Προς το περιεχόμενο

εγκατάσταση ubuntu


bloodram

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ πιθανόν να φταίει το cd. Aν αυτό γίνεται με το live-cd δοκίμασε και το alternative. Γενικός κανόνας να κάψεις τα isos στη μικρότερη δυνατή ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mobo: asus p5q deluxe

 

Από δικιά μου εμπειρία, η Asus P5Q είναι bad news...

Δεν ξέρω με το 8.10 τι γίνεται, αλλά όταν είχα προσπαθήσει με το 8.04, σήκωσα τα χέρια ψηλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdp77: Το P45 chipset της P5Q δεν υποστηριζεται απο τον 2.6.24 πυρηνα που ειχε το 8.04.

Η υποστηριξη για το P45 ηρθε με την ελευση του 2.6.25 πυρηνα και ειναι απολυτα λογικο οσες διανομες δεν αναβαθμισαν σε εκεινο τον πυρηνα να ειχαν προβληματα με εγκατασταση σε τετοιες συνθεσεις hardware.

Τα αλλα που λες με το sata και τον marvell controller, μαλλον ειναι επακολουθα του παραπανω.

Για το atheros, η ενσωματωση των ath5k και ath9k ηρθε με τον 2.6.26 νομιζω.

 

Οποτε, το linux ειναι μπροστα σε οτι αναφορα το θεμα σωστο hardware detection, φτανει και ο πυρηνας της διανομης να ειναι φρεσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 8.10 προσπαθώ να βάλω ! δοκίμασα το live cd , δοκίμασα και το alternative αλλα τίποτα! τα cd δουλεύουν κανονικά σε άλλο pc άλλαξα και cdrom drive.να δοκιμάσω άλλη διαμονή? αλλα το θέμα είναι ότι θέλω να βάλω κάτι σε debian επειδή τα έχω συνηθίσει και με βολεύουν κατά κάποιο τρόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γραψεις τα cd σε χαμηλη ταχυτητα πρωτα, 8x και πιο πριν να εχεις κανει ενα md5sum ελεγχο για να ξερεις οτι το .iso σου κατεβηκε ολοκληρο και πληρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα και το alternative αλλα τίποτα! τα cd δουλεύουν κανονικά σε άλλο pc άλλαξα και cdrom drive.

Για να δουλεύει σε άλλο pc δεν νομίζω ότι του λείπει κάποιο αρχείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα μιλαμε για ubuntu 8.10 ετσι?

To 8.04 δεν θα σου παιξει για το λογο που ειπα παραπανω στον gdp77.

 

 

---edit

Λαθος δικο μου, παρακαλω να σβηστει το post απο καποιον admin.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν μπορώ να εγκαταστήσω ουμπούντου . κάτι περίεργο errors μου βγάζει!

 

Δε μας είπες ακόμα τι errors σου βγάζει

 

Επίσης κάνε ένα memtest στη μνήμη σου με το live cd. Φαντάζομαι ότι δεν έχεις προβλήματα σταθερότητας στα win...

 

Το έψαξα και εγώ λίγο και βλέπω ότι με το hardware σου, το 8.10 παίζει άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...