Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει περίπτωση να μπει ένα κουμπί για π.χ. «Αγαπημένα» threads, ως εναλλακτική των bookmarks;

 

Μου 'χει τύχει αρκετές φορές να βρίσκομαι σε άλλον υπολογιστή και όχι στον δικό μου στον οποίο έχω τα bookmarks μου, και να θέλω να βρω ένα νήμα στο οποίο μπορεί να μην έχω συμμετάσχει, οπότε δε μπορώ να το βρω στις Συνδρομές μου, παρά μόνο με Αναζήτηση.

 

Η λειτουργία της αναζήτησης μπορεί να έχει βελτιωθεί σε σχέση με παλιότερα, αλλά ειδικά αν βιάζεσαι να δείξεις κάτι σε κάποιον, μπορεί να αποδειχθεί δύσχρηστη και χρονοβόρα.

 

Θα μπορούσε να γίνει έμμεσα με τη χρήση των Votes, αλλά αυτό βρίσκει εφαρμογή μόνο στην κατηγορία των Νέων.

 

Αν όμως μπει μια specific κατηγορία στο Προφίλ του χρήστη, μπορεί απλά να κάνει log in και να μπαίνει εκεί και να βρίσκει γρήγορα τα νήματα που ο ίδιος έχει τοποθετήσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οταν καποιος γραφει ενα status update. καλο θα ηταν να φαινεται ποσα characters εχει ακομη να γραψει οπως οταν στελνεις sms για παραδειγμα. γιατι γινεται η γνωστη σε ολους μας βλακεια με το κοψιμο του μηνυματος σε καποιο αγνωστο αρχικα σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω περίπου 2 χρόνια σε αυτό το forum και κυρίως το 90% του χρόνου μου το αφιέρωνα στο topic του "μπλά-μπλά" για διάβασμα και σχολιασμό διαφόρων θεμάτων / συζητήσεων. Έχω παρατηρήσει ειδικά τον τελευταίο 1 χρόνο σχεδόν από τότε που μπαίνω οτι υπάρχουν κάποια θέματα τα οποία πλέον με ενοχλούν αρκετά και θα ήθελα να τα επισημάνω και να προτείνω πιθανές λύσεις. (Μιλάω μόνο για το κομμάτι του "μπλά-μπλά" και όχι όλο το insomnia γιατί στα άλλα topic ελάχιστα μπαίνω). 

 

1ον και σημαντικότερο. Ανακυκλώνονται συνεχώς θέματα και συζητήσεις τα οποία έχουν χιλιοσυζητηθεί πάρα πολλές φορές στο παρελθόν. Πλέον επειδή δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί, το θέμα γυρίζει στο trolling ή λέγονται τα ίδια και τα ίδια τα οποία πλέον είναι βαρετά να τα γράφουμε αλλά και να τα διαβάζουμε γιατί δεν βγαίνει άκρη. Έχω βαρεθεί κάθε φορά που μπαίνω να βλέπω να ξεκινάνε από την αρχή θέματα που πρίν κάποιους μήνες πάλι τα συζητούσανε άλλοι και τελικά εξαντλήθηκαν. Επίσης μερικοί βάζουν επίτηδες ένα θέμα το οποίο είναι αυτονόητο με τον τρόπο που γράφεται οτι είτε θα πάει για lock είτε θα γραφτούν τρολιές. Τέτοιο θέμα είχα βάλει και εγώ πρίν κάνα μήνα και κακώς το έβαλα.

 

Λύση: Προτείνω να δημιουργηθούν διάφορες υποενότητες όπως π.χ αυτές που υπάρχουν για τον Αθλητισμό και το Auto-moto. Να υπάρξουν π.χ για την οικονομία άλλο για νομοθεσία κανονισμούς άλλο για σχέσεις-ψυχολογία-γκομενικά άλλο για την εκπαίδευση και όσους θέλουν να πάνε εξωτερικό άλλο για θέματα ακινήτων κοινοχρήστων ενοικιάσεων κτλ Και τελικώς οτι περισέψει που δεν θα μπορεί να ενταχθεί στις υποενότητες, να μπαίνει χύμα στο φόρουμ.

Σε αυτές τις υποενότητες θα πρέπει να υπάρχουν κάποια στάνταρ θέματα που θα συζητιούνται συνέχεια χωρίς να ανοίγονται καινούργια κάθε τρείς και λίγο π.χ ανεργεία. Άμα ξεκινήσει θέμα το οποίο ηδη υπάρχει τότε να διαγράφεται.

 

 

2ον Κάτι που αποτελεί και συνέπεια του 1ου (οτι δηλαδή επειδή δεν έχουμε να πούμε κάτι λόγω εξαντλημένων θεμάτων καθόμαστε και εκτονώνουμε τα νεύρα μας). Υπάρχουν πολλοί χρήστες που μιλάνε με προκλητικό ύφος χωρίς απαραίτητα να βρίζουν, τέτοιες συμπεριφορές αναγκάζουν τόσο εμένα κάποιες φορές όσο και αλλούς να ανταπαντήσουμε στις προκλήσεις και δημιουργούνται flames. Τους τελευταίους 6 μήνες δεν υπάρχει περίπτωση έστω 1 φορά που θα μπώ στο forum να διαβάσω κάτι και να μην συγχιστώ και να μην νευριάσω με διάφορα που γράφονται.

 

Λύση: Αυστηρότερη επιτήρηση από τους συντονιστές με άμεση ειδοποίηση η οποία θα στέλνεται τόσο στον χρήστη όσο και να αναγράφεται σε μήνυμα με έντονα γράμματα εντός του post που άφησε ο χρήστης ώστε να είναι περισσότερο ήρεμος και αν ο χρήστης επιμένει τότε διαγραφή του post. Εδώ δεν μιλάω για διαγραφή επιχειρημάτων που δεν είναι αρεστά, αλλά για διαγραφή απόψεων που προκαλεί flame και είναι γραμμένα με σχετικά αγενή τρόπο.

 

3ον Εντελώς ανούσια θέματα τα οποία ανοίγουν μόνο και μόνο για να γεμίζουν οι servers και να υπάρχουν post όπως π.χ "εδώ είναι το νέο group στο fb κάντε like, άμεση διαγραφή.

 

Νομίζω οτι ώρες ώρες το επίπεδο στο "μπλά-μπλά" γίνεται τραγικό σε σύγκριση με άλλα sites που μπαίνω. Έχω ξεκόψει να μπαίνω τον τελευταίο καιρό και αυτά λοιπόν έχω να προτείνω γιατί πιστεύω οτι θα κάνουν το φόρουμ καλύτερο.

Σημειοτέον οτι ήδη φίλος μου που έμπαινε και είχε επισημάνει κάτι παρόμοιο σε μια συζήτηση του απάντησε ένας και σε post και σε prive οτι αν δεν γουστάρεις μην μπαίνεις. Και εγώ πολύ ευχαρίστως να μην μπαίνω. Ούτε θα επιβάλλω σε κάποιον τι αλλαγές να κάνει ούτε το παίζω ξερόλας, αλλά δεν αξίζει πλέον να χρησιμοποιείς το διαδίκτυο και τα φόρουμς για να περάσεις τον χρόνο σου και αντι αυτού να νευριάζεις με ορισμένους που την είδανε κάπως. Μπορεί να είμαι άτομο που δίνω υπερβολική σημασία στο τι γράφει ένας άγνωστος από χιλιόμετρα μακρυά και συνήθως να τα παίρνω τοις μετρητοίς, αλλά έτσι είναι ο χαρακτήρας μου, το τι λέει κάποιος σε ένα κείμενο στο νετ το εκλαμβάνω σαν να μου το έλεγε μπροστά μου.

 

Αυτά και σορρυ αν σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την γνωμη μου λεω

 

μην πεσετε να με φατε :P

 

Για το 1ο .

Ειναι τεχνολογικο φορουμ οχι φορουμ κοινονικης ενηνερωσης ξερω γω...

Αυτο με τα στανταρ θεματα που λες,εγω προσωπικα δεν θα καθουμουν να διαβασω ενα θεμα 300+ σελιδων...απο το 2000..

 

Για το 2ο.

Καποιοι θελουν να ξεφυγουν για λιγο απο το hardware(και εγω μαζι).Πανε στο μπλαμπλα και χαραλωνουν.Απο την στιγμη που καποιος λεει την γνωμη του με επιχειρηματα και δεν βριζει π.χ δεν υπαρχει λογος να συγχιζεσε επειδη εχει αντιθετη αποψη με εσενα.

 

Για το 3ο

Βλεπε 1ο Και 2ο

 

 

 

Βεβαια σε σοβαρα θεματα θα μπορουσε να ειναι πιο αυστηρα τα πραγματα

 

 

 

 

Προσωπικα μου αρεσει το μπλαμπλα οπως ειναι απλα αν δεν ειχε κανα-δυο περιορισμους θα ηταν πολυ καλυτερο

Επεξ/σία από salonika91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καποιοι θελουν να ξεφυγουν για λιγο απο το hardware(και εγω μαζι).Πανε στο μπλαμπλα και χαραλωνουν.Απο την στιγμη που καποιος λεει την γνωμη του με επιχειρηματα και δεν βριζει π.χ δεν υπαρχει λογος να συγχιζεσε επειδη εχει αντιθετη αποψη με εσενα.

 

 

 

Το περίμενα οτι θα μου το έλεγε κάποιος αυτό με τα επιχειρήματα. Το είπα και πρίν όμως οτι δεν μιλάω για διαγραφή μη αρεστών επιχειρημάτων αλλά για διαγραφή απόψεων που γράφονται με προκλητικό τρόπο ή έχουν χαρακτηρισμούς μέσα. Και δεν είναι ανάγκη να εμπεριέχεται βρισιά στο κείμενο. Θα μου πείς εδώ οτι η βρισιά είναι κάτι αληθοφανές αυταπόδεικτο που το βλέπουν όλοι και επιφέρει κυρώσεις αλλά το προκλητικό ή μή είναι κάτι υποκειμενικό για τον καθέναν, είναι ένα θέμα αυτό, αλλά πρέπει να γίνει κάτι. Μερικοί (λίγοι) εκφράζουν απόψεις που τις θεωρούν υπεράνω όλων των υπόλοιπων και επιμένουν κιόλας. Μπορώ να μεταφέρω και διάφορα σε posts αλλά δεν θέλω να μεταφέρω τα flames του μπλά μπλά εδώ :wacko:

 

 

Για το 1ο .

Ειναι τεχνολογικο φορουμ οχι φορουμ κοινονικης ενηνερωσης ξερω γω...

Αυτο με τα στανταρ θεματα που λες,εγω προσωπικα δεν θα καθουμουν να διαβασω ενα θεμα 300+ σελιδων...απο το 2000..

 

 

Mα εκεί είναι το θέμα αν κάθεσαι να κοιτάς από την αρχή ένα θέμα που ανακυκλώνεται συνεχώς βαριέσαι στο τέλος. Μακάρι να ήταν κάτι συγκεκριμένο αλλά γίνεται συνεχώς με πολλά. Μπορείς να κοιτάς μόνο τι γράφει ο topic starter και να απαντάς στα ποιό τελευταία post, θεωρώ πολύ ποιό εποικοδομητικό για ένα φόρουμ να υπάρχει ένα στάνταρ θέμα παρά να δημιουργούνται 1 κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πολυδίνεις σημασία τι γράφει ο καθένας στα φόρουμς. Αυτός ο γραπτός λόγος είναι απρόσωπος, εξ αποστάσεως και πάνω απ όλα είναι λόγος ενός αγνώστου. Σου μιλώ εκ πείρας! :lol: Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να παίρνεις κάτι στα σοβαρά και να χαλάς τη ζαχαρένια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλο το θέμα επάνω δεξιά εχει ενα κουμπάκι του λέει "παύση παρακολούθησεις" το πατας και τελειώνουν ολα το προβλήματα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μπει ένα κουμπί για π.χ. «Αγαπημένα» threads, ως εναλλακτική των bookmarks;

 

Μου 'χει τύχει αρκετές φορές να βρίσκομαι σε άλλον υπολογιστή και όχι στον δικό μου στον οποίο έχω τα bookmarks μου, και να θέλω να βρω ένα νήμα στο οποίο μπορεί να μην έχω συμμετάσχει, οπότε δε μπορώ να το βρω στις Συνδρομές μου, παρά μόνο με Αναζήτηση.

 

Η λειτουργία της αναζήτησης μπορεί να έχει βελτιωθεί σε σχέση με παλιότερα, αλλά ειδικά αν βιάζεσαι να δείξεις κάτι σε κάποιον, μπορεί να αποδειχθεί δύσχρηστη και χρονοβόρα.

 

Θα μπορούσε να γίνει έμμεσα με τη χρήση των Votes, αλλά αυτό βρίσκει εφαρμογή μόνο στην κατηγορία των Νέων.

 

Αν όμως μπει μια specific κατηγορία στο Προφίλ του χρήστη, μπορεί απλά να κάνει log in και να μπαίνει εκεί και να βρίσκει γρήγορα τα νήματα που ο ίδιος έχει τοποθετήσει.

 

Έβαλα το like αλλά ΠΡΕΠΕΙ να γράψω ότι αυτή είναι καταπληκτική ιδέα.

Είναι πολύ χρήσιμη για όλους! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν μηπως το "status" του ινσομνια δεν εχει κ τοσο λογο υπαρξης , σκεφτομενος οτι πχ γιατι να ρωτησεις κατι στο στατους και οχι στο μικρες απορίες-συντομες απαντησεις ; 

Επισης , σε καποια section του φορουμ να υπηρχε ενα θεμα για γρηγορες απαντησεις , πχ στο σεκτιον της κινητης τηλεφωνιας ενα τοπικ για γρηγορες ερωτησεις πχ παιδια μια εφαρμογη ξυπνητηρι για android ?  Ετσι το μικρες αποριες συντομες απαντησεις του μπλα-μπλα ,θα ειναι μονο για κατι επικαιροτητας πχ αυριο εχουν απεργια τα ΜΜΜ ? 

 

Τι λέτε κ εσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν μηπως το "status" του ινσομνια δεν εχει κ τοσο λογο υπαρξης , σκεφτομενος οτι πχ γιατι να ρωτησεις κατι στο στατους και οχι στο μικρες απορίες-συντομες απαντησεις ; 

 

Επισης , σε καποια section του φορουμ να υπηρχε ενα θεμα για γρηγορες απαντησεις , πχ στο σεκτιον της κινητης τηλεφωνιας ενα τοπικ για γρηγορες ερωτησεις πχ παιδια μια εφαρμογη ξυπνητηρι για android ?  Ετσι το μικρες αποριες συντομες απαντησεις του μπλα-μπλα ,θα ειναι μονο για κατι επικαιροτητας πχ αυριο εχουν απεργια τα ΜΜΜ ? 

 

Τι λέτε κ εσεις ;

 

Διαφωνώ στο να μπουν threads μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις σε κάθε section, αυτό που λες πχ μπορεί να το ρωτήσει στο threads android apps και πιστεύω πως σε κάθε ενότητα μπορεί να βρει κάπου να το ρωτήσει.

 

Ως προς την αχρηστεία και την αρνητική επίδραση του status όμως συμφωνώ απόλυτα.

Κοινωνικό δίκτυο θα το κάνουμε εδώ μέσα?

Αν είναι να βάζουμε και κατάσταση σχέσης όπως στο φβ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς την αχρηστεία και την αρνητική επίδραση του status όμως συμφωνώ απόλυτα.

Κοινωνικό δίκτυο θα το κάνουμε εδώ μέσα?

Αν είναι να βάζουμε και κατάσταση σχέσης όπως στο φβ.

Σε αυτό να προσθέσω, πως υπάρχουν μερικοί χρηστες που ενω εχουν καιρό να γράψουν, μπαινουν απλά και μονο να ανανεώσουν το στάτους τους!! :whistle:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...