Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις αγγελίες γιατί να μην υπάρχει ειδική κατηγορία όπου θα γίνονται ανταλλαγές?. ;)

 

Ανταλλαγές μπορούμε να κάνουμε σε πολλά πράγματα πχ.

παιχνίδια, hardware pc, βιβλία περιοδικά, ηλεκτρονικά διάφορα...

Θα ήτανε συν ένα παραπάνω θετικό για το site μας.

Θέλει κάποιος να ανταλλάξει κάποια πράγματα με κάτι άλλο? Θα πηγαίνει στο αντίστοιχο drop down menu και μπαμ B)

βασικα στο μπλα μπλα ανοιξε ενα τετιο θεμα αλλα πηγε στο απατο.ενω το αλλο μη τα πεταξετε χαριστε τα γνωριζει επυτιχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα.δεν ξέρω αν είναι σχετικό αλλά πολύ θα ήθελα να καταργηθεί το 5ημερο επεξεργασίας των αγγελιών για να μπορούμε ανά πάσα στιγμή να ΄κάνουμε αλλαγές.ευχαριστώ και συγνώμη αν ήμουν σε λάθος θέμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.δεν ξέρω αν είναι σχετικό αλλά πολύ θα ήθελα να καταργηθεί το 5ημερο επεξεργασίας των αγγελιών για να μπορούμε ανά πάσα στιγμή να ΄κάνουμε αλλαγές.ευχαριστώ και συγνώμη αν ήμουν σε λάθος θέμα..

 

Λίγο παραπάνω ελαστικότητα στο θέμα με τις αγγελίες δεν κάνει κακό. Συμφωνώ και εγώ. +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά κάτι πρέπει να γίνει στο θέμα που χαρίζουν αντικείμενα.

Είναι τραγικό συνέχεια ένα άτομο να παίρνει ένα σωρό πράγματα.Δε γίνεται να υπάρχει ένα όριο/ανά άτομο?

 

Tragic απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά κάτι πρέπει να γίνει στο θέμα που χαρίζουν αντικείμενα.

Είναι τραγικό συνέχεια ένα άτομο να παίρνει ένα σωρό πράγματα.Δε γίνεται να υπάρχει ένα όριο/ανά άτομο?

 

Tragic απλά...

Το πιο απλό που μπορεί να γινει είναι το ατομο που χαρίζει απλα να μην δινει τα πράγματα σε κάποιον που προσπαθεί να εκμεταλλευτεί καταστάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά κάτι πρέπει να γίνει στο θέμα που χαρίζουν αντικείμενα.

Είναι τραγικό συνέχεια ένα άτομο να παίρνει ένα σωρό πράγματα.Δε γίνεται να υπάρχει ένα όριο/ανά άτομο?

 

Tragic απλά...

 

 

Το έχω επισημάνει κάποιες φορές σε αυτό το thread...

 

Υπάρχουν δύο - τρεις που κάνουν κατάχρηση του συγκεκριμένου θέματος. Έχουν βάλει αυτόματη ειδοποίηση με email για το thread και κάθε που θα βγει νέο post τρέχουν να προλάβουν να πάρουν τσάμπα κάτι.

 

Εάν έχω καταλάβει καλά ο όλος σκοπός αυτού του thread είναι για να χαρίζονται πράγματα, που αλλιώς θα πετιόντουσαν, σε ανθρώπους ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ. Πόση ανάγκη έχει κάποιος που απλά παίρνει ό,τι δημοσιεύεται επειδή και μόνο είναι λειτουργικό; Μία τέτοια συμπεριφορά δεν στερεί από άλλους ανθρώπους; 

 

Η απάντηση που είχα πάρει σε αυτό το thread που γράφουμε τώρα είναι ότι "αφού προλαβαίνουν, μπράβο τους" (όχι με αυτά τα λόγια αλλά αυτό το νόημα κατάλαβα εγώ... εάν είμαι πολύ λάθος και το στηρίξει κάποιος mod αυτό, μπορώ να ανατρέξω λίγο πίσω και να κάνω παράθεση την απάντηση που είχα πάρει... μπορεί όντως και εγώ να μην θυμάμαι καλά). 

 

Ένα μέτρο που θα μπορούσε να μπει είναι χρονικός περιορισμός στο posting σε αυτό το thread. Και όχι βάσει ημερομηνίας αλλά βάσει post. 

 

Δηλαδή, άπαξ και κάνει κανείς post στο εν λόγο thread τότε να μην μπορεί να ξανακάνει για 20 posts. Αυτό το μέτρο σε συνδυασμό με ένα μέτρο που θα απαγορεύει το χάρισμα αντικειμένων (με ποινή ban) σε όσους παραβλέπουν την προτεραιότητα του "πρώτα κάνω post και μετά μου το χαρίζουν" θα αποτρέψει την κατάχρηση της καλοσύνης μερικών ανθρώπων να βοηθήσουν κάποιους άλλους. 

 

 

Αλλά νομίζω πως ακόμη μία φορά οι mods θα αρνηθούν να κάνουν κάτι για αυτούς που κάνουν κατάχρηση αυτού του μηχανισμού. 

 

Υ.Γ. Συν ότι με ένα τέτοιο μέτρο θα σταματήσει το spam από μερικούς που πάνε σε εκείνο το thread για να ανοίξουν συζήτηση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και post να μη μπορεί να κάνει, PM δε μπορεί να στείλει σε εκείνον που χαρίζει κάτι;

 

Εγώ βλέπω δύο τρόπους να σταματήσει το φαινόμενο:

 

α. Εκείνοι που μπαίνουν να χαρίσουν κάτι, να μπαίνουν στη διαδικασία να τσεκάρουν τι παίζει, και ποιοι είναι εκείνοι που εκμεταλλεύονται καταστάσεις. Αν όχι εκείνοι, κάποιος mod.

β. Να κλειδωθεί το νήμα.

 

Και πιο πιθανό και εύκολο μου φαίνεται το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και post να μη μπορεί να κάνει, PM δε μπορεί να στείλει σε εκείνον που χαρίζει κάτι;

 

Αυτό το μέτρο σε συνδυασμό με ένα μέτρο που θα απαγορεύει το χάρισμα αντικειμένων (με ποινή ban) σε όσους παραβλέπουν την προτεραιότητα του "πρώτα κάνω post και μετά μου το χαρίζουν" θα αποτρέψει την κατάχρηση της καλοσύνης μερικών ανθρώπων να βοηθήσουν κάποιους άλλους

 

 

Ελπίζω τώρα να φαίνεται. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το έχω επισημάνει κάποιες φορές σε αυτό το thread...

 

Υπάρχουν δύο - τρεις που κάνουν κατάχρηση του συγκεκριμένου θέματος. Έχουν βάλει αυτόματη ειδοποίηση με email για το thread και κάθε που θα βγει νέο post τρέχουν να προλάβουν να πάρουν τσάμπα κάτι.

 

Εάν έχω καταλάβει καλά ο όλος σκοπός αυτού του thread είναι για να χαρίζονται πράγματα, που αλλιώς θα πετιόντουσαν, σε ανθρώπους ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ. Πόση ανάγκη έχει κάποιος που απλά παίρνει ό,τι δημοσιεύεται επειδή και μόνο είναι λειτουργικό; Μία τέτοια συμπεριφορά δεν στερεί από άλλους ανθρώπους; 

 

[...]

 

Eγώ δε βλέπω πουθενά να αναφέρεται η παράμετρος του "τα έχουν ανάγκη" στο πλαίσιο του νήματος, όπως αυτό ορίζεται στο πρώτο μήνυμα.

 

Κάποιος έχει κάποιο αντικείμενο για χάρισμα, και το δίνει σε όποιον ενδιαφερθεί. Αν, μάλιστα, βιάζεται γιατί του πιάνει χώρο/γκρινιάζει η μάνα/γυναίκα/σύντροφος, το ζητούμενο είναι να φύγει από πάνω του, όχι ποιος θα το πάρει. Εξ ου και παράμετροι όπως "το τάδε αντικείμενο το κρατάω μέχρι τέλος εβδομάδας και μετά πάει ανακύκλωση".

 

Κάποιος λέει, "κοιτάξτε, έχω 15 πράγματα, αλλά θέλω να τα μοιράσω σε όσους περισσότερους γίνεται" (είδα κάτι τέτοιο πρόσφατα) Δικαίωμά του (και μπράβο του, θα προσέθετα). Θέλει μια πιο δίκαιη κατανομή. Άλλος λέει "να φύγει από πάνω μου κι ας πάει όπου θέλει". Δεν είναι πάντοτε αλτρουιστικά τα κίνητρα, ούτε μπορούμε να επιβάλουμε να είναι.

 

Γνώμη μου, πάντως, είναι πως αν τα μέλη βλέπουν μια κατάχρηση της καλοσύνης των μελών που χαρίζουν κάτι και εκμετάλλευση του νήματος, μπορούν να ειδοποιούν αυτόν που χαρίζει το αντικείμενο ότι "κοίτα φίλε, σου το ζητάει ο φαταούλας που έχει μαζέψει το σύμπαν από εδώ μέσα".

 

Αν μου το έλεγε κάποιος αυτό, πιθανότατα θα το ξανασκεφτόμουν και θα το έδινα κάπου αλλού.

 

Ή μπορεί και να μη με ένοιαζε και το μόνο που θα ήθελα ήταν να το ξεφορτωθώ το ρημάδι το γκουμουτσομόνιτορ.

 

Αν πάμε να βάλουμε κανόνες και στην καλοσύνη των ανθρώπων (και πολύ περισσότερο στην αξιοπρέπεια και τον αυτοσεβασμό) ζήτω που καήκαμε.

 

Στη χειρότερη, και αν δε σας εμποδίζει η συνείδησή σας, στείλτε μια αναφορά. Αλλά και πάλι, να κάνουμε τι ως συντονιστές; Να απαγορέψω στον Timon να χαρίσει κάτι στον Antwni, επειδή ο δεύτερος είναι φαταούλας; Ή να μετράμε τα μηνύματά τους;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω ένα παλιό ερώτημα, από την εποχή της μετάβασης από vBulletin σε IP.Board:

 

Γίνεται όταν clickάρουμε πάνω σε τίτλο νήματος να μας πηγαίνει στο πρώτο μη διαβασμένο;

 

Μέχρι τώρα, μόνο στην κεντρική γίνεται αυτό. Σε οποιαδήποτε υποκατηγορία του forum σε πάει πάντα στο πρώτο.

 

Imho είναι κάτι σημαντικό για τη λειτουργικότητα του forum.

 

Και κάτι άλλο που ίσχυε επί vBulletin και όχι τώρα, που ήταν ευδιάκριτο ποια ήταν τα μη διαβασμένα posts. Τώρα δεν υπάρχει τίποτα, ούτε μια τελεία, ένας αστερίσκος, κάτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουνα και εγώ να χαρίσω κάποια πραγματάκια αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι :blink: αν είναι να τα πάρει πάλι το ίδιο άτομο καλύτερα άστο. Ας πέσει μπαν από admin. Απλά πράγματα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επαναφέρω ένα παλιό ερώτημα, από την εποχή της μετάβασης από vBulletin σε IP.Board:

 

Γίνεται όταν clickάρουμε πάνω σε τίτλο νήματος να μας πηγαίνει στο πρώτο μη διαβασμένο;

 

Μέχρι τώρα, μόνο στην κεντρική γίνεται αυτό. Σε οποιαδήποτε υποκατηγορία του forum σε πάει πάντα στο πρώτο.

 

Imho είναι κάτι σημαντικό για τη λειτουργικότητα του forum.

 

Και κάτι άλλο που ίσχυε επί vBulletin και όχι τώρα, που ήταν ευδιάκριτο ποια ήταν τα μη διαβασμένα posts. Τώρα δεν υπάρχει τίποτα, ούτε μια τελεία, ένας αστερίσκος, κάτι.

clickάρω στον τίτλο και με πάει κανονικά 1st post της 1st page...

 

clickάρω στην τελεία/αστερίσκo στα αριστερά του τίτλου και με πηγαίνει στο latest unread...

 

αυτά σε όλα τα sections

 

για τα μην διαβασμένα posts πράγματι δεν υπάρχει κάτι για να τα ξεχωρίζεις από τα διαβασμένα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντως αυτο με την τελεια μπορει να σου ξεφυγει οταν εισαι απο κινητο και να χτυπησεις τιτλο. Και εχω Note 3.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...