Προς το περιεχόμενο

Linpus Linux Elite


Blue4u

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα εγω νομιζω οτι μετα το μεξικανικο που φαγαμε πρεπει να βαλεις κατι ελαφρυ και χωνευτικο..

 

τώρα μπήκα και τα είδα,

ψάχνω να βρώ σόδα αλλά δεν βρίσκω...

 

 

 

τελικά τί να κάνω? ... ?

δεν κατάλαβα τι πρέπει να προσέξω ακριβώς με το usb που θα φτιάξω... ενδέχεται να χάσω την ικανότητα να βάλω το λογισμικό σε Usb? είναι μία η προσπάθεια που μπορώ να κάνω?

 

 

ρε γαμώτο, δεν παιζει σόδα, κοιλίδι μου έχει γίνει ντούμπανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το USB drive σου θα φορμαριστει σε συστημα αρχειων ext3 το οποιο ειναι το πιο συνηθισμενο στο Linux. Τα Windows ομως δεν θελουν να διαβαζουν ext3 και γενικα αλλα συστηματα αρχειων εκτος των δικων τους fat και ntfs. Οταν τελειωσεις με το restore τοτε μεσα απο το Linux θα το κανεις ξανα φορματ σε fat32. Δε θα εχεις κανενα προβλημα με το USB σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να σας ρωτήσω επίσης το εξής:

έχω 2 σκληρούς εξωτερικούς, οι οποίοι ενώ τα XP τους διαβάζουν κανονικά, δεν τους διαβάζει το Linux και σε συνδυασμό το ότι έχει μόνο 8G σκληρό είναι πρόβλημα...

 

πώς θα γίνει να διαβάζονται οι σκληροί και από τα 2 λογισμικά;

 

σκευτόμουνα να πάρω έναν εξωτερικό "τσέπης" για να έκανα την δουλειά μου όταν θα κυκλοφορούσα με το acer εκτός,,, οπότε μου χρειάζεται λύση και σε αυτό το θέματάκι...

 

ξέρω ρωτάω πολλά αλλά,,, δεν γνωρίζω από linux...

 

 

-----Προστέθηκε 21/12/2008 στις 02 : 22 : 49-----

 

 

οκ με το usb το καταλαβα απλά είχα φόβο μήπως είχα το δικαίωμα να γίνει μόνο μια φορά όπως κάνουν τα vista στο recovery cd, Που έχεις το δικαίωμα να το κάνεις μία φορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλε.Το Linpus ειναι τελειο για αρχαριο.Το χρησιμοποιω απο σεπτεμβρη στο Aspire one μου.ΔΕΝ χρειαζεσαι αλλη διανομη αμεσα.Η διαδικασια επανεγκαταστασης εχει ως εξης.Σε υπολογιστη με Windows τρεχεις το προγραμματακι απο το recovery DVD, επιλεγεις το flashακι σου, που αν ειναι και αχρησιμοποίητο και φορμαρισμενο σε FAT ειναι μια χαρα.Αφου το προγραμμα αντιγραψει τα απαραιτητα αρχεια βαζεις το flashακι σε μια usb θυρα του aspire.Εκκινεις, πιεζεις το F12,επιλεγεις το flashακι και κανεις restore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ με το usb το καταλαβα απλά είχα φόβο μήπως είχα το δικαίωμα να γίνει μόνο μια φορά όπως κάνουν τα vista στο recovery cd, Που έχεις το δικαίωμα να το κάνεις μία φορα...

Το Linux δεν ειναι Windows. Καλως ηρθες στο κοσμο του ελευθερου λογισμικου.

(Με απλα λογια, κανε το λογισμικο οτι θελεις, ακομη και να το ανεβασεις στο pirate bay μπορεις)

 

έχω 2 σκληρούς εξωτερικούς, οι οποίοι ενώ τα XP τους διαβάζουν κανονικά, δεν τους διαβάζει το Linux

NTFS υποθετω. Μαλλον ειναι προβλημα του Linpus (λογω αρχαιου λογισμικου που εχει). Οι υπολοιπες διανομες Linux δεν εχουν προβλημα με το NTFS (read και weite) εδω και 3 χρονια. Ισως ομως να παιζει κατι αλλο, και να μη φταιει το Linpus.

 

ξέρω ρωτάω πολλά αλλά,,, δεν γνωρίζω από linux...

Και καλα κανεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να σας ρωτήσω επίσης το εξής:

έχω 2 σκληρούς εξωτερικούς, οι οποίοι ενώ τα XP τους διαβάζουν κανονικά, δεν τους διαβάζει το Linux και σε συνδυασμό το ότι έχει μόνο 8G σκληρό είναι πρόβλημα...

 

Κανε update στο linpus και θα εγκατασταθει ενα προγραμματακι της acer που διαβαζει ntfs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

linpus = probhmmata

μαρτης μου ολο το φορουμ ποτε δν προτεινα σε κανενα προβλημμμα αλλαγη διανομης εδω θα το κανω

linpus= beta of a redhat fork(=fedora)

χιλιες φορες φεδορα ΔΕΝΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗ ΔΙΑΝΟΜΗ ΜΟΥ

αλλα το linpus οχι

ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ

και για να μην το πεδευουμε

easy distributions

SUSE (RPM)

FEDORA (RPM)

KUBUNTU(DEB)

πρωσωπικα συνιστω kubuntu για καθε νεο στο linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/off-topic

 

linpus= beta of a redhat fork(=fedora)

Μαλλον θελεις να πεις fork of a redhat beta, γιατι το RHEL ειναι fork της Fedora (που με τη σειρα της ειναι fork το RedHatLinux 9)

 

(Η Fedora ειναι για το RHEL οτι ειναι το Debian Testing για το Debian)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειχε και το δικο μου μηχανημα http://www.priveshop.gr/product.php?code=115416 ειπα στην αρχη να την κρατησω καμμια εβδομαδα για εκπαιδευτικους λογους σε δυο ωρες ειχα περαση την 8.04 απο πανω :lol:

Moυμεινε το δισκακι αναμνηστικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στερν και αδμιν σας ευχαριστω ιδιαιτερα.

Όπως και τα υπόλοιπα παιδιά.. θα σας πώ αύριο τι έγινε..

αύριο θα ξεκινισω εργασίες επανεγκατάστασης του linpus και τα λοιπά, ίσως σας χρειαστώ για το πώς θα περάσω το avi player γιατί όπως είπα δεν τα κατάφερα μεχρι σήμερα.

 

όλα όσα λέτε με rpm και kubuntu dem rehunt deb, συγγνώμη αλλά δεν κατέχω πράγμα.

 

 

Οπότε, παιρνάω το δισκάκι στο flashaki "bootarw" από εκεί και κάνω αναβάθμιση του fedora.. σωστά;

 

thnx guys

θα σας ξαναενοχλήσω...

Τόνυ, ίσως την γλιτώσει ο bakalogatos αύριο.. (αν και δεν το νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν είδα καποιος να προτείνει μία κανονική λύση

πέραν του φορματ...

 

Αν θες να κρατήσεις για οποιοδήποτε α β χ λόγο αυτή τη διανομή,

μπορεις να το "επαναφέρεις" όπως ήταν.

 

Το κάθε τι (gnome, kde, vlc, κ.ο.κ) κράταει τις ρυθμίσεις του

local στο user φακελο σου. Αν υποθέσουμε πως ο φακελός σου είναι ο user

Οποτε και /home/user/

 

Όλες οι ρυθμίσεις είναι σε "κρυφούς" φακέλους, πχ /home/user/.gnome

/home/user/.vlc κ.ο.κ...

 

Σβήνεις τους φακέλους και "ερχονται" πίσω οι default ρυθμίσεις..

 

Συγκεκριμένα για vlc τώρα που θυμήθηκα έχει και ένα command line parameter

vlc --reset , vlc --restore, δεν θυμάμαι μπορείς να το ψάξεις στο google

σαν "vlc reset" ή "vlc restore" θα το βρεις.

 

Και γενικα οτι προγραμα υπάρχει εχει -λογικα- και το φακελο του με τις ρυθμισεις.

 

Αυτο και να μην σου χρησιμευσει σε αυτή τη διανομη μιας και που δεν το ανέφερε

κανένας άλλος θα σου είναι χρήσιμο για τις επόμενες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμ. αν και πιο ευκολο μου φαινεται να κανω το cd στο usb και να το περασω στο aceraki, θα ασχοληθω λίγο μπας και καταφερω και σβησω τις ρυθμίσεις. πιο πολυ για να δώ πως και τι γινεται.

να εισαι καλα μαγκα μου!

 

 

-----Προστέθηκε 22/12/2008 στις 01 : 28 : 51-----

 

 

1ον, όλα καλά δούλεψε εύκολα το revovery με το flashaki...

 

2ον, δεν δούλεψε το vlc... δεν...

μήπως ξέρετε κάποιο άλλο πρόγραμμα που να μπορεί να μπαίνει σε αυτό το λογισμικό και να διαβάζει avi, mp4 ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα δυστυχώς η λύση της εγκατάστασης από USB δε δούλεψε. Ενώ η εγκατάσταση του λειτουργικού εκτελούνταν κανονικά, ένα freezing κατά τη διάρκεια αυτής δεν επέτρεψε τη διεκπεραίωσή της (To flashaκι καινούργιο και που κατά τα άλλα λειτουργεί μια χαρά).

Το χειρότερο όμως ήταν ότι ακόμα και από το DVD του linpus, δε δίνεται η δυνατότητα σοβαρής παραμετροποίησης. Εάν υπάρχουν άλλες partition στο σκληρό, αυτές δυστυχώς σβήνονται κατά το recovery.

To Mandriva 2009, που αντικατέστησε το Linpus, αναγνώρισε αυτόματα τα πάντα (camera, atheros κλπ) αλλά δυστυχώς μετά από κάποιο καιρό ομαλής χρήσης και για λόγο που δε γνωρίζω αρνείται πλέον να φορτώσει. Η progress bar κατά την αρχική εκκίνηση παραμένη καθηλωμένη στο 0. Το ίδιο συμβαίνει και εάν προσπαθήσω να εκκινήσω με παλαιότερους kernels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν πάς στην εξοχή

μπορείς (και πρέπει) να ξεχάσεις τις "ευκολίες" του "καναπέ"

 

για τα μηχανήματα αυτά, θα έλεγα ότι μιά διανομή σαν το puppy

είναι "όλα τα λεφτά"

"παίξτε" και "κερδίστε" στα σίγουρα !

 

καλή χρονιά σε όλους !

 

γειά σου Cntrl+X (κρυπτοLinuxά !) :mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...