Προς το περιεχόμενο

Πότε επιτέλους θα φτιάξουν το firefox performance bug?


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα που παρουσιάζεται εδώ, ταλαιπωρεί τους χρήστες εδώ και μήνες. Κανείς δεν ξέρει ποιος είναι ο υπαίτιος, αλλά κάτι πρέπει να γίνει, εφόσον το browsing είναι κάτι που γίνεται από όλους...

 

Θα ήθελα να αναφέρετε αν το αντιμετωπίζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όποτε μπαίνω στο youtube κολλάει και κάνει επανεκκίνιση ο firefox.Δεν έχω τίποτα ενεργοποιημένο,δεν έχω ιούς,και αυτό το κάνει όταν πάω να κάνω scrolling για να δώ τα διαθέσιμα βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέρνεται σχετικώς αλλά δεν είναι η μόνη. Γιατί στο insomnia forum θέλετε να μου πείτε ότι το scrolling πάει τρένο δηλαδή; Εγώ βλέπω cpu usage υψηλή ακόμη και όταν κάνω scrolling στα bookmarks. Και γενικά πιο αργή απόκριση (πχ στο πάτημα κουμπιών). Αν ήταν σφαιράτος ο firefox δεν ξανα-πάταγα windows. Και στον opera πάντως οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Άτιμο flash?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει λίγο AfterForever. Άλλο η παραπάνω σελίδα άλλο το flash. Το insomnia αν σου σέρνεται οφείλεται καθαρά και μόνο στο flash (το ξεπέρασα προσωπικά βάζοντας το 10 για 64bit). Η παραπάνω σελίδα είναι bug χωρίς καν να υπάρχει flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Κανείς δεν ξέρει ποιος είναι ο υπαίτιος, αλλά κάτι πρέπει να γίνει, εφόσον το browsing είναι κάτι που γίνεται από όλους...

 

Το "κανείς δεν ξέρει ποιος είναι ο υπαίτιος" μου άρεσε πολύ.

Τους προηγούμενους μήνες υπήρχε θέμα με τις επιδόσεις του firefox 3 και τους οδηγούς της nvidia, αλλά η τελευταία έκδοση έχει διορθώσει αρκετά το θέμα απ'όσο διαβάζω. Βέβαια οι legacy οδηγοί εξακολουθούν να έχουν προβλήματα.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα όμως πρέπει να φταίει ο firefox οπότε όσοι τον χρησιμοποιείτε και σας ενοχλεί το scrolling κάντε bug report στο bugzilla. Υπάρχει bug του firefox όταν στο body της σελίδας υπάρχει το position fixed;

Βγάλτε το και δείτε τη διαφορά στο scroll.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου παρουσιάζει σοβαρό πρόβλημα performance στη συγκεκριμμένη σελίδα (Athlon 5200 x2, nForce630a/7025, 4GB RAM με official drivers nvidia εγκατεστημένους, openSUSE 11).

Στα Windows XP ωστόσο, με το ίδιο σύστημα ο firefox τα πάει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με Slackware 12.1 και dropline gnome ή gnomeslacκbuild , όποτε κλείνω το firefox σχεδόν πάντα βγάζει το μήνυμα "Firefox crashes ....Do you want to quit" και όλα τα συνηθισμένα....90% CPU, το youtube κολλαει....

όλα αυτά πάντως έχουν να κάνουν με το flash...ταπεινή άποψη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με fedora core 9 ( 64 bit ) ο firefox 3.04 δυστυχως σερνεται. Για να δω οποιοδηποτε site πρεπει να κανω κανα δυο refresh , επισης υπαρχει θεμα και με το cpu usage που φτανει το 100% οταν ο browser ειναι σε λειτουργια. Κατα την διαρκεια του scroling μερικες φορες "κολλαει" οπως αναφερατε. Δεν εχω εγκαταστησει το flash player γιατι περιμενω την κανονικη εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Όπως είπε και ο capthookb, πιθανότατα σχετίζεται με τους drivers της nvidia. Είχα και εγώ το πρόβλημα αυτό μέχρι που έβαλα την έκδοση 180.XX (ενώ ήταν ακόμα σε beta φάση) και το πρόβλημα λύθηκε (δηλαδή το σκρολάρισμα στη σελίδα http://lubosz.de/Firefox3PerformanceBug/ τώρα δουλεύει τέλεια ενώ παλιότερα όχι) χωρίς να έχω κάνει καμία αλλαγή στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι. Δε θα δοκιμάσω να βάλω ακόμα τους 180.χχ. Θα περιμένω την τελική έκδοση. Το θέμα είναι ότι το πρόβλημα υπάρχει ακόμα και στο live cd (χωρίς nvidia drivers), άρα μου κάνει εντύπωση που διορθώνεται από αυτούς.

 

Πάντως ειλικρινά το εύχομαι να λυθεί το θέμα.

 

edit : Μόλις είδα ότι οι 180.22 έγιναν release 8 Ιανουαρίου! Μόλις γυρίσω από τη δουλειά θα τους περάσω να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...