Προς το περιεχόμενο

Sony Cybershot DSC-W170 vs Casio Exilim EX-Z300


sotosko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ενοεις πως γινεται?απλα γινεται :P...και συγκεκριμενα γιαυτη που σου προτεινα χτες

 

Panasonic Lumix DMC-tz5

-----------------------------------------------------------------------------

The 28-280mm 10x zoom makes the TZ5 an ideal travel companion covering an enormous array of photographic assignments, from wide angle landscape shots to wildlife photography (well, as long as the wildlife remains fairly stationary). But the Leica badged lens has not only an impressive zoom range, it also offers admirable edge-to-edge sharpness across the zoom range. Combine that with very little distortion even at wide angle and you've got a truly excellent lens.

--------------------------------------------------------------------------------

 

Οι leica ειναι σουπερ φακοι (κατασκευασμενοι χειροποιητα κλπ).Ο συγκεκριμενος φακος ειναι λιγο πιο φωτεινος απαυτον της sony.

 

Επισης δεν υπαρχει συγκεκριμενη σειρα για να καταταξεις τις εταιρειες..ψαχνεις τι θες και γιατι και τοτε επιλεγεις.Η γνωμη μου ειναι οτι ολες (με ελαχιστες εξαιρεσεις) οι compact ειναι πανω κατω το ιδιο χωρις τρανταχτες διαφορες.Εγω εχω για 2η μια nikon coolpix 5600(πανε 4-5 χρονια) και ειναι μια χαρα.Η κοπελα μου εχει μια panasonic lumix (δεν θυμαμαι μοντελο) και βγαζει πολυ καλες photos.Ολες αυτες με 200-250 ευρω.Οταν σου λεω πολυ καλες photos ενοειται παντα υπο καταλληλες προυποθεσεις...πχ δεν μπορεις να περιμενεις απο καμια,κατα την γνωμη μου, compact να σου βγαλει καλες photos το βραδυ χωρις χρηση φλας η καταλληλου φωτισμου κλπ..εχεις δλδ καποια ορια.Αποτι εχω καταλαβει εσυ την θες να την εχεις παντα μαζι σου,διακοπες,βραδινες εξοδους κλπ.Αν την θες γιαυτο τοτε επελεξε μια μεταξυ 200-250 ευρω.Αν την θες για κατι αλλο συγκεκριμενο πχ μεγαλο ζοομ, τοτε εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε...

 

 

Μπορώ να πω πως οι Sony είναι οι καλύτερες.

και για βιντεοκάμερες JVC για πάντα1

 

Δεν νομιζω οτι αυτο προκυπτει απο καπου (μαλλον απο πουθενα)..εκτος αν μας πεις για ποιους λογους η Sony ειναι η καλυτερη

Και για περισσοτερα για να μην σας κουραζω υπαρχουν 2 site που μπορειτε να μαθετε τα παντα και να βγαλετε τα συμπερασματα απο μονοι σας

 

http://www.dpreview.com

http://www.dpgr.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αποτι εχω καταλαβει εσυ την θες να την εχεις παντα μαζι σου,διακοπες,βραδινες εξοδους κλπ.Αν την θες γιαυτο τοτε επελεξε μια μεταξυ 200-250 ευρω.Αν την θες για κατι αλλο συγκεκριμενο πχ μεγαλο ζοομ, τοτε εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε...

 

Γι' αυτή ακριβώς την χρήση την θέλω, καλά κατάλαβες:-)

 

Υ.Γ. Ένα ακόμα καλό site στο οποίο μπορείτε να βρείτε πολλές πληροφορίες είναι το www.steves-digicams.com

 

 

-----Προστέθηκε 3/12/2008 στις 05 : 51 : 26-----

 

 

Σχετικά με την Panasonic Lumix DMC-tz5 βρήκα το review του cnet στο οποίο αναφέρει οτι "Aggressive smoothing reduces detail in indoor shots, even at low ISO sensitivities; modest performance" και στην κατηγορία Image Quality παίρνει 8/10 ενώ η Canon PowerShot SD790 IS/Canon Digital IXUS 90 IS παίρνει Image Quality: 9/10 και σε όλα τα άλλα χαρακτηριστικά, εκτός του feautures παραπάνω βαθμολογία από την Panasonic.

Επεξ/σία από sotosko
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η panasonic tz5 εχει ενα μειονεκτημα στα υψηλα iso..δλδ τι σημαινει αυτο?οτι σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου ειτε ανεβασεις iso

ειτε οχι...το ιδιο και το αυτο

 

ΥΓ.Γνμωμη μου:Δεν νοειται να εχεις απαιτηση απο μια compact με τους φακους που εχουν να σου βγαζει αξιολογες photos το βραδυ.Απλα δεν γινεται...Εξαιρεση ισως αυτη εδω http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmclx3/ με τον φωτεινοτατο φακο της και τις πολυ καλες αποδοσεις (ισως τις καλυτερες σε compact) σε iso μεχρι και 1600.Μαλιστα την εχει και Highly Recommended (σπανια για compact).Αλλα πας στα 400 ευρω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά αγόρασα την Sony DSC-W170. Βασικά δεν την αγόρασα εγώ αλλά η αδερφή μου. Αρκετά καλή είναι.

Παρατήρησα όμως κάτι περίεργο, όταν είναι στην λειτουργία φωτογραφίας πριν βγάλεις φωτογραφία φαίνονται όλα στην οθόνη με χαμηλή ποιότητα (π.χ. αν κάτι είναι στρογγυλό φαίνεται με γωνίες) ενώ αν την γυρίσω στην λειτουργία βίντεο όλα φαίνονται κανονικά με λεπτομέρεια πριν αλλά και αφού αρχίσει η εγγραφή.

 

Παρόλο που φαίνονται χάλια μέσα από την οθόνη οι φωτογραφίες που βγάζει είναι καλές.

 

Τι μπορεί να φταίει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να προσθεσω κι εγω κάτι?

Πούθενα δεν αναφέρετε για τις Olympus...τι παίζει με αυτές?

Πχ http://www.skroutz.gr/s/37623/Olympus-%C2%B5-1010.html

 

Δεν είναι καλό μοντέλο???

Σχετικά με την ιεράρχηση που είπε ο φίλος πιο πάνω άκουσα ότι καλύτερες είναι οι sony,olympus,nikon. Ισχύει μου έλεγαν παπάδες??:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα....

 

Για να μην ανοίγω νέο θέμα γράφω στο υπάρχον.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον φακό της Sony Cybershot DSC-W170.

Σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα μου είπαν για φακό + εργατικά 120 ευρωπαικά.

Ξέρετε κανένα site με ανταλακτικά και συγκεκριμένα με φακούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...