Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ποσο ευκολο/δυσκολο ειναι να χωριστει η Κινητη Τηλεφωνια σε δυο subforum? Ενα για συσκευες κλπ και ενα για θεματα παροχων?

Νομιζω πως θα εχει καλυτερη οργανωση ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια και έχουν ακουστεί τόσα και τόσα για τις αγγελίες ας κάνω και εγώ μια πρόταση... Πριν μερικές μέρες γράφτηκα και σε ένα άλλο φόρουμ (thelab.gr). Εκεί υπάρχει ένα σύστημα αγγελιών, που το θεωρώ πολύ ορθό και πιο αντικειμενικό να το πω; από το δικό μας... Κάνω λοιπόν αυτή την πρόταση με αφορμή μερικά περιστατικά που μου έχουν συμβεί τελευταία στις αγγελίες...

 

Ποτέ δεν είχα ασχοληθεί με αγγελίες αλλά μια και ψάχνω κάτι, που δεν υπάρχει στην αγορά, είπα και εγώ μετά απο παρότρυνση συμφορουμιτών να ψαχτώ προς τις αγγελίες... Η ιστορία μέσα σε 1-2 εβδομάδες που ψάχνω στις αγγελίες έχει ως εξής...

 

Διάφορα άτομα βάζουν μία αγγελία. Πάω, την βλέπω, με ενδιαφέρει το προϊόν, στέλνω πμ και περιμένω απάντηση... Και περιμένω... Και περιμένω,,, ενώ το πμ έχει διαβαστεί και το άτομο/α μπαίνουν κάθε μέρα στο φόρουμ... Η αγγελία συνεχίζει να είναι ανοικτή... :mad:

Θα μου πείτε έτυχε... Ετυχε μία, έτυχε δύο, να τύχει και τρίτη; Ε μάλλον δεν έτυχε... Πέτυχε!!!

 

Στο thelab λοιπόν υπάρχει ειδικό υποφόρουμ αγγελιών. Ο πωλητής/topic starter, ανοίγει το θέμα/αγγελία του και οι υπόλοιποι υποχρεούνται, πρώτα να ποστάρουν το ενδιαφέρον τους στο θέμα και μετά με πμ στον πωλητή για την ανταλλαγή στοιχείων και μόνο... Ο πωλητής βάση των κανόνων, είναι υποχρεωμένος να μιλήσει με τον πρώτο που πόσταρε στο θέμα του. Αν δεν τα βρούνε για τον Α ή Β λόγο, ποστάρει ότι δεν έγινε η συναλλαγή και συνεχίζει με τον δεύτερο που εκδήλωσε ενδιαφέρον... Αν ο topic starter/πωλητής παραβεί τους κανόνες ή υπάρχει υποψία ότι ο πωλητής συμφώνησε με άλλον αγοραστή εκτός thread, υπάρχουν κυρώσεις του τύπου αποκλεισμό απο τις αγγελίες, για κάποιο χρονικό διάστημα ή ακόμα και ban Από το φόρουμ και για τους δύο...

 

Φυσικά αρκετοί το έχετε δει αυτό στο γειτονικό φόρουμ. Ολοι λίγο πολύ στα ίδια φόρουμ κινούμαστε...

Νομίζω ότι είναι μια πάρα πολύ καλή ιδέα και θα ήθελα πολύ να το δω και στο Insomnia...

Κάποιοι θα πουν μα καλά θα αντιγράψουμε το Thelab ή το εκάστοτε thelab; Προσωπικά δεν με απασχολεί, με απασχολεί να γίνει κάτι το οποίο θα είναι πιο πρακτικό και πιο αντικειμενικό...

 

sorry για το πολύ μπλα μπλα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν μερικές μέρες γράφτηκα και σε ένα άλλο φόρουμ[...]

 

Ban her :D

 

 

Έχει προταθεί κι εδώ πολλάκις αυτό το σύστημα, to no avail.

 

Προσωπικά κι εγώ το προτιμώ.

 

Απλά να πω π.χ. ότι έχω δει περιπτώσεις όπου γίνεται mini chat μέσω των αξιολογήσεων εντός της αγγελίας, κάτι που είναι χειρότερο imho.

 

Παρόλ' αυτά, ακόμα κι αυτό σε συγκεκριμένες περιπτώσεις το προτιμώ για να ενημερώνεται ο κόσμος (βλ. πρόσφατη αγγελία για 5850 -μεταχειρισμένες μάλιστα- αγορασμένες στα 129€ που πωλούνται στα 140€ με την προφανέστατη πρόφαση της τωρινής τιμής στο skroutz).

 

Επίσης, και για να ευλογήσουμε και τα γένια μας λίγο, κατά τ' άλλα θεωρώ το «δικό μας» section σαφώς ανώτερο από άλλα, όπου επικρατεί ένα μπάχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ban me ban me :devil:

 

phani την είδα και αυτή την αγγελία... Ντάξει τις χτυπάνε γιατί πλέον δεν υπάρχουν... Αισχροκέρδεια θα μου πεις... Ναι συμφωνώ, αλλά αν δεν έχεις την τρομερή ανάγκη να πάρεις 5850 απλά δεν θα ασχοληθείς και του μένουν. Αν δεν τις χρησιμοποιεί τι θα κάνει; Θα ρίξει την τιμή...

Τώρα να φτάνω στο σημείο να στέλνω πμ, να το διαβάζουν και να με γράφουν, με τσατίζει... Πες άνθρωπέ μου, δε γουστάρω πχ να το δώσω σε σένα το προϊόν ή έχω κανονίσει με άλλον...

 

Και επειδή είπες ότι έχει προταθεί πολλάκις, ειλικρινά δε το είχα δει σε αυτό το θέμα, μια το παρακολουθώ σπάνια...

Οπότε Ban me once again :mrgreen:

 

Παρόλα αυτά επιμένω ότι είναι πολύ καλύτερο σύστημα, από αυτό που έχουμε τώρα...

 

Για το Mini chat νομίζω έχουν την δυνατότητα οι Mods και ο Hal να το κόψουν μαχαίρι, αν τελικά αποφασιστεί να μπει αυτό το σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφέρθηκε έμμεσα, το feature του IP.Board κατά το οποίο μπορεί να δει ο καθένας πότε (άρα και αν) διαβάστηκε το PM του από τον παραλήπτη, είναι υποχρεωτικό;

 

Ναι μεν έχει δίκιο η karmen που τσαντίζεται, αλλά ακόμα κι αυτό είναι απόρροια του feature.

 

Θέλω να πω, δεν είναι δικαίωμα του παραλήπτη να «κρύβεται», ανεξάρτητα αν αυτό ενοχλεί εμένα, την karmen και άλλους; Δεν κάνω λόγο για άρση, απλά ρωτάω ενημερωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

δεν ξερω αν εχει υποθη αυτο το θεμα αλλα γιατι στις αγγελιες στην κατηγορια Laptop υπαρχει MacBook / iMac αλλα και στην κατηγορια Apple η ενοτητα MacBook / iMac ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφέρθηκε έμμεσα, το feature του IP.Board κατά το οποίο μπορεί να δει ο καθένας πότε (άρα και αν) διαβάστηκε το PM του από τον παραλήπτη, είναι υποχρεωτικό;

 

Ναι μεν έχει δίκιο η karmen που τσαντίζεται, αλλά ακόμα κι αυτό είναι απόρροια του feature.

 

Θέλω να πω, δεν είναι δικαίωμα του παραλήπτη να «κρύβεται», ανεξάρτητα αν αυτό ενοχλεί εμένα, την karmen και άλλους; Δεν κάνω λόγο για άρση, απλά ρωτάω ενημερωτικά.

Να κοιτά τα Email :devil: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά... Παρακολουθώ καιρό το forum αλλά πριν λίγες μέρες έκανα εγγραφή!

Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο θα ήταν εύκολο να δημιουργηθεί μια κατηγορία για τις γραφιστικές τέχνες και κυρίως για το αντίστοιχο λογισμικό (photoshop, illustrator, indesign, quark, corel etc)... Θα μπορούσε να μπει ως subforum στο "Software".

Νομίζω ότι είναι μια θεματική που λείπει από το forum!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά... Παρακολουθώ καιρό το forum αλλά πριν λίγες μέρες έκανα εγγραφή!

Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο θα ήταν εύκολο να δημιουργηθεί μια κατηγορία για τις γραφιστικές τέχνες και κυρίως για το αντίστοιχο λογισμικό (photoshop, illustrator, indesign, quark, corel etc)... Θα μπορούσε να μπει ως subforum στο "Software".

Νομίζω ότι είναι μια θεματική που λείπει από το forum!

και τα "tablets" λειπουν, και τα "smartphones" λειπουν και αλλα χιλια δυο διοτι πολυ απλα ανοικουν σε αλλες κατηγοριες! π.χ. τα smartphones στην κινητη τηλεφωνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ ενα στικυ στην κινητή τηλεφωνία με τα καινουρια κινητα που βγάινουνε δε θατανε καλό? ^_^

 

Δεν θα ηταν ασχημο αλλα η Insomnia ειναι πιο πολυ τεχνικο forum. Για κινητα υπαρχει το myphone για οποιον θελει πιο πολλα για τα κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ηταν ασχημο αλλα η Insomnia ειναι πιο πολυ τεχνικο forum. Για κινητα υπαρχει το myphone για οποιον θελει πιο πολλα για τα κινητα.

Δε νομίζω να είναι κακό όμως να εξελίσσεται και να καλύπτει κενά ένα τεχνολογικό site σε κάποιους τομείς. Και ευτυχώς υπάρχουν άτομα να στηρίξουν μία τέτοια προσπάθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω αν εχει ξαναειπωθει,αλλα να απογορευτει η προσβαση στο Μπλα Μπλα σε οσα μελη ειναι κατω των 18 ετων λογω περιεχομενου καποιων νηματων στο εν λογω section.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...