Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό υπάρχει λύση. Πατάς Fast Forward και όσο είναι σε FF πατάς το πλήκτρο για το επόμενο chapter >> και το προχωράει ξέρω γω 20 λεπτά.

10 λεπτα μπρος ή πισω μπορεις να πας...

 

Δεν μου έπαιξε υπότιτλους σε .sub αρχεία!!!!

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Μήπως βγήκε δεύτερο software update;

Με το νέο update εγω θα προτιμούσα να έχει μαυρο πλαίσιο γύρω από τους υπότιτλους και να δίνει και καμμιά μεγαλύτερη γραμματοσειρά. Επίσης θα μπορούσε να κάνει καλύτερη διαχείριση των φορματ (16:9, 4:3) γιατί όλο μαύρες γραμμές βλέπω πάνω κάτω και σε κάποιες ταινίες και δεξια-αριστερά !!!!

 

Οι μαυρες γραμμες ειναι αναγκαστικες για να παιξει στο σωστο aspect ratio. Αν θες να τις μικρυνεις ή να τις εξαφανισεις πειραζοντας το aspect ratio, υπαρχει λυση διαβασε πιο πισω...

Οι υποτιτλοι sub πρεπει να ειναι ενα αρχειο .sub και ενα .idx (κανενα απο τα 2 να μην ειναι μεσα σε RAR) και τους βλεπει κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά έχω κι εγώ εδώ και περιίπου ένα μήνα και είμαι 90% ευχαριστημένος.

 

1-2 ερωτήσεις:

1ον: τα βίντεο που είναι σε 4:3 δεν υπάρχει τρόπος να τα κάνει stretch σε 16:9;

 

2ον: Σε όλα τα 16:9 βίντεο και ταινείες μου τρώει εικόνα γύρω γύρω... δοκίμασα να κάνω zoom-out και zoom-in που λένε μερικοί αλλά τπτ :S

 

και τέλος πως γίνεται να βάλεις art covers στις ταινείες; θέλει κάποιο συγκεκριμένο μέγεθος να είναι η εικόνα; Εγώ έβαλα covers ανάλυσης 320x500 πάνω κάτω στον φάκελο με τις ταινείες και με το ίδιο file name, αλλά δεν μου τα εμφανίζει.

 

Ελπίζω στο επόμενο firmware να τα διορθώσουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω να ρωτησω κατι?Ωραια υποστηριζει αρχεια .mkv . Ομως η αναλυση που βγαζει ειναι true full hd? Και το ρωταω αυτο γιατι,πχ εχω εγω να πυργο που το συνδεω με τηλεοραση με καλωδιο hdmi se hdmi.Την ιδια δουλεια δεν θα κανει?Αν οχι γιατι ειναι θεμα καρτας επεξεργαστη κτλ κτλ κτλ,αυτο που δεν εχει τιποτα απο τα 2 πως την βγαζει την αναλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω να ρωτησω κατι?Ωραια υποστηριζει αρχεια .mkv . Ομως η αναλυση που βγαζει ειναι true full hd? Και το ρωταω αυτο γιατι,πχ εχω εγω να πυργο που το συνδεω με τηλεοραση με καλωδιο hdmi se hdmi.Την ιδια δουλεια δεν θα κανει?Αν οχι γιατι ειναι θεμα καρτας επεξεργαστη κτλ κτλ κτλ,αυτο που δεν εχει τιποτα απο τα 2 πως την βγαζει την αναλυση?

 

Η μονη διαφορα ειναι οτι μερικα 1080p που εχουν βαρυ encoding μπορει να μην τα παιζει σωστα το WD (ελαχιστα - ποια ειναι τα εχω γραψει σε αλλο post πριν). Το WD και οι αντιστοιχες συσκευες εχουν ειδικο τσιπακι της Sigmatel καταλληλο για την αναπαραγωγη HD υλικου με σχεδον ιδια εικονα με ενα pc. Μια αλλη σημαντικη διαφορα ειναι οτι το WD δεν παιζει DTS audio κατευθειαν στην TV, οπως κανουν τα pc (downmix), μονο AC3, οποτε θελει μετατροπη...

Παντως αν και εχω laptop με HDMI, σχεδον ολες τις ταινιες τις βλεπω στο WD, και το laptop το βαζω μονο στην ασυνηθιστη περιπτωση που καποια ταινια δεν παιζει στο WD, γιατι ειναι πιο βολικο το WD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μία ερώτηση. Κατέβασα ολόκληρο το bluray Matrix 35,5gb. Υπάρχει δυνατότητα να το βάλω να παίξει στο wd hd tv? Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα αποκωδικοποίησης? Αλλά δεν θέλω να το συμπιέσω καθόλου. Γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσα εξωτερικό δίσκο WD passport και ενώ τον είδε κανονικά συνέχισε να κάνει ανίχνευση για αρκετή ώρα και αναβόσβηνε το λαμπάκι USB. Εντω μεταξύ μπήκα στους φακέλους διάλεξα ταινία ξεκίνησε να παίζει, αλλά η ανίχνευση ... ανίχνευση, μετά από μερικά λεπτά έκανα αποσύνδεση (Eject) ενώ η ανίχνευση συνεχίζονταν. :fear:

Αυτό τώρα τι είναι; Στα φλασάκια αναβοσβήνει το λαμπάκι για λίγο και μετά σταματάει, στους σκληρούς έτσι κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη λίγο που χαλάω την ροή της συζήτησης και ίσως να το έχετε ξαναπεί, αλλά το πρόβλημα με τους ελληνικούς υπότιτλους έχει λυθεί πλήρως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη λίγο που χαλάω την ροή της συζήτησης και ίσως να το έχετε ξαναπεί, αλλά το πρόβλημα με τους ελληνικούς υπότιτλους έχει λυθεί πλήρως;

 

Ενημέρωση (12/01/2009)

Η Western Digital κυκλοφόρησε στις 23/12/08 τη πρώτη αναβάθμιση με το firmware 1.01 το οποίο διορθώνει αρκετά προβλήματα με σημαντικότερο την πλήρη υποστήριξη ελληνικών υποτίτλων.

Περισσότερες πληροφορίες και μια λίστα με τις αναλυτικές αλλαγές/προσθήκες του firmware 1.01 μπορείτε να βρείτε στην επίσημη ιστοσελίδα της Western Digital.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη λίγο που χαλάω την ροή της συζήτησης και ίσως να το έχετε ξαναπεί, αλλά το πρόβλημα με τους ελληνικούς υπότιτλους έχει λυθεί πλήρως;

 

Υπάρχει νέο video στη παρουσίαση για το πως φαίνονται οι υπότιτλοι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βίντεο παρουσίαση... εύγε

Ευχαριστώ...

 

(κάτι άσχετο... αυτό με το τονισμένο κεφαλαίο "α" μου το κάνει και το vlc στο macbook)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσα εξωτερικό δίσκο WD passport και ενώ τον είδε κανονικά συνέχισε να κάνει ανίχνευση για αρκετή ώρα και αναβόσβηνε το λαμπάκι USB. Εντω μεταξύ μπήκα στους φακέλους διάλεξα ταινία ξεκίνησε να παίζει, αλλά η ανίχνευση ... ανίχνευση, μετά από μερικά λεπτά έκανα αποσύνδεση (Eject) ενώ η ανίχνευση συνεχίζονταν. :fear:

Αυτό τώρα τι είναι; Στα φλασάκια αναβοσβήνει το λαμπάκι για λίγο και μετά σταματάει, στους σκληρούς έτσι κάνει;

 

Υπαρχει καπου στα settings μια επιλογη library ή file mode. Για πιο γρηγορη αναγνωση το βγαζεις απο το library mode. Παντως ακομα και σε file mode θα κανει αρκετα λεπτα να διαβασει, αν ο σκληρος ειναι μεγαλος και εχει πολλα αρχεια. Τις επομενες φορες θα κανει πιο συντομα συνηθως, αν δεν εχουν αλλαξει πολυ τα αρχεια του δισκου... Οταν το λαμπακι σταματησει να αναβοσβηνει και μενει συνεχεια αναμμενο, εχει διαβασει ολα τα αρχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντησή τους σήμερα στο email που τους έστειλα προχθες για τα 4 πράγματα που τους είχα αναφέρει:

 

Dear Polykarpos,

 

Thank you for contacting Western Digital Customer Service and Support.

 

 

The problems mentioned are being looked into.

 

 

If you have any further questions do not hesitate too contact us.

 

Sincerely,

Danny

Western Digital Service and Support

http://support.wdc.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(κάτι άσχετο... αυτό με το τονισμένο κεφαλαίο "α" μου το κάνει και το vlc στο macbook)

 

Στα Preferences του VLC πρέπει να επιλέξεις για encoding το CP1253 αντί για το ISO-8859-7.

post-1841-129062981587_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...