Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πάρα πολύ είναι, κατά την άποψή μου. Εφτά ημέρες μετά να αλλάξεις το περιεχόμενο ενός μηνύματος; Γιατί; Θα ήθελα να διαβάσω ένα θεμιτό λόγο.

 

Ουυυ πάρα πολλοί. Φαντασία να'χεις.

 

Ο πρώτος που μου'ρχεται στο μυαλό:

Έστω ότι μόλις κατάφερες να κάνεις κάτι στον υπολογιστή και αφού βρήκες τον τρόπο, θέλεις να κάνεις ένα οδηγό, που να έχεις συγκεντρωμένο ότι σου χρειάστηκε, για να το έχουν έτοιμο οι επόμενοι που θα το χρειαστούν. Έστω ότι κάνεις τον οδηγό με βήματα και μετά από κάποιο διάστημα, συνειδητοποιείς ότι ένα βήμα είναι λάθος (ή αλλάζει κάποιο δεδομένο και είναι λάθος με τα καινούρια δεδομένα). ΜΟΝΟ το συγκεκριμένο βήμα.

Θα έπρεπε να έχεις τη δυνατότητα να το αλλάξεις και να μην αναγκάζεσαι να κάνεις εκ νέου δημοσίευση η οποία μπορεί να απέχει κάποιες σελίδες απ'αυτή που θέλεις να διορθώσεις. Ας έβγαζε ειδοποίηση από κάτω ότι έχει επεξεργαστεί, αλλά να έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις.

Επεξ/σία από ennoeitai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στέλνεις pm σε mod και καθαρίζεις, έτσι κι αλλίως οι περιπτώσεις είναι μετρημένες στα δάχτυλα...

 

Ναι αυτό που λες δεν είναι το ίδιο βέβαια, γιατί του mod μπορεί να του το λες σήμερα και να το κάνει αύριο, ή μετά από κάποιες ώρες, ή γενικά όποτε του βολέψει, μπορεί κάποια στιγμή να θεωρήσει ότι το κάνεις συχνά και να σου πει ότι δεν είναι απαραίτητο, ή να αρχίσει να σε ψιλογράφει κλπ.

Ή μπορεί να μη στο κάνει ο mod έτσι ακριβώς που θέλεις.

π.χ. στο παράδειγμα που είπα, έτσι που είναι τώρα, δε θα το ζητούσα από ένα mod να μου το κάνει, θα έκανα ένα καινούριο ποστ μόνος μου, ενώ αν μπορούσα να το επεξεργαστώ εγώ, θα το έκανα.

 

Και γενικά, δεν είναι το ίδιο με το να μπορείς να το κάνεις εσύ, αλλά τέλοσπάντων. Άν έτσι αποφασίστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό που λες δεν είναι το ίδιο βέβαια, γιατί του mod μπορεί να του το λες σήμερα και να το κάνει αύριο, ή μετά από κάποιες ώρες, ή γενικά όποτε του βολέψει, μπορεί κάποια στιγμή να θεωρήσει ότι το κάνεις συχνά και να σου πει ότι δεν είναι απαραίτητο, ή να αρχίσει να σε ψιλογράφει κλπ.

Ή μπορεί να μη στο κάνει ο mod έτσι ακριβώς που θέλεις.

π.χ. στο παράδειγμα που είπα, έτσι που είναι τώρα, δε θα το ζητούσα από ένα mod να μου το κάνει, θα έκανα ένα καινούριο ποστ μόνος μου, ενώ αν μπορούσα να το επεξεργαστώ εγώ, θα το έκανα.

 

Και γενικά, δεν είναι το ίδιο με το να μπορείς να το κάνεις εσύ, αλλά τέλοσπάντων. Άν έτσι αποφασίστηκε.

 

Βέβαια για οδηγούς, το καταλληλότερο μέρος είναι το wiki που μπορείς να κάνεις όσα edit θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια για οδηγούς, το καταλληλότερο μέρος είναι το wiki που μπορείς να κάνεις όσα edit θέλεις

Ε ναι, αλλά αυτό ήταν ένα παράδειγμα. Θα μπορούσε να χρειάζεται επεξεργασία μια άλλη ανάρτηση που να μην είχε να κάνει με οδηγούς. Μια οποιαδήποτε ανάρτηση. Εν πάση περιπτώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι εφτά ημέρες για edit ενός μηνύματος σε συζήτηση είναι ήδη πάρα πολλές.

 

Το θέμα με τους οδηγούς, απαντήθηκε νομίζω πλήρως.

 

Το μόνο που βλέπω αυτή τη στιγμή να χρήζει αλλαγής είναι το περιθώριο που έχει κανείς να τροποποιήσει ένα μήνυμα πριν εμφανίσει την ένδειξη ότι έγινε edit -θα πρέπει να υπάρχει ένα εύλογο χρονικό περιθώριο.

 

Αλλά, λόγο να πρέπει να μπορεί ο χρήστης να τροποποιεί μήνυμα εβδομάδας και πάνω, δε βλέπω να υπάρχει (θεμιτός λόγος, δηλαδή, γιατί -λόγου χάρη- το να πάει κάποιος που ενοχλήθηκε κάποια στιγμή από απόφαση συντονιστή να σβήσει όλα τα μηνύματά του, γιατί "αποχωρεί" και θέλει να πάρει και τις γνώμες του μαζί, δεν είναι σοβαρός λόγος να συζητάμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι αυτό που λες δεν είναι το ίδιο βέβαια, γιατί του mod μπορεί να του το λες σήμερα και να το κάνει αύριο, ή μετά από κάποιες ώρες, ή γενικά όποτε του βολέψει, μπορεί κάποια στιγμή να θεωρήσει ότι το κάνεις συχνά και να σου πει ότι δεν είναι απαραίτητο, ή να αρχίσει να σε ψιλογράφει κλπ.

Ή μπορεί να μη στο κάνει ο mod έτσι ακριβώς που θέλεις.

π.χ. στο παράδειγμα που είπα, έτσι που είναι τώρα, δε θα το ζητούσα από ένα mod να μου το κάνει, θα έκανα ένα καινούριο ποστ μόνος μου, ενώ αν μπορούσα να το επεξεργαστώ εγώ, θα το έκανα.

 

Και γενικά, δεν είναι το ίδιο με το να μπορείς να το κάνεις εσύ, αλλά τέλοσπάντων. Άν έτσι αποφασίστηκε.

 

από το 2003 εδώ, ξέρεις πόσες φορές χρειάστηκε να κάνω edit μετά από 1 βδομάδα? ΚΑΜΙΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω θα ήταν καλύτερα να μεγαλώσει λίγο το breadcrumb

είναι αρκετά μικρά τα γράμματα και δεν πατιούνται εύκολα σε μικρότερες οθόνες για να πας ας πούμε στην κατηγορία που διάβαζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο προτάσεις σχετικά με την ένδειξη «Συνημμένες μικρογραφίες»:

 

post-43041-0-21690900-1343826957_thumb.png

 

1. Ο όρος έχει μεταφρασθεί ανάποδα: Θα έπρεπε να είναι «Μικρογραφίες συνημμένων»

 

2. Το μέγεθος των χαρακτήρων είναι μεγαλύτερο από αυτό του κυρίως post (βλ. screenshot) και αποσπά την προσοχή από το τελευταίο. Θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι και προτείνω να γίνει μικρότερο από του κυρίως post, ωστέ να είναι πιο διακριτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο, πόσταρα ένα link. Παρατήρησα πως, παρ' οτι το URL είναι αρκετά μικρό σε μήκος, το forum το «κόβει» βάζοντας αποσιωποιητικά, για να «γλυτώσει» ελάχιστους (στη συγκεκριμένη περίπτωση) χαρακτήρες.

 

Δυστυχώς, η λειτουργία αυτή συχνά δημιουργεί προβλήματα σε νέα/άπειρα μέλη όταν προσπαθούν να πάρουν με copy/paste links από το forum: αντί να κάνουν δεξί κλικ > Copy Link Address ή όπως λέγεται στον εκάστοτε browser, μαρκάρουν με το ποντίκι την «άχρηστη» μορφή του link και κάνουν αυτό copy και paste, οδηγώντας σε μη λειτουργικά links.

 

Γι' αυτόν το λόγο, προτείνω να μεγαλώσει σημαντικά το όριο μεγέθους των URL επάνω από το οποίο το forum θα εφαρμόζει «συντόμευση».

 

 

TL;DR:

Μικρά σε μήκος URLs, να αφήνονται ως έχουν. Μόνο τα πολύ μακρυνάρια να «περικόπτονται». Ουγκ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ίσως είναι νωρίς ακόμα, αλλά νομίζω ότι ο νέος τρόπος που εμφανίζονται τα σχόλια στις ειδήσεις τις κεντρικής σελίδας (κάτι σαν χαρτί κολλημένο κάτω από την είδηση; ) εκτός από κακόγουστος είναι και λιγάκι κουραστικός. Πιο αναλυτικά:

  • Το "χαρτί" πανω στο οποίο γράφονται τα σχόλια, δείχνει κάπως ξεκάρφωτο. Τη πρώτη φορά που το είδα έψαχνα να βρω τι έχει μπλοκάρει το adblock και φαίνεται έτσι.
  • Το wide mode δε παίζει - άσε δε που η στήλη με τις σχετικές ειδήσεις το κάνει ακόμα πιο στενό
  • Τα avatars και γενικότερα οι πληροφορίες των χρηστών κάτω από τα σχόλια μπλέκονται με τα κείμενα
  • Δεν υπάρχει επιλογή για προεπισκόπηση στο κείμενο που θέλω να στείλω

Επίσης, καλό θα ήταν να υπάρχει η επιλογή της προεπισκόπισης και στο quick reply, αντί να μπαίνω πρώτα στο more reply options

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου φενεται κουραστικο και δυσαναγνωστα και τα φορουμ.

εχει μεγαλα κενα σε καθε σειρα νεου post και ειναι λιγο μπερδεμα σε σχεση με παλιοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα κατ' εμέ στο νέο φόρουμ είναι η κεντρική σελίδα με τις ειδήσεις, προτιμώ τα ονόματα να είναι αριστερά από τα σχόλια όπως και στο υπόλοιπο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...