Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με EIZO S1910


bobidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ανοίγω τον υπολογιστή, η οθόνη παραμένει αδρανής και μετά αρχίζει να δείχνει ένα πινακάκι που γράφει: signal error, fD=108,1MHZ, fH=63,4KHZ, fV=43,3HZ με κόκκινο και αναβοσβήνοντας το τελευταίο (σαν να μου δείχνει ότι κάτι συμβαίνει με το fV). Η οθόνη ξεκινά κάπου στο "Καλώς ορίσατε". Αυτό που κατάλαβα ψάχνωντας ήταν ότι το fV έπρεπε να ήταν 60,0; Αν ναι ή αν είναι κάποιος άλλος λόγος, τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρόβλημα της κάρτας γραφικών μου ακούγεται και οχι της οθόνης.....Η οθόνη δεν ανάβει αν δεν εχει σωστό σήμα.

Τότε, μεταφέρω ένα προηγούμενό μου πρόβλημα που είχα εκθέσει σε άλλο σημείο χωρίς να έχω πάρει απάντηση μέχρι τώρα και χωρίς να γνωρίζω ότι μπορεί και τα δύο να έχουν τον ίδιο παρονομαστή και θα περιμένω για μία (κοινή;)απάντηση:

 

Λοιπόν και ο δικός μου κολλάει. Η οθόνη γίνεται όπως η συνημμένη φωτογραφία. Τσέκαρα για ιούς, τίποτα. Έκανα update στα drivers της κάρτας γραφικών, τίποτα. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ο γυιός μου προσπαθούσε να εγκαταστήσει κάποια παιγνίδια και το έκανε μόνο σ' αυτόν. Τώρα το κάνει συχνά και μπορεί να είμαι και στο word. Αφού κολλήσει, πατώ Ctrl+Alt+Del, σβήνει προς στιγμή η οθόνη, κουμπάκι για τέλειωμα εργασίας και όλα καλά μέχρι το επόμενο κόλλημα. Έκανα επαναφορά συστήματος σε παλαιότερες ημερομηνίες και εντάξει, μέχρι να εγκαταστήσει άλλο παιγνίδι. Το πρόβλημα το επικεντρώνω στα παιγνίδια. Αλλά σωστή και η παρατήρηση του παιδιού "πως παίζουν οι άλλοι με μπακατέλες και 'μεις δεν μπορούμε;" Το μηχανάκι είναι Intel® Core2 Duo CPU E8400 στα 3.00GHz και 3.00GB RAM και κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce 6600GT (μάλλον ετοιμάζεται για αλλαγή).

post-51958-129062978808_thumb.jpg

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανοίγω τον υπολογιστή, η οθόνη παραμένει αδρανής και μετά αρχίζει να δείχνει ένα πινακάκι που γράφει: signal error, fD=108,1MHZ, fH=63,4KHZ, fV=43,3HZ με κόκκινο και αναβοσβήνοντας το τελευταίο (σαν να μου δείχνει ότι κάτι συμβαίνει με το fV). Η οθόνη ξεκινά κάπου στο "Καλώς ορίσατε". Αυτό που κατάλαβα ψάχνωντας ήταν ότι το fV έπρεπε να ήταν 60,0; Αν ναι ή αν είναι κάποιος άλλος λόγος, τι γίνεται;

Είχες δίκιο rallis (λάθος κουμπάκι παράθεσης πάτησα). Ήθελε αλλαγή κάρτας γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...