Προς το περιεχόμενο

Νεος στο Linux. Ποια απο τις 2 εκδοσεις;


seskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

Εδω και λιγες μερες μου μπηκε το "μικροβιο"για τα linux.Αποφασισα λοιπον να τα δοκιμασω γιατι πιστευω πως καθε χρηστης που επιθυμει την ελευθερια και την τελειοτητα στο λειτουργικο του συστημα πρεπει να εχει μια επαφη με τα linux.εγω προσωπικα θα ηθελα να τα κανω καθημερινοτητα αν ειναι τοσο ωραια οσο λενε.εχω λοιπον καποιες αποριες για αρχη και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

1ον εχω 2 εκδοσεις ubuntu: την ubntu 8.10 i386 , και την ubuntu ultimate 1.4

ποια απο τις 2 να βλω?ποια η διαφορα?

2ον τωρα χρησιμοποιω vista.θα πρεπει να κανω partition τωρα για να εχω και τα 2 λειτουργικα η θα χωρισω τον σκληρο μεσα απο την εγκατσταση των ubntu?

3ον ξερω οτι το ubuntu αναγνωριζει το hardware μου αλλα μηπως πρεπει να κατεβασω πρωτα καποιους drivers οπως καρτα γραφικων κτλ?

 

ευχαριστω για τον χρονο σας αλλα ειμαι νεος στα linux και επειδη καθε αρχη και δυσκολα εχω πολλες αποριες.

 

Υ.Γ προτιμω ubuntu γιατι ειδα το beryl σε ενα βιντεακι και ξετρελαθηκα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) το ubuntu και το ubuntu ultimate δεν είναι διαφορετικές εκδόσεις αλλά διαφορετικές διανομές. μεταξύ των δυο επέλεξε ubuntu 8.10 γιατί το άλλο που έχεις είναι σχετικά παλιό. απ' όσο ξέρω δεν έχουν πάρα πολλές διαφορές και το ubuntu ultimate είναι βασισμένο στο ubuntu (νομίζω το ultimate έχει περισσότερα προγράμματα αλλά δεν έχει κάτι που δεν μπορείς να το κατεβάσεις και στο ubuntu).

 

2) μπορείς να κάνεις και τώρα partition ή μπορείς να κάνεις το partition την ώρα της εγκατάστασης (προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα τον δεύτερο τρόπο)

 

3) συνήθως δεν χρειάζεται να κατεβάσεις drivers. σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι το κατεβάζεις και αργότερα

 

beryl μπορείς να εγκαταστήσεις και σε άλλες διανομές και όχι μόνο στο ubuntu και το beryl είναι ξεπερασμένο. προτίμησε compiz fusion

 

ενημερωτικά είναι το Linux και όχι τα Linux γιατί Linux είναι το όνομα του πυρήνα και ο πυρήνας είναι ένας και όχι πολλοί. πολλές είναι οι διανομές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

Εδω και λιγες μερες μου μπηκε το "μικροβιο"για τα linux.Αποφασισα λοιπον να τα δοκιμασω γιατι πιστευω πως καθε χρηστης που επιθυμει την ελευθερια και την τελειοτητα στο λειτουργικο του συστημα πρεπει να εχει μια επαφη με τα linux.εγω προσωπικα θα ηθελα να τα κανω καθημερινοτητα αν ειναι τοσο ωραια οσο λενε.εχω λοιπον καποιες αποριες για αρχη και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

1ον εχω 2 εκδοσεις ubuntu: την ubntu 8.10 i386 , και την ubuntu ultimate 1.4

ποια απο τις 2 να βλω?ποια η διαφορα?

2ον τωρα χρησιμοποιω vista.θα πρεπει να κανω partition τωρα για να εχω και τα 2 λειτουργικα η θα χωρισω τον σκληρο μεσα απο την εγκατσταση των ubntu?

3ον ξερω οτι το ubuntu αναγνωριζει το hardware μου αλλα μηπως πρεπει να κατεβασω πρωτα καποιους drivers οπως καρτα γραφικων κτλ?

 

ευχαριστω για τον χρονο σας αλλα ειμαι νεος στα linux και επειδη καθε αρχη και δυσκολα εχω πολλες αποριες.

 

Υ.Γ προτιμω ubuntu γιατι ειδα το beryl σε ενα βιντεακι και ξετρελαθηκα!!!

 

-1ον, η ερώτηση σου είναι "Να βάλω το Ubuntu ή ένα bloated derivative του".

0ον, μεταξύ αυτών των δυο επιλογών. Ubuntu 8.10.

1ον, το "Ultimate" είναι φορτωμένο μερικά gigabyte άχρηστων πακέτων.

2ον, Θα χρειαστείς 2 partition. Ένα για το Ubuntu και ένα μικρό για swap memory. Μπορείς να τα φτιάξεις από το installer του Ubuntu.

3oν, το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί μόνο για τη κάρτα γραφικών, τα υπόλοιπα είναι στο kernel.

 

ΥΓον. Το Beryl πέθανε. Πλέον υπάρχει το Compiz Fusion. Και τα 2 είναι ανεξάρτητα από τη διανομή που χρησιμοποιείς.

 

 

-----Προστέθηκε 26/11/2008 στις 10 : 50 : 10-----

 

 

Η διαφορά μεταξύ των post είναι μερικά δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα δοκιμαστικα παιζει ρολο και τι hardware εχεις ποια ειναι η καρτα γραφικων φορτωσε την 8.10 καψτην και δεςτην το ιδιο και με το Mint kαι το puppel 4.10 r1 http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=286764μην εγκαταστησης αμεσως γνωρισε λιγο το linux καλως ηρθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον εχω 2 εκδοσεις ubuntu: την ubntu 8.10 i386 , και την ubuntu ultimate 1.4

ποια απο τις 2 να βλω?ποια η διαφορα?

2ον τωρα χρησιμοποιω vista.θα πρεπει να κανω partition τωρα για να εχω και τα 2 λειτουργικα η θα χωρισω τον σκληρο μεσα απο την εγκατσταση των ubuntu?

3ον ξερω οτι το ubuntu αναγνωριζει το hardware μου αλλα μηπως πρεπει να κατεβασω πρωτα καποιους drivers οπως καρτα γραφικων κτλ?

 

Κατ' αρχήν, καλώς ήλθες στο Linux! :-)

 

1. H Ubuntu Ultimate που έχεις είναι παλιά έκδοση! Εγώ ξεκίνησα από 1.5 και τώρα έχει φτάσει στην έκδοση 2.0! Αν θέλεις να την κατεβάσεις (εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος που την έχω σε ένα PC μου), πήγαινε εδώ: http://ultimateedition.info/

Είναι 100% συμβατή με το κλασσικό Ubuntu, αφού κάθε έκδοσή της είναι εναρμονισμένη με την αντίστοιχη του Ubuntu. Έχει και μεγάλο φόρουμ υποστήριξης, αλλά μπορείς να βοηθηθείς και από τα fora του Ubuntu.

 

2. Τον σκληρό θα τον χωρίσεις κατά την διάρκεια της εγκατάστασης. Είναι απλή διαδικασία, αλλά για καλό και για κακό σου συστήνω να πάρεις backup τα αρχεία σου στα Vista.

 

3. Είτε βάλεις Ubuntu, είτε Ultimate, λογικά θα σου αναγνωρίσουν τα πάντα χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσεις σχεδόν τίποτα. Αλλά και αν χρειαστεί κάτι (θα το διαπιστώσεις όταν bootάρεις για πρώτη φορά), είναι υπόθεση ενός κλικ.

 

Ό,τι κι αν αποφασίσεις, σου εύχομαι καλή επιτυχία.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ,εγκατεστησα το Kubuntu 8.10 και εκανα καποιες δοκιμες με την εμφανιση των φακελων και της επιφανειας εργασιας.Φορτωσα καποιες ρυθμισεις και τωρα αφου μπει στην επιφανεια εργασιας εμφανιζει μια σκουρα οθονη,μαλλον εχω βαλει υψηλες ρυθμισεις και το πισι δεν ανταποκρινεται.Ωστοσο ξερει κανεις πως μπορω να επιστρεψω στις παλιες ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τη βοηθεια σας. φιλε Αδμιν εννοεις οτι συνολικα θα εχω 3 partitions μαζι με τα vista που εχω?ποσο μεγεθος να ορισω για το ubuntu και ποσο για swap memory?

θα μπορουσε ομως καποιος να μου πει τι ακριβως ειναι τo kde?θα το χρειαστω για το compiz fusion?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσε ομως καποιος να μου πει τι ακριβως ειναι τo kde?θα το χρειαστω για το compiz fusion?

 

Το KDE είναι Desktop Environment - Περιβάλλον Εργασίας ...

Αρχικά ρίξε μια ματιά εδώ : ubuntu - products

 

Διάβασε για τα (K)(X)(E)Ubuntu...

 

 

-----Προστέθηκε 28/11/2008 στις 09 : 49 : 09-----

 

 

ευχαριστω για τη βοηθεια σας. φιλε Αδμιν εννοεις οτι συνολικα θα εχω 3 partitions μαζι με τα vista που εχω?ποσο μεγεθος να ορισω για το ubuntu και ποσο για swap memory?

 

Εχω στον PC μου 2 σκληρούς. Ένας 80 και ο άλλος 250.

Τον 250 έχω για τα δεδομένα (DataDisk) μου. Φορμαρισμένο σε NTFS - για να τον "βλέπω" και από τα δυο λειτουργικά!

Τον 80 έχω σε 4 partitions!

- 30 σε NTFS , έχω τα XP

- ~38 σε ext3 (/home) είναι το Home μου

- 10 σε ext3 (/) είναι το root.

- 2 σε swap.

Αυτά... Ο καθένας με τις ανάγκες του και τους χώρους δημιουργεί και τα partitions του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ,εγκατεστησα το Kubuntu 8.10 και εκανα καποιες δοκιμες με την εμφανιση των φακελων και της επιφανειας εργασιας.Φορτωσα καποιες ρυθμισεις και τωρα αφου μπει στην επιφανεια εργασιας εμφανιζει μια σκουρα οθονη,μαλλον εχω βαλει υψηλες ρυθμισεις και το πισι δεν ανταποκρινεται.Ωστοσο ξερει κανεις πως μπορω να επιστρεψω στις παλιες ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα??

Πάτα Escape στην αρχή και επέλεξε recovery mode, μετά πάτα την επιλογή για repair του X.

ευχαριστω για τη βοηθεια σας. φιλε Αδμιν εννοεις οτι συνολικα θα εχω 3 partitions μαζι με τα vista που εχω?ποσο μεγεθος να ορισω για το ubuntu και ποσο για swap memory?

θα μπορουσε ομως καποιος να μου πει τι ακριβως ειναι τo kde?θα το χρειαστω για το compiz fusion?

Το KDE είναι Desktop manager ας πούμε, είναι το πιο όμορφο με πληθώρα gadgets κλπ, αλλά και το πιο βαρύ. Αν έχεις λίγο γερό μηχανάκι βάλε το άφοβα και βγάλε του τα μάτια. Αν δεν κάνω λάθος τα Ubuntu by default πλέον βάζουν 2 partitions.

Η αρχή των Linux είναι:

1 root partition, δηλαδή εκεί θα πηγαίνουν όλα σου τα προγράμματα κλπ.

1 home partition, όλα σου τα δεδομένα, settings, desktop κλπ.

1 swap partition, αυτονόητο για swap file.

Swap βάλε 2 gb, μια χαρά είναι.

 

Σε μένα τα Ubuntu έχουν κάνει 2 partitions, 1 swap κι ένα για όλα τα άλλα. Απλά με ξεχωριστό home partition σε ένα format γλυτώνεις τα αρχεία σου χωρίς backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...