Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτείνω να μπορείς να δεις τις ειδοποιήσεις σου στην android εφαρμογη. Απαράδεκτο να μην υπάρχει, εκτός κι αν δεν το βρίσκω.

Η εν λόγω εφαρμογή είναι νεκρή εδώ και καιρό, μην κανείς τον κόπο να ασχολείσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή...;

Ένα feature που υπάρχει σε πολλά φόρα.

Να μπορείς να δώσεις όνομα στο spoiler. Πχ [spoiler=spoilername]

Θα δίνει προαιρετικά μια ιδέα για το τι περιέχει ή το κατηγοριοποιεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εν λόγω εφαρμογή είναι νεκρή εδώ και καιρό, μην κανείς τον κόπο να ασχολείσαι...

 

Τότε προτείνω επαναφορά του dislike για να το χρησιμοποιώ για μηνύματα σαν αυτό. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία απορία που μου έχει προκύψει περισσότερες από μία φορές. Θέματα για δίκτυα κινητής και σταθερής τηλεφωνίας σε ποιο forum τα ανοίγουμε? Δεν βρίσκω κάποιο κατάλληλο. Παρατήρησα πως υπάρχουν κάποια στο "Smartphones" αλλά δεν το θεωρώ σωστή κατηγοριοποίηση καθώς δεν αφορά μόνο smartphones αλλά και απλά τηλέφωνα και σταθερά.

 

Το σωστό θα ήταν τα forums "Smartphones" και "Mobile Software" να ήταν subforums ενός κοινού forum "Mobile devices" και να υπήρχε ξεχωριστό forum "Πάροχοι τηλεφωνίας".

 

Τώρα εγώ που να ποστάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το παρατήρησα κι εγώ, γιατί ήθελα σήμερα το πρωί να ανοίξω ένα θέμα σχετικά με mobile καρτο-internet και ψαχνόμουν όπως κι εσύ!

 

Φαίνεται πως τα topics που υπήρχαν παλιά στην ενότητα «Κινητή Τηλεφωνία» μεταφέρθηκαν μαζικά στην ενότητα Smartphones και άλλαξε η περιγραφή της τελευταίας στο ακόλουθο κείμενο:

 

Ερωτήσεις για το αγαπημένο σας smartphone, για τα αξεσουάρ του ή ότι άλλο σχετικό. Συζητήσεις για προγράμματα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας από παρόχους.

 

Συμφωνώ πως είναι λίγο παραπειστικός ο μονολεκτικός τίτλος της κατηγορίας, ως έχει. Να το δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δεν θα είναι ενδιαφέρον να βγεί μια λίστα με τους thread starters που τα threads τους κατάφεραν και έναν θραύση σε δημοτικότητα και διάρκεια ή ότι άλλο θέλετε; Έχω την αίσθηση πως θα λειτουργήσει σαν κίνητρο για την αρχή ιδιαίτερα ενδιαφέροντων νημάτων... λέω γω τώρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τους αντί-φανς έχει παραγίνει, κατά την γνώμη μου, στην ενότητα "Νέα - Ειδήσεις" (ή όπως ακριβώς λέγεται... )

 

Θα πρότεινα να μπει ένα απαγορευτικό δημοσίευσης στην συγκεκριμένη ενότητα για χρήστες με μηνύματα λιγότερα από ένα threshold, π.χ. 1000  ή 2000 μηνυμάτων.

 

Έτσι θα εξασφαλιστεί πως σε αυτή την ενότητα γράφουν μόνο ενεργά μέλη και όχι όποιος θέλει απλά να βγάλει το άχτι του για μία εταιρία ή όποιος απλά μπαίνει για το μπλα - μπλα και πού και πού πετάγεται να βγάλει το άχτι του για μία εταιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ειναι καλό για το φορουμ αυτό που λες.

Αν σε ενοχλεί υπάρχει και το ignore...

 

 

Υπάρχει περίπτωση να μπει ένα κουμπί για π.χ. «Αγαπημένα» threads, ως εναλλακτική των bookmarks;

 

Μου 'χει τύχει αρκετές φορές να βρίσκομαι σε άλλον υπολογιστή και όχι στον δικό μου στον οποίο έχω τα bookmarks μου, και να θέλω να βρω ένα νήμα στο οποίο μπορεί να μην έχω συμμετάσχει, οπότε δε μπορώ να το βρω στις Συνδρομές μου, παρά μόνο με Αναζήτηση.

 

Η λειτουργία της αναζήτησης μπορεί να έχει βελτιωθεί σε σχέση με παλιότερα, αλλά ειδικά αν βιάζεσαι να δείξεις κάτι σε κάποιον, μπορεί να αποδειχθεί δύσχρηστη και χρονοβόρα.

 

Θα μπορούσε να γίνει έμμεσα με τη χρήση των Votes, αλλά αυτό βρίσκει εφαρμογή μόνο στην κατηγορία των Νέων.

 

Αν όμως μπει μια specific κατηγορία στο Προφίλ του χρήστη, μπορεί απλά να κάνει log in και να μπαίνει εκεί και να βρίσκει γρήγορα τα νήματα που ο ίδιος έχει τοποθετήσει.

 

Επειδή δεν έχει απαντηθεί και προσπελάστηκε η ιδέα του phanispal να φανταστώ ότι δεν θα γίνει κάτι?

Δεν σας άρεσε?

Είναι πολύ χρήσιμη, το ξαναλέω! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ειναι καλό για το φορουμ αυτό που λες.

Αν σε ενοχλεί υπάρχει και το ignore...

 

Μία χαρά θα είναι...

 

Προς επιβεβαίωση ο χαμός που έγινε σήμερα στις ειδήσεις για την Apple. Κανένας σχολιασμός για την καθαυτού είδηση και 1000+2 άκυρα σχόλια με μηδενική τεκμηρίωση και επιχειρηματολογία. Και ως διά-μαγείας, τα πιο άσχετα posts από χρήστες με posts κάτω των 2000. 

 

Εάν είναι να κάνει κανείς ignore τους μισούς χρήστες, τότε ποιο το νόημα του forum. Λάθος λειτουργικότητα έχεις προσδώσει στο ignore. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι λύση η απαγόρευση συμμετοχής. Άλλωστε, ο αριθμός των προσμετρούμενων μηνυμάτων που έχει συγκεντρώσει το κάθε μέλος δεν αποτελεί εγγύηση ωριμότητας ή/και χρησιμότητας ενός μηνύματος. 

 

Ένα άλλο ζήτημα είναι ο ορισμός του "ενεργού" μέλους και ο υπολογισμός της συμμετοχής με τον αριθμό των μηνυμάτων: στα 500 μηνύματα δεν είναι κάποιος ενεργός; Στα 800; Αν το όριο έμπαινε στα 2000 μηνύματα, αυτό σημαίνει ότι κάποιος με 1824 μηνύματα δεν είναι ενεργό μέλος;

 

Η μόνη λύση είναι οι χρήστες, αμέσως μόλις εντοπίζουν προβληματικό μήνυμα, να στέλνουν αναφορά και να μη δίνουν συνέχεια.

 

Έτσι, το όποιο πρόβλημα αντιμετωπίζεται έγκαιρα, ενώ ακόμη και αν δεν παρέμβει άμεσα κάποιος συντονιστής (λόγω προχωρημένης ώρας, για παράδειγμα) τουλάχιστον η κατάσταση δεν οξύνεται από "απαντήσεις στο ίδιο ύφος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν αποτελεί απόδειξη σωστής χρήσης, με την ευρύτερη έννοια, του forum ο αριθμός μηνυμάτων. 

 

Όμως, σίγουρα αποτελεί απόδειξη της τριβής με το forum. Έτσι, πιστεύω πως, μειώνεται η πιθανότητα να χρησιμοποιούν συγκεκριμένες ενότητες χρήστες που δεν έχουν τριφτεί με το forum. 

 

Με μία τέτοια κίνηση δεν σημαίνει ότι θα αποκλειστούν από το να γράφουν οι χρήστες που δημιουργούν πρόβλημα. Όμως σημαίνει πως σίγουρα όσοι γράφουν θα είχαν τον καιρό να εντοπίσουν και αυτοί το πρόβλημα με τις απαντήσεις στην ενότητα "Νέα" και να πράξουν όπως νομίζουν ΕΝΩ ΗΔΗ έχουν γνώση του θέματος (ή τουλάχιστον την ευκαιρία για να έχουν γνώση). 

 

Έτσι, η διαδικασία του report που λες θα είναι αποτελεσματικότερη γιατί τώρα θα πρέπει κανείς να κάνει report σε 3 σελίδες συνεχόμενες και με αιτίες όπως "άσχετο μήνυμα", "προσωπική επίθεση" κτλ κτλ κτλ με αποτέλεσμα να μην μπαίνει κανείς στην διαδικασία να το κάνει. Στην περίπτωση που εφαρμοστεί μία απαγόρευση τότε αφενός τα μηνύματα θα είναι λιγότερα, και άρα λιγότερα μηνύματα υποψήφια προς report και άρα πιο εύκολα γίνεται κάτι report, και αφετέρου θα είναι από χρήστες με κάποια εμπειρία στην χρήση αυτού του forum και άρα θα υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες για σωστότερη χρήση σε μία τέτοια ενότητα. 

 

Επίσης, δεν θα με πείραζε καθόλου να μην μπορώ να γράφω ούτε και εγώ. Οπότε το επιχείρημα με τα 1824 μηνύματα απλά είναι invalid. Δεν γράφω τα παραπάνω για να ωφεληθώ στο γράψιμο αλλά στο διάβασμα. 



Ακόμα, το report το καταλαβαίνω σαν μόνη λύση σε ενότητες άλλες πλην αυτής που λέγεται "Νέα". 

 

Σε μία ενότητα που το forum προσφέρει σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα (βάσει των όσων δείχνουν τα στατιστικά από τους topic starters που είναι σχεδόν όλοι διαχειριστικά μέλη του forum) ένα προϊόν (αυτό της ενημέρωσης) δεν νομίζω ότι είναι λογικό να προβάλλεται σαν μόνη λύση η προστασία αυτού από τους χρήστες... Θαρρώ πως πιο ορθό θα ήταν να προστατεύει το forum αυτό που προσφέρει ή να αφήσει ελεύθερη την δημοσίευση ειδήσεων από όλους τους χρήστες και με τα ίδια δικαιώματα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εγω φιλε μου ειμαι γραμμενος στο insomnia απο το 2004 ,το διαβαζω καθε μερα, και με εχει βοηθησει σε πολλα θεματα,αλλα οπως βλεπεις εχω μονο 105 μυνηματα γιατι δεν ποσταρω απαντησεις (σπανιως οπως σημερα...)πιστευω οτι δεν ειναι δικαιη η κατηγοριοποιηση καποιων μελων συμφωνα με τα μυνηματα τους γιατι υπαρχει πολυς κοσμος οπως εγω που μονο διαβαζει το forum..δεν απαντα η κανει αναρτησεις.αυτα

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω φιλε μου ειμαι γραμμενος στο insomnia απο το 2004 ,το διαβαζω καθε μερα, και με εχει βοηθησει σε πολλα θεματα,αλλα οπως βλεπεις εχω μονο 105 μυνηματα γιατι δεν ποσταρω απαντησεις (σπανιως οπως σημερα...)πιστευω οτι δεν ειναι δικαιη η κατηγοριοποιηση καποιων μελων συμφωνα με τα μυνηματα τους γιατι υπαρχει πολυς κοσμος οπως εγω που μονο διαβαζει το forum..δεν απαντα η κανει αναρτησεις.αυτα

ευχαριστω 

 

Αν και διαφωνώ κι εγώ ως προς τους περιορισμούς post ανάλογα με τον αριθμό μηνυμάτων γιατί δεν αποδεικνύει τίποτα ως προς την περίπτωσή σου έχω να πω πως το ότι διαβάζεις απλά δεν σε καθιστά ενεργό μέλος. Παίρνεις  μόνο από την κοινότητα και δεν συμβάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...