Προς το περιεχόμενο

πως θα κανω .exe απο ubuntu?


chris2060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας,

μπαινω κατευθειαν στο θεμα...

 

λοιπον εκανα compile εναν κωδικα σε c μεσω ubuntu και ετρεξε κανονικα.

το θεμα μου ειναι πως θα το κανω να ειναι .exe? και να τρεχει ως .exe στα windows?

 

δυστυχως δεν καταφερα να τρεξω τον κωδικα στο visual studio 2005 γιατι ζηταει καποιες περιεργες βιβλιοθηκες...

 

θελει καποιο προγραμμα για να βγαλω τα exe? ή μηπως αποθηκευονται καπου κατα την εκτελεση του προγραμματος?

 

ευχαριστω πολυ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Compile σου δίνει κατευθείαν executable αρχείο. Δοκίμασες να το μετονομάσεις σε .exe και να δοκιμάσεις να το τρέξεις στα Windows;

 

το executable αρχείο, είναι μόνο για την "πλατφόρμα" που το προετοιμάζεις

 

δες κι αυτά εκτός απο το link του firewalker

http://wiki.wxwidgets.org/Cross-Compiling_Under_Linux

http://wiki.wxwidgets.org/Install_The_Mingw_Cross-Compiler

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω, επειδη ειμαι ομως λιγο ασχετος με το Linux θα μπορουσε καποιος να μου πει τι ακριβως κατεβαζω απο που και τι πληκτρλογω στο terminal?

ξερω ειναι πολλα , αλλα τεσπα οποιος εχει την ορεξη να τα εγραφε πιστευω θα αποτελουσε καλο tutorial... για πολλα ατομα στην θεση μου..

δεν πολυεβγαλα ακρη με τα βηματα που ειχαν τα links :(

thanks και παλι ...

 

 

-----Προστέθηκε 7/12/2008 στις 04 : 08 : 59-----

 

 

δουλευει το mingw σε windows?? οπως βλεπω δυσκολο να το κανω σε Linux.

 

 

-----Προστέθηκε 7/12/2008 στις 04 : 15 : 38-----

 

 

κατεβασα αυτο το αρχειο [ tdm-mingw-1.808.3-f2.exe ]

απο το εξης site : http://www.tdragon.net/recentgcc/

 

το εκανα Install στα windows και οταν πηγα στα προγραμματα ειχε κατω απο τον φακελο mingw -> command prompt , uninstall mingw

 

 

πατησα command propmt αλλα δεν ξερω τι να κανω απο κει και περα...

πως στο καλο θα κανω executables τα αρχεια που προκυπτουν απο το compile του linux?

 

:cry::cry::cry::cry::cry: helppppppp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ubuntu νομίζω υπάρχει πακέτο για mingw στα repositories. οπότε ψάξε στον synaptic για mingw. Στο debian τουλάχιστον το πακέτο λέγεται mingw. Οπότε λογικά και στο ubuntu apt-get install mingw και θα εγκαταστήσει ότι χρειάζεται. Για να φτιάξεις εκτελέσιμο για linux συνεχίζεις να δουλεύεις με gcc. Άμα θες να φτιάξεις εκτελέσιμο για windows αντί για gcc δίνεις i586-mingw32msvc-gcc

 

Με λίγο ψάξιμο στο νετ τα βρήκα αυτά δεν τα έχω δοκιμάσει, δεν χρησιμοποιώ πλέον καθόλου win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το mingw apo synaptic και τρεχοντας την εντολη

 

sudo i586-mingw32msvc-gcc chatserver

 

πηρα το παρακατω error :

 

/usr/lib/gcc/i586-mingw32msvc/4.2.1-sjlj/../../../../i586-mingw32msvc/lib/libmingw32.a(main.o):(.text+0xe3): undefined reference to `_WinMain@16'

collect2: ld returned 1 exit status

 

 

εψαξα στο νετ αλλα δεν βρηκα λυση της προκοπης :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε αν το path σου είναι σωστό και έχει τις εκδόσεις του compiler και του linker του migw. echo $PATH.

Μήπως προσπαθείς να κάνεις compile κώδικα C++ με τον gcc και οχι με τον g++;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το mingw apo synaptic και τρεχοντας την εντολη

 

sudo i586-mingw32msvc-gcc chatserver

 

πηρα το παρακατω error :

 

/usr/lib/gcc/i586-mingw32msvc/4.2.1-sjlj/../../../../i586-mingw32msvc/lib/libmingw32.a(main.o):(.text+0xe3): undefined reference to `_WinMain@16'

collect2: ld returned 1 exit status

 

 

εψαξα στο νετ αλλα δεν βρηκα λυση της προκοπης :-(

 

Πρέπει να βάλεις μια πρόσθετη παράμετρο στον compiler. Η παράμετρος λέει στον compiler να κάνει link μια console application. Για πληροφορίες γράψε "man i586-mingw32msvc-gcc"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Compile σου δίνει κατευθείαν executable αρχείο.
το executable αρχείο, είναι μόνο για την "πλατφόρμα" που το προετοιμάζεις

Ώπα, μισό. Ο compiler μετατρέπει τον κώδικα που του έδωσε ο pre-processor σε κώδικα μηχανής. Το εκτελέσιμο το φτιάχνει ο linker. Ο linker είναι υπεύθυνος για τη συμβατότητα του εκτελέσιμου με το λειτουργικό που προορίζεται, οπότε και το δημιουργεί με ανάλογο layout, π.χ. PE για Windows (Portable Executable), ELF για Unix (Executable and Linkable Format), DOS MZ/COM, LE κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, μισό. Ο compiler μετατρέπει τον κώδικα που του έδωσε ο pre-processor σε κώδικα μηχανής. Το εκτελέσιμο το φτιάχνει ο linker. Ο linker είναι υπεύθυνος για τη συμβατότητα του εκτελέσιμου με το λειτουργικό που προορίζεται, οπότε και το δημιουργεί με ανάλογο layout, π.χ. PE για Windows (Portable Executable), ELF για Unix (Executable and Linkable Format), DOS MZ/COM, LE κ.τ.λ.

 

Και εγώ θέλω να περάσω το SN? καλά τα φρύδια μου θα πάρω :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, μισό. Ο compiler μετατρέπει τον κώδικα που του έδωσε ο pre-processor σε κώδικα μηχανής. Το εκτελέσιμο το φτιάχνει ο linker. Ο linker είναι υπεύθυνος για τη συμβατότητα του εκτελέσιμου με το λειτουργικό που προορίζεται, οπότε και το δημιουργεί με ανάλογο layout, π.χ. PE για Windows (Portable Executable), ELF για Unix (Executable and Linkable Format), DOS MZ/COM, LE κ.τ.λ.

 

ο compiler βγάζει την assembly και ο assembler τον κάνει κώδικα μηχανής και μετά ο linker εκτελέσιμο για να είμαστε ακριβείς :)

λοιπόν θα εγκαταστήσεις το cygwin περιβάλλον και θα κάνεις εκεί το compile και μετά για να τρέξεις το πρόγραμμα σε άλλο μηχάνημα win θα φροντίσεις να έχεις το cygwin dll στον ίδιο κατάλογο με το εκτελέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...