Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..Αλλά γενικώς το DIVX είναι ένα τόσο αποτυχημένο και τόσο λίγο χρησιμοποιούμενο format που απορώ γιατί o_magazatoras μπήκε στον κόπο να αναφέρει την ασυμβατότητα της συσκευής με αυτό, από τη στιγμή που η συσκευή υποστηρίζει ικανοποιητικά το κατά πολύ ανώτερο και open-spec Matroska...
.

 

Έλεγα μήπως ταιριάξει και παιχτεί παιχνίδι με τα μενού/κεφάλαια,πολλαπλούς υπότιτλους και τις άλλες μαλακιούλες που πραγματεύεται το "επαγγελματικό" DivX project.Τυχαίνει νάχω (αυτή την εποχή) άφθονο ελεύθερο χρόνο (αγρανάπαυσις γαρ) και παλεύω με τα θεριά,όπως στα νειάτα μου...3cteme78ib80i72y0hgc.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά το έχω βάλει σε 1080p/50 και 1080p/60 και πάλι μου κάνει σπασίματα! Έχω την 70αρα sony sxrd fullhd. Στα 1080p/24 δεν μου βγάζει καθόλου σήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες το εν λόγο μηχανηματάκι το έχω εδώ και 1,5 μήνα... όντως όταν παίζω ταινία 720-1080 από usb stick έχω σπασίματα... όταν όμως παίζω την ταινία από δίσκο τότε παίζει άψογα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως φταίει ότι και όλα τα usb sticks δεν είναι τα ίδια, άλλα είναι γρήγορα και άλλα είναι απελπιστικά αργά. Πάντως από σκληρό WD Passport ότι και να του έχω βάλει σε mkv είτε 720p είτε 1080p το έχει παίξει απροβλημάτιστα. Το έχω συνδέσει με HDMI σε μια Samsung 40αρα FullHD σε ανάλυση 1080p/60Ηz με τον ήχο να καταλήγει σε εξωτερικό ενισχυτή 5.1 μεσο οπτικής ίνας. Συνολικά πιστεύω ότι σε αυτήν την τιμή είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτόν τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω το dvdplayer Pioneer DV-600AV-S/K που υποστηρίζει DTS 2 και 5,1 καναλιών πώς μπορώ να το συνδέσω με το WD ώστε να ακούω ήχο από την τηλεόραση όταν ο ήχος είναι DTS ?

 

Στο εγχειρίδιο Pioneer γράφει τα εξής :

 

Pioneer DV-600AV:

 

• Ενσωματωμένη αποκωδικοποίηση Dolby4 Digital και DTS5 με πολυκάναλες

εξόδους

Η παρούσα συσκευή αναπαραγωγής διαθέτει πολυκάναλες αναλογικές εξόδους για σύνδεση με ενισχυτή AV

ώστε να σας προσφέρει εκπληκτικό ήχο surround από δίσκους Dolby Digital, DTS και πολυκάναλους DVD-

Audio.

 

Και επιπλέον λέει και αυτό :

 

Pioneer DV-600AV:

 

Η σύνδεση HDMI είναι συμβατή

 

με σήματα linear PCM 2 καναλιών (44.1 kHz έως 192 kHz, 16 bit/20 bit/24 bit),

 

και έξοδο ήχου Dolby Digital, DTS, MPEG, DSD πολλαπλών καναλιών, και σήματα

linear PCM πολλαπλών καναλιών, (σήματα 5.1 καναλιών έως 96 kHz, 16 bit/20 bit/24 bit).

 

Τι συμπέρασμα προκύπτει από αυτό ?

Δε γίνεται το Pioneer DV-600AV να συνδεθεί κάπως με το WD και την τηλεόρασή μου ώστε να ακούγεται κάποιος (ασχέτως ποιότητας) ήχος από τα mkv/DTS που παίζουν στο WD και να μην παίζουν βουβά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω το dvdplayer Pioneer DV-600AV-S/K που υποστηρίζει DTS 2 και 5,1 καναλιών πώς μπορώ να το συνδέσω με το WD ώστε να ακούω ήχο από την τηλεόραση όταν ο ήχος είναι DTS ?

 

Στο εγχειρίδιο Pioneer γράφει τα εξής :

 

Pioneer DV-600AV:

 

• Ενσωματωμένη αποκωδικοποίηση Dolby4 Digital και DTS5 με πολυκάναλες

εξόδους

Η παρούσα συσκευή αναπαραγωγής διαθέτει πολυκάναλες αναλογικές εξόδους για σύνδεση με ενισχυτή AV

ώστε να σας προσφέρει εκπληκτικό ήχο surround από δίσκους Dolby Digital, DTS και πολυκάναλους DVD-

Audio.

 

Και επιπλέον λέει και αυτό :

 

Pioneer DV-600AV:

 

Η σύνδεση HDMI είναι συμβατή

 

με σήματα linear PCM 2 καναλιών (44.1 kHz έως 192 kHz, 16 bit/20 bit/24 bit),

 

και έξοδο ήχου Dolby Digital, DTS, MPEG, DSD πολλαπλών καναλιών, και σήματα

linear PCM πολλαπλών καναλιών, (σήματα 5.1 καναλιών έως 96 kHz, 16 bit/20 bit/24 bit).

 

Τι συμπέρασμα προκύπτει από αυτό ?

Δε γίνεται το Pioneer DV-600AV να συνδεθεί κάπως με το WD και την τηλεόρασή μου ώστε να ακούγεται κάποιος (ασχέτως ποιότητας) ήχος από τα mkv/DTS που παίζουν στο WD και να μην παίζουν βουβά ?

 

το Pioneer έχει εξόδους και όχι εισόδους, απλά κάνει αποκωδικοποίηση αν συνδεθεί αναλογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Pioneer έχει εξόδους και όχι εισόδους, απλά κάνει αποκωδικοποίηση αν συνδεθεί αναλογικά.

 

Jimnie ευχαριστώ για βοήθεια.

Άρα η optical / coaxial που έχει το Pioneer δεν κάνει για αυτήν τη δουλειά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το έχω βάλει σε 1080p/50 και 1080p/60 και πάλι μου κάνει σπασίματα! Έχω την 70αρα sony sxrd fullhd. Στα 1080p/24 δεν μου βγάζει καθόλου σήμα...

 

Για να έχεις σήμα σε 1080p/24 θα πρέπει να τα υποστηρίζει και η τηλέραση (η δικιά σου νομίζω ότι υποστηρίζει) αλλά και το καλώδια HDMI να είναι καλής ποιότητας και 1.3+. Πάντως στα 24Hz αυτή την στιγμή υπάρχει πρόβλημα αναπαραγωγής το οποίο μάλλον θα λυθεί με το επόμενο firmware update. Η αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή είναι η 1080p/50, αφού τα 50Hz είναι ΣΧΕΔΟΝ ακριβές πολλαπλάσιο του 24Hz. Στα 60Hz θα υπάρχουν artifacts που οφείλονται στο ότι δεν μπορεί να γίνει 1 προς 1 mapping. Κάνε και ένα defrag στον δίσκο για καλό και για κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1080p/24 δεν μου το υποστηρίζει. Βέβαια δεν έχω 1.3 hdmi. Αλλά τώρα είμαι οκ. Είχα μεμορυ στικ μέχρι τώρα, αλλά το άλλαξα και πήρα επιτέλους σκληρό δίσκο και είμαι κομπλέ. Ούτε σπασίματα ούτε τίποτα...

 

Και κάτι άλλο. Μου παρουσιάζονται κάτι κουκίδες κάτω από τους υπότιτλους. Άλλοτε εμφανίζονται και άλλοτε εξαφανίζονται, ανάλογα με το αν κάνω fast forward ή όχι κλπ. Σας έχει τύχει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο. Μου παρουσιάζονται κάτι κουκίδες κάτω από τους υπότιτλους. Άλλοτε εμφανίζονται και άλλοτε εξαφανίζονται, ανάλογα με το αν κάνω fast forward ή όχι κλπ. Σας έχει τύχει αυτό?

 

Δεν εχω προσεξει κατι τετοιο , αλλα δεν και κανενα σημαντικο προβλημα ... Αστο μην ασχολεισαι , απλα απολαυσε τις ταινιες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ενισχυτη που εχω φανταζομαι μπορω να ακουω dts,ειναι ο ΥΑΜΑΗΑ RX-V463.

Στις προδιαγραφες του λεει οτι εχει και hdmi out,μπορω να κανω κατι με αυτο ωστε να ακουω ηχο και απο tv;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι υπότιτλοι τελικά, μετά το firmware update, βρίσκονται σε ικανοποιητική θέση ή είναι πολύ ψηλά ή χαμηλά, επίσης αυτή τους η θέση είναι "fix" ή αλλάζει ανάλογα με το aspect ratio της ταινίας?

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παιδιά τα παράπονά μου είναι 4 που τα έχω συναντήσει και θέλουν διόρθωση:

 

1) Κουκίδες κάτω από τους υπότιτλους πυο εμφανίζονται και εξαφανίζονται όταν κάνεις pause,fast forward ή rewind και είναι ενοχλητικοί

2) Μια ελάχιστη καθυστέρηση υποτίτλων (γύρω στα 0,5 δευτερόλεπτα)

3) Θέλω να έχουμε chapters γιατί μέχρι να πάω π.χ. στην μέση της ταινίας έχει νυχτώσει να πούμε

4) Κάποιες φορές εξαφανίζονται οι υπότιτλοι και δεν τους δείχνει. Πρέπει λοιπόν να πατήσω info και να αναβοσβήσω τους υπότιτλους για να ξαναενεργοποιηθούν...

 

Τί λέτε, διορθώνονται αυτά με firmware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Θέλω να έχουμε chapters γιατί μέχρι να πάω π.χ. στην μέση της ταινίας έχει νυχτώσει να πούμε

 

Σε αυτό υπάρχει λύση. Πατάς Fast Forward και όσο είναι σε FF πατάς το πλήκτρο για το επόμενο chapter >> και το προχωράει ξέρω γω 20 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έπαιξε υπότιτλους σε .sub αρχεία!!!!

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Μήπως βγήκε δεύτερο software update;

Με το νέο update εγω θα προτιμούσα να έχει μαυρο πλαίσιο γύρω από τους υπότιτλους και να δίνει και καμμιά μεγαλύτερη γραμματοσειρά. Επίσης θα μπορούσε να κάνει καλύτερη διαχείριση των φορματ (16:9, 4:3) γιατί όλο μαύρες γραμμές βλέπω πάνω κάτω και σε κάποιες ταινίες και δεξια-αριστερά !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...