Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια για σας.

δοκιμασα να δω την ταινεια "v for vendetta"με

αναλυση 1.78:1 (1920x1080) και μου εβγαλε

μυνημα στη οθονη οτι δε υποστηριζει το φορματ αυτο και με παρεπεμπε για περισσοτερα στα spesifications της συσκευης.

αντιθετα ταινιες 1080p με αναλυση1920x800 παιζουν χωρις προβλημα.ξερει καποιος φιλος γιατι συμβαινει ή πρεπει να στειλουμε mail στην HD?

το αρχειο ειναι matroska(mkv)

Επεξ/σία από zakos52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσεξτε τα αρχεια που δεν ειναι avi δημιουργουν προβληματα και μετα θελει reset η συσκευη αλλιως μετα δεν παιζει κανενα αρχειο ή δεν βλεπει κανενα αρχειο που εχετε στον σκληρο/φλασακι και διαφορα τετοια κουλα.

Καλυτερα να πεζετε μονο avi και mkv .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ενδιαφεροντε ειδα πριν λιγο το Πλαισιο Μεταμορφωσης 2-3 κομματια οταν πηγα εκει το pc μου.

To πηρα το σαββατο το μεσημερι απο e-shop και ειχε μπολικα κομματια αποτι μου ειπαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα. Ήθελα να παρουσιάσω κι εγώ τα παράπονά μου απο το συγκεκριμένο μηχανάκι... Δυστυχώς, απο την πρώτη ημέρα που το πήρα είναι όλο κολλήματα. Έχω δοκιμάσει με 3 διαφορετικά USB (Δισκο WD Passport, και δυο στικάκια), έχω κάνει αναβάθμιση στο fw αλλά το πρόβλημα παραμένει. Κάθε φορά, πρέπει να βάλω-βγάλω καμιά 10αρια φορές το USB, να κάνω 2-3 μετάνοιες και μερικά βρισίδια για να το δώ να δουλέψει. Επίσης, πολλές φορές πατάω πχ το βελάκι κάτω και ξεκινάει το μενού σαν τον κουλοχέρι και περιστρέφεται, δεν σταματάει (κοινώς κολλάει). Μόνο με κλείσιμο ρεύματος επανέρχεται. Τι στο καλό φταίει? Μήπως το γεγονός οτι δουλεύω σε MAC και όλα τα στικάκια μου είναι φορμαρισμένα για MAC?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα. Ήθελα να παρουσιάσω κι εγώ τα παράπονά μου απο το συγκεκριμένο μηχανάκι... Δυστυχώς, απο την πρώτη ημέρα που το πήρα είναι όλο κολλήματα. Έχω δοκιμάσει με 3 διαφορετικά USB (Δισκο WD Passport, και δυο στικάκια), έχω κάνει αναβάθμιση στο fw αλλά το πρόβλημα παραμένει. Κάθε φορά, πρέπει να βάλω-βγάλω καμιά 10αρια φορές το USB, να κάνω 2-3 μετάνοιες και μερικά βρισίδια για να το δώ να δουλέψει. Επίσης, πολλές φορές πατάω πχ το βελάκι κάτω και ξεκινάει το μενού σαν τον κουλοχέρι και περιστρέφεται, δεν σταματάει (κοινώς κολλάει). Μόνο με κλείσιμο ρεύματος επανέρχεται. Τι στο καλό φταίει? Μήπως το γεγονός οτι δουλεύω σε MAC και όλα τα στικάκια μου είναι φορμαρισμένα για MAC?

 

Ευχαριστώ

Για χρήστες συσκευών Apple

Για HFS, η δυνατότητα Journaling πρέπει να απενεργοποιηθεί στη συσκευή

αποθήκευσης που συνδέεται στη συσκευή αναπαραγωγής πολυμέσων HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα. Ήθελα να παρουσιάσω κι εγώ τα παράπονά μου απο το συγκεκριμένο μηχανάκι... Δυστυχώς, απο την πρώτη ημέρα που το πήρα είναι όλο κολλήματα. Έχω δοκιμάσει με 3 διαφορετικά USB (Δισκο WD Passport, και δυο στικάκια), έχω κάνει αναβάθμιση στο fw αλλά το πρόβλημα παραμένει. Κάθε φορά, πρέπει να βάλω-βγάλω καμιά 10αρια φορές το USB, να κάνω 2-3 μετάνοιες και μερικά βρισίδια για να το δώ να δουλέψει. Επίσης, πολλές φορές πατάω πχ το βελάκι κάτω και ξεκινάει το μενού σαν τον κουλοχέρι και περιστρέφεται, δεν σταματάει (κοινώς κολλάει). Μόνο με κλείσιμο ρεύματος επανέρχεται. Τι στο καλό φταίει? Μήπως το γεγονός οτι δουλεύω σε MAC και όλα τα στικάκια μου είναι φορμαρισμένα για MAC?

 

Ευχαριστώ

 

Αυτο που λες για τον κουλοχερι οφειλετε στο οτι δεν εχει διαβασει ακομα το στικακι/δισκο που του εχεις βαλει.Και εμενα μου το κανει αλλα ειναι απο την βιασυνη μου οταν συνδεω εναν 320 εξωτερικο και δεν το αφηνω να διαβασει πληρως τα αρχεια που εχει μεσα.Ενω πχ οταν του βαζω ενα στικακι 4gb το τσεκαρει αμεσςσ και δεν βγαζει ποτε κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για σας.

δοκιμασα να δω την ταινεια "v for vendetta"με

αναλυση 1.78:1 (1920x1080) και μου εβγαλε

μυνημα στη οθονη οτι δε υποστηριζει το φορματ αυτο και με παρεπεμπε για περισσοτερα στα spesifications της συσκευης.

αντιθετα ταινιες 1080p με αναλυση1920x800 παιζουν χωρις προβλημα.ξερει καποιος φιλος γιατι συμβαινει ή πρεπει να στειλουμε mail στην HD?

το αρχειο ειναι matroska(mkv)

 

Βαλε το mediainfo και επελεξε view - tree και κανε ενα copy paste εδω (σβηνοντας το ονομα του αρχειου), να δουμε τι αρχειο ειναι αυτο... απλα ειναι ενα mkv δε φτανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Διάβασα αρκετά στο forum σχετικά με το αν το σύστημα WD HD υποστηρίζει 5.1 ήχο, αλλά επειδή δεν έιμαι πολύ σχετικός με το θέμα, και σε συνδυασμό με αυτά που γράφει το manual του, ομολογώ πως μπερδεύτηκα. Ερωτήσεις προς απάντηση:

 

1. "AAC/Dolby Digital decodes in 2 channel output only. 2+channel signal is sent via digital pass through to a receiver". Σημαίνει πως ότι πολυκάναλος ήχος υπάρχει μετατρέπεται σε 2-κάναλος;

 

2. Αν διαθέτεις ένα κλασικό home cinema με ενισχυτή 5.1 λύνεται το πρόβλημα ή απλώς παρακάμπτεται; Εννοώ μετατρέπεται πρώτα ο 5.1 ήχος σε 2.0, μεταφέρεται στον ενισχυτή και ο ενισχυτής το μετατρέπει ξανά σε 5.1;

 

3. Τα παραπάνω ισχύουν και για όλες τις κωδικοποίσεις πολυκαναλικού ήχου (π.χ. AC3);

 

4. Θα μπορούσε κάποιος να δώσει μια περιγραφή με το τί χρειάζεται για να έχεις 5.1 ήχο χρησιμοποιώντας το WD-HD και συσκευή Home Cinema;

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ενισχυτη με εισοδο οπτικης ινας (ή HDMI αν ειναι προσφατος), το WD περναει 5.1 ηχο οπως ειναι (passthrough) ειτε AC3 ειτε DTS σε αυτον, μεσω καλωδιου οπτικης ινας. Αν ο ενισχυτης δεν εχει εισοδο οπτικης ινας (optical) αλλα ομοαξονικου καλωδιου (coaxial) μπορεις να πετυχεις το ιδιο με τη βοηθεια ενος ανταπτορα optical ---> coaxial.

 

Αν το WD το συνδεσεις απευθειας στην TV μεσω HDMI, πρεπει ο ηχος να ειναι οπωσδηποτε AC3, ωστε το WD να τον μετατρεψει σε stereo.

Αν ειναι DTS δε μπορεις να ακουσεις απευθειας στην TV (γιατι το WD δεν τον "κατεβαζει" απο 5.1 σε stereo οπως κανει με το AC3, γιατι δεν εχουν πληρωθει τα αντιστοιχα δικαιωματα στην DTS Labs). Οποτε η μονη λυση, αν δεν εχεις ενισχυτη, ειναι να μετατρεψεις το DTS --> AC3 με το popcorn audioconverter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα θα ηθελα να ρωτησω και εγω με την σειρα μου το συνδεω στην lcd με το hdmi καλωδια και με το rca στο home theatre για να ακουω τον ηχο απο εκει αλλα ο ηχοσ παιζει απο την tv .τι μπορει να φταιει?:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To HDMI μεταφερει ήχο και εικονα.Αν θελεις να συνδεσεις το HDMI για εικονα και για ηχο σε ενισχυτη home theatre πρεπει να επιλεξεις την οπτική θύρα.Το rca που εχει η συσκευη είναι στην ουσία ενα scart για τηλεορασεις που δεν εχουν HDMI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα θα ηθελα να ρωτησω και εγω με την σειρα μου το συνδεω στην lcd με το hdmi καλωδια και με το rca στο home theatre για να ακουω τον ηχο απο εκει αλλα ο ηχοσ παιζει απο την tv .τι μπορει να φταιει?:confused:

 

Δουλευει κανονικοτατα με τα rca στο homecinema και το hdmi στην τηλεοραση,απλα κοιτα να συνδεσεις αυτα που ειναι για ηχο μονο δηλαδη κοκκινο και ασπρο ισως να παιξει ετσι!Παντως σε μενα παιζει κανονικα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εδω και δυο μερες που ασχολουμαι με την περιπτωση του,ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Value for money πραγματικα και ιδιαιτερα ο λογος που το πηρα,να παιζει τα .mkv,τα αποτελεσματα ειναι ακρως ικανοποιητικα.Πραγματι οταν αρχιζεις τα .mkv πολυ δυσκολα γυρνας μετα στα .avi.Μονο μελανο σημειο ειναι καπως οι περιεργοι υποτιτλοι αλλα ελπιζουμε σε ενα μελλοντικο firmware update να διορθωθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εδω και δυο μερες που ασχολουμαι με την περιπτωση του,ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Value for money πραγματικα και ιδιαιτερα ο λογος που το πηρα,να παιζει τα .mkv,τα αποτελεσματα ειναι ακρως ικανοποιητικα.Πραγματι οταν αρχιζεις τα .mkv πολυ δυσκολα γυρνας μετα στα .avi.Μονο μελανο σημειο ειναι καπως οι περιεργοι υποτιτλοι αλλα ελπιζουμε σε ενα μελλοντικο firmware update να διορθωθουν.

+ Το DTS support..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...