Προς το περιεχόμενο

mplayer, ac3 ήχος και πάγωμα του υπολογιστή


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πρόβλημα εδώ και κάμποσο καιρό και δεν έχω βρεί λύση. Χρησιμοποιώ τον mplayer για να βλέπω ταινίες/βίντεο και όταν το βίντεο έχει ήχο σε μορφή ac3 ο υπολογιστής σε άσχετες στιγμές, κολάει.Δηλαδή η εικόνα παγώνει και απο τα ηχεία ακούγεται ένα loop του ενός δευτερολέπτου ή λιγότερο από τον ήχο του βίντεο.

Τα logs τόσο του mplayer όσο και του system δε δείχνουν κάτι ενδιαφέρον όσον αφορά το κόλλημα.

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι συμβαίνει; Και γιατί άραγε ο mplayer είναι σε θέση να κολλήσει τον υπολογιστή σε βαθμό που να χρειάζεται hard reset;

 

 

Καμιά ιδέα, εκτός του να χρησιμοποιήσω άλλον player;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι ο ήχος; Αν ανοίξεις το αρχείο με mplayer -ao null δεν θα κολλήσει και με mplayer -vo null θα κολλήσει;

 

Αν αφήσεις ανοικτό ένα ssh session από άλλο υπολογιστή, θα κολλήσει και αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με -ao null κάποια στιγμή σταμάτησε να παίζει το αρχείο και έβγαλε αυτά:

>
A:2096.5 V:2227.7 A-V:-131.232 ct:-29.193 8200/8200 18% 23%  1.9% 1 0
Too many audio packets in the buffer: (4099 in 3148032 bytes).
Maybe you are playing a non-interleaved stream/file or the codec failed?
For AVI files, try to force non-interleaved mode with the -ni option.
A:2096.5 V:2227.7 A-V:-131.249 ct:-29.197 8200/8200 18% 23%  1.9% 1 0

Exiting... (End of file)

Απλά δεν κόλλησε και ο υπολογιστής μαζί με τον mplayer.

Θα δοκιμάσω και με -vo null. Άλλος υπολογιστής για να ανοίξω ssh δεν παίζει προς το παρόν.

Θα φτιάξω ένα script που θα τυπώνει την ημερομηνία/ώρα σε ένα αρχείο και θα κοιτάζω αν η ώρα που θα κολλήσει ο υπολογιστής θα είναι ίδια περίπου με την τελευταία του αρχείου (για να δω αν δηλαδή όντως παγώνουν τα πάντα).

 

 

-----Προστέθηκε 25/11/2008 στις 06 : 05 : 04-----

 

 

Με το mplayer -vo null παγώνει το pc.

Επίσης είχα δοκιμάσει να χρησιμοποιήσω και την ενσωματωμένη κάρτα της μητρικής, μήπως υπήρχε κάποιο bug στους οδηγούς της soundblaster, αλλά και με εκείνη την κάρτα γινόταν αυτό. Καθαρά πρόβλημα του mplayer πρέπει να είναι. Επίσης έχω προσπαθήσει πολλές φορές να εγκαταστήσω svn έκδοση του mplayer αλλά το compile πάντα κάπου θα σκάλωνε.

Που θα πάει όμως κάποια στιγμή θα το καταφέρω.

Ευχαριστώ πάντως για τη συμπαράσταση :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίθανο πάντως να καταρρέει όλο το σύστημα από μια userland εφαρμογή. Μου χει τύχει να πάρει παραμάζωμα ο Wine τον Xorg και να φαίνεται unresponsive το μηχάνημα στο input του keyboard (στην πραγματικότητα απλά είχε τεράστιο delay, αν πατούσα ctrl+alt+backspace, μετά από 3-4 λεπτά θα τερμάτιζε ο Xorg), αλλά δεν είχαν λιμοκτονήσει τα πάντα (π.χ. από ssh μπορούσες να συνδεθείς κανονικά και να κάνεις kill τις προβληματικές εφαρμογές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση, το οτι συμβαίνει αυτό το πράγμα. Μήπως είναι θέμα hardware;

Σήμερα τελικά κατάφερα και έκανα compile την τελευταία έκδοση svn του mplayer, x264-svn, ffmpeg-svn, και εγκατέστησα τους τελευταίους codecs (αν και νομίζω πως το liba52 που χρησιμοποιείται για το ac3 συππεριλαμβάνεται στο ffmpeg). Αλλά το πρόβλημα συνεχίζει. Μάλιστα τώρα δεν βλέπω παγωμένη εικόνα και δεν ακούω loop ήχου, αλλά απλά κλείνει ο mplayer χωρίς κανένα μήνυμα σφάλματος (ίσως να έβγαζε μύνημα τώρα που το σκέφτομαι, αν δεν πάγωνε ο υπολογιστής).

Πριν ανοίξω το βίντεο με το ac3 έτρεξα το παρακάτω script:

>
#!/bin/bash

while  true; do
date >> alive.txt
sleep 5
done

 

και όντως το script σταμάτησε να τυπώνει την ώρα που κόλλησε ο υπολογιστής. Έκανα reset μετά από 5 λεπτά και το alive.txt είχε μείνει 5 λεπτά περίπου πίσω.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Μήπως είναι θέμα hardware; Αλλά και πάλι να γίνεται μόνο με ac3 και μόνο με τον mplayer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙα sound blaster της κακιάς ώρας.

>
00:0d.0 Multimedia audio controller: Creative Labs SB Audigy LS
       Subsystem: Creative Labs Device 100a                   
       Control: I/O+ Mem- BusMaster+ SpecCycle- MemWINV- VGASnoop- ParErr- Stepping- SERR- FastB2B- DisINTx-
       Status: Cap+ 66MHz- UDF- FastB2B+ ParErr- DEVSEL=medium >TAbort- <TAbort- <MAbort- >SERR- <PERR- INTx-
       Latency: 32 (500ns min, 5000ns max)                                                                   
       Interrupt: pin A routed to IRQ 17                                                                     
       Region 0: I/O ports at c000 [size=32]                                                                 
       Capabilities: <access denied>                                                                         
       Kernel driver in use: CA0106                                                                          
       Kernel modules: snd-ca0106                        

Θυμάμαι πάντως πως πριν ένα μήνα την είχα βγάλει και δοκίμασα την εσωτερική κάρτα ήχου της μητρικής και έκανε τα ίδια. Πριν λίγο έβγαλα όλες τις κάρτες, έριξα και ένα ξεσκόνισμα γιατί είχε γεμίσει σκόνη και τα ξαναέβαλα, μήπως δεν πατούσε καλά καμιά κάρτα. Θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...