Προς το περιεχόμενο

λιγη βοήθεια με ubuntu 8.10


ThundeR_21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα δάσκαλοι του linux :)

 

Έχω 2 μικρά προβληματάκια που με ταλαιπωρούν και θα ήθελα λίγη βοήθεια...

 

Το 1ο είναι ότι έχω μια Ati hd2400 pro και στα βίντεο μου κάνει σπασίματα, δηλ., τρεμοπαίζει το βίντεο πάρα πολύ. Έχω τους FGLRX proprietary graphics driver. Γίνεται κάτι γι αυτό;;;

 

To 2ο πρόβλημα έχει να κάνει με το τοπικο δίκτυο του σπιτιού μου. Έχω ένα laptop με win xp (τώρα το αγόρασα) και ένα desktop (το παλιό pc) με ubuntu desktop x86 8.10 (έχω στήσει samba). Και τα δύο είναι συνδεδεμένα μέ ethernet πανω σε ένα sagem 1500wg modem router. Και τα 2 pc κανουν ping το ένα το άλλο. Από winxp βλέπω τα shared του ubuntu κανονικά. Από το ubuntu όταν πάω στο places > network βλέπω κανονικά το laptop με το xp αλλά όταν μπαίνω μέσα να δώ τα αρχέια δεν έχει τίποτα. (εννοείται ότι έχω κάνει share φακέλους στο xp). Αν όμως πάω places > connect to server, windows share, βάλω την ip του laptop, το folder και το username μου, τα βγάζει κανονικά... :o Θα ήθελα όμως να μου τα βγάζει και στο network για ευκολία...κάτι γι αυτό;;

 

αυτά τα λίγα...

 

περιμένω απαντήσεις σας και ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οχι. Η ασχημη εικονα που βλεπεις ειναι λογω της κακης ποιοτητας των fglrx.

Μπορεις παντα να αλλαξεις το video output του media player που χρησιμοποιεις απο xv σε gl ή gl2.

Ετσι το εχω εγω με ati 3850, fglrx και mplayer.

Επισης υπαρχει η παρακατω επιλογη για το xorg.conf που υποτιθεται οτι φτιαχνει την κατασταση

>Section "Extensions"
...
Option	    	"XVideo" 		"Enable"
...
EndSection

 

2) Δοκιμασε να τα κανεις μονιμα mount μεσω fstab σαν samba shares, να δεις αν το προβλημα παραμενει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του vlc δλδ tolls>προτιμήσεις και μετά στο παράθυρο που θα ανοίξει στο πεδίο video και εκεί αριστερά στο έξοδος(Output) βάλτο σε X11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...