άλλων απόψεων και δη επί τεχνικών θεμάτων;

 

Γιατί απ'όσο γνωρίζω, οι χρήστες μιας κοινότητας είναι ίσοι, δεν καταθέτει κανείς βιογραφικό και πιστοποιητικά αυθεντίας ούτε φυσικά νοείται διάλογος χωρίς εκατέρωθεν τοποθετήσεις και επιχειρήματα. Εκτός αν ο ένας θρέφει ιδέες μεγαλείου και θεωρεί οτι μας κάνει χάρη που ασχολείται με την πλέμπα. :whistle:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προταση μου ειναι η εξης.στις αγγελειες να υπαρχει εκτος απο ολα και τομεας ανταλλαγων με υποκατηγοριες 1)εικονα ηχος 2)pc,laptop and harware 3)tablets 4)kinhta 5)διαφορα 6)οχηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...