Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το DTS downmix μην εχετε πολλες ελπιδες, κατα 99% δεν προκειται να το δωσουν. Το WD ειναι αριστη λυση αν εχεις ενισχυτη να το συνδεσεις, αλλα αν το θες απευθειας στην TV, η χρηστικοτητα του μειωνεται σχετικα λογω της αναγκης μετατροπης του DTS σε AC3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οποιος εχει καταφερει να ενσωματωσει υποτιτλους με καποιο προγραμμα και να παιζουν μετα στο WDTV αν μπορει ας με βοηθησει.

Εχω κανει μερικες δοκιμες με το AviSub και το Aviaddxsubs αλλα δεν καταφερα τιποτα.

Με το Avisub ναι μεν κανει την διαδικασια αλλα μετα στο μηχανακι δεν βγαινει τιποτα + οτι στην επιλογη Subtitles δεν βγαζει τιποτα, στο aviaddxsubs βαζω τα αρχεια οπως τα θελει αλλα το αρχειο που δημιουργει ειναι *.divx το οποιο δεν αναγνωριζει το WDTV.

Καποια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιμπησα και εγω ισως ομως λιγο βιαστικα χωρις να σκεφτω...

 

Λοιπον εχουμε και λεμε:

 

99 euro για τον player

99 euro ο Hard disk των 360 GB

40 euro ενα καλωδιο 1.3 Hdmi

 

Συνολο.... 220 euro

 

Χωρις να θελω να κανω το δικηγορο του διαβολου και χωρις να θελω να απογοητευτω μιας και πλεον τωρα τα εχω αγορασει, ενας BlueRay player της Samsung ειναι στα 250 κατι ευρω αν δεν κανω λαθος.

 

Θα μου πεις ο WD εχει το avantage της φορητοτητας και χωρητικοτητας αλλα ειμαι μπερδεμενος....

Αξιζει το κοπο η σχεδον μηδενικη διαφορα που εχει σε σχεση με ενα Blueray οταν σε σχεση με αυτο πρεπει:

 

1ον. Να φορτωνουμε τις ταινιες στο σκληρο περιμενοντας ενα σεβαστο χρονικο διαστημα (Usb 2.0)

 

2ον. Δεν εχουμε υποστηριξη σε DTS ηχο

 

3ον. Αναγκαστικα πρεπει να κανουμε το firmware update για να δουμε ελληνικους υποτιτλους. (Αληθεια η εγγυηση συνεχιζει να υπαρχει ακομα και μετα το firmware update η κλαφτα Χαραλαμπε...)

 

Ειδωμεν. Η Χρηση του θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά με το bly ray, αν τις αγοράζεις τις ταινίες είναι ακριβές, και αν θες να τις κατεβάζεις και να τις γράφεις άστα να πάνε, αντιγραφικό + δισκάκια=μ@μησε τα.

ΤΟ WD συμφέρει, απλά...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να συγκρινες το popcorn hour αλλα και παλι ειναι εκτος συναγωνισμου γιατι και εκει θελεις σκληρο δισκο και καλωδιο οποτε η επιλογη του WD TV ειναι μονοδρομος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα blueray player ειναι ακομη αρκετα ακριβα, οι τιμες τους θα πεσουν γρηγορα. Παντως για bluray player μονο με Sony να συγκρινεις (τα Samsung κλπ. εχουν προβληματα με διαφορους νεους τιτλους και θελουν αναβαθμισεις firmware, μονο στα Sony εχεις εγγυημενη συμβατοτητα αυτη τη στιγμη).

 

40 ευρω το διμετρο καλωδιο HDMI ειναι πολυ ακριβο, η τιμη αυτη δικαιολογειται μονο για καλο 10μετρο καλωδιο... Αλλα οτι συσκευη και να παρεις, θα το χρειαστεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιμπησα και εγω ισως ομως λιγο βιαστικα χωρις να σκεφτω...

 

1ον. Να φορτωνουμε τις ταινιες στο σκληρο περιμενοντας ενα σεβαστο χρονικο διαστημα (Usb 2.0)

 

2ον. Δεν εχουμε υποστηριξη σε DTS ηχο

 

3ον. Αναγκαστικα πρεπει να κανουμε το firmware update για να δουμε ελληνικους υποτιτλους. (Αληθεια η εγγυηση συνεχιζει να υπαρχει ακομα και μετα το firmware update η κλαφτα Χαραλαμπε...)

 

1)1 λεπτο για μια ταινια δεν ειναι και κανας αιωνας....

2)Οχι ολοι.πχ εχω ενισχυτη και κανω την δουλεια μου σωστα οπως πολλοι αλλοι.

αρα ειναι καπως σχετικο.σου λεει οτι εγω αυτο κανω αν θες κυριε.βεβαια εχεις την

εχεις την επιλογη να μην κατεβασεις με DTS.

3)Δεν ειναι και κανα τραγικο πραγμα.1 λεπτο κραταει.Ειναι official οποτε γιατι να εχεις προβλημα με την εγγυηση.

 

Τα επιπλεον εξοδα που λες παλι σχετικα ειναι.Ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας εχουν εστω εναν εξωτερικο σκληρο η εστω ενα στικακι που το ειχαμε αγορασει ετσι κιαλλιως για αλλη χρηση.Και τα 40 ευρω για το καλωδιο μου φαινονται υπερβολικα.ποσα μετρα πηρες???Ασε αυτα περι 1.1 1.2 1.3 εγω δεν βλεπω καμια διαφορα.

 

Με λιγα λογια για μενα ειναι οτι η αγορα του βαση συνθηκων ειναι τρελο value for money. Ολα τα players αυτα εχου καποια θετικα και καποια αρνητικα.

Πριν αγορασεις κατι τα βαζεις κατω και μετα διαλεγεις.Αν δεν ειχε support για ελληνικους υποτιτλους ισως να μην κουβεντιαζαμε τωρα αλλα με 99 ευρω μου προσφερει τα παντα οποτε ειναι αστερι.Και επειδη φαινετε να εχει καλο support απο την εταιρια τοτε ειμαι ακομα πιο ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βαζετε υποτιτλους απο εξωτερικο αρχειο σας εμφανιζονται κατω απο τους υποτιτλους μαυρες κουκιδες??
Ναι αυτο γινεται και σε μενα.Στην αρχη νομιζα οτι ειχα καμενα-κολημενα Pixel αλλά τελικα γινεται οταν αναπαραγει η συσκευη εξωτερικους υποτιτλους
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο γινεται και σε μενα.Στην αρχη νομιζα οτι ειχα καμενα-κολημενα Pixel αλλά τελικα γινεται οταν αναπαραγει η συσκευη εξωτερικους υποτιτλους

 

Εμένα πάλι μου εμφανίζονται λευκές κουκίδες, αλλά όχι πάντα και συνήθως στην αρχή της ταινίας, μετά φεύγουν.

 

Αλήθεια έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος ότι υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στην εμφάνιση των υποτίτλων από εξωτερικό αρχείο στα mkv (της τάξης του μισού δευτερόλεπτου περίπου)??? Στο PC δηλαδή εμφανίζονται πιο γρήγορα οι υπότιτλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην πάρεις το popcorn hour Α-110 που ''εχει DTS Downmix+καλώδιο μέσα+δίκτυο+σύνδεση usb.... 270 euro αλλα συμφέρει απίστευτα, χώρiς προβλήματα στα subs και στα mkv και δεν βγάζεις βάζεις usb για copy και άλλα πολλα...

 

Εγώ προσωπικά έχω το Α-100 xωρίς την σύνδεση usb kai DTS downmix αλλά έχει προγραμματάκι για popcorn που κάνει σε 10 λεπτά το DTS σε Ac-3 αμα θες έξοδο για 2 ηχεία.

 

Βέβαια αυτά ειναι πάντα τις ανάγκες του χρήστη ...π.χ Samba , ftp server και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Και τα 40 ευρω για το καλωδιο μου φαινονται υπερβολικα.ποσα μετρα πηρες???Ασε αυτα περι 1.1 1.2 1.3 εγω δεν βλεπω καμια διαφορα.

 

Hama 1.5 μετρο πηρα 37 ευρω

 

...Και που να βλεπες την υπάλληλο με υφος ξερόλα που προσπαθουσε να με πεισει να παρω το 5μετρο Golden της Hama me 98 euro!!! :lol::lol::lol:

 

Της λεω μα καλα 100 ευρω για ενα καλωδιο? Και μου απαντα οτι θα δω τρελη διαφορα στην ποιοτητα εικονας :eek:

 

Τεσπα ontopic.

To μηχανακι το εστησα και μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

Τα γνωστα μικροπροβληματακια και σε μενα με τους υποτιτλους, μια μικρη καθυστερηση στα mkv με εξωτερικους υποτιτλους και λιγο ψιλο σκληρουτσικα τα κουμπακια στο remote control.

Καναμε και το firmware update.

 

Και γιατί να μην πάρεις το popcorn hour Α-110 που ''εχει DTS Downmix+καλώδιο μέσα+δίκτυο+σύνδεση usb.... 270 euro αλλα συμφέρει απίστευτα, χώρiς προβλήματα στα subs και στα mkv και δεν βγάζεις βάζεις usb για copy και άλλα πολλα...

 

Εγώ προσωπικά έχω το Α-100 xωρίς την σύνδεση usb kai DTS downmix αλλά έχει προγραμματάκι για popcorn που κάνει σε 10 λεπτά το DTS σε Ac-3 αμα θες έξοδο για 2 ηχεία.

 

Βέβαια αυτά ειναι πάντα τις ανάγκες του χρήστη ...π.χ Samba , ftp server και τέτοια.

 

Γιατι στην ουσια το μονο ουσιαστικο προβλημα μετα το firmware update που εχει ο WD ειναι η μη υποστηριξη ηχου DTS και η τιμη του popcorn ειναι τριπλασια

Επεξ/σία από evansdimo
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου εμφανίζονται λευκές κουκίδες, αλλά όχι πάντα και συνήθως στην αρχή της ταινίας, μετά φεύγουν.

 

Αλήθεια έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος ότι υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στην εμφάνιση των υποτίτλων από εξωτερικό αρχείο στα mkv (της τάξης του μισού δευτερόλεπτου περίπου)??? Στο PC δηλαδή εμφανίζονται πιο γρήγορα οι υπότιτλοι.

Η ψιλο-καθυστέρηση ειναι δεδομένη και εχει αναφερθεί πολλές φορες.Το καλό είναι οτι είναι ελάχιστη και από ένα σημείο και μετα δεν σε ενοχλεί.Δεν χάνεται η μπάλα έτσι ωσετ να μην βγάζεις νόημα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεψε με παιρνεις πολλα περισσοτερα και αξιζει τα λεφτα του μεχρι την τελευταια δεκάρα... παίρνεις πολλα πέρα απο το dts .... καλύτερα να τα δώσεις μία φορα και να τα εχεις όλα παρά να δίνεις λίγα λίγα και στο τέλος να έχεις πληρώση τα διπλάσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ας μην ξεφευγουμε .Το θεμα μας δεν ειναι PopCorn Vs WD TV.Ολοι μας εδω πανω κατω γνωριζουμε τις δυνατοτητες καθε συσκευης.Απο εκεί και πέρα ειναι ζήτημα προσωπικού γούστου και οικονομικής ευχέρειας.Ας ανοιξουμε ενα θεμα για τον εν λoγω διαξιφισμό .Εγω προσωπικά έβρισκα πολλά τα λεφτά για το PopCorn.Με το που ειδα το WD TV το πηρα χωρις δευτερη κουβεντα.Οσο για του DTS το εχω ήδη λυμένο το ζήτημα γιατί εχω συνδέσει με οπτική ινα το WD TV με το Creative Decoder DDTS-100 που είχα απο παλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...