Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εγκατάστασης FreeNas


avpap75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να μετατρέψω το "τέρας" PC μου με τους 8 σκληρούς, σε dedicated file server χωρίς την χρήση keyboard ή mouse ή οθόνης. Για τον σκοπό αυτό βέβαια και ενώ θα ήθελα να δοκιμάσω τα Windows Home Server, αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά "ενεργοποιημένα" στο διαδίκτυο κατέληξα βέβαια στο FreeNas. Κατέβασα λοιπόν τις δύο (2) τελευταίες εκδόσεις σε Live Cd και αφού έκαψα τα cdάκια τα έτρεξα με παρουσία USB Flash Disk και μή, με αποτέλεσμα. Να μου φορτώνει ένα μενού με επιλογές για Boot ή Reboot και μόλις επιλέγω το normal (default) Boot γίνεται προσπάθεια να φορτώσει ο Kernel ή οτι άλλο είναι αυτό και σταματάει και κανει επαννεκίνηση, χωρίς να προλαβαίνω να δώ το error. Και στις δύο εκδόσεις τα ίδια αποτελέσματα έχω και δεν ξέρω τι φταίει. Στον σκληρό που προσπαθώ να το εγκαταστήσω υπάρχει ήδη το Ubuntu Intrepid. Από hardware χρησιμοποιώ την Asus P5b Deluxe ως board και έναν εξωτερικό Sata Controller της Adaptec, o οποίος δουλεύει άψογα σε άλλες Linux διανομές. Τι πιστέυετε ότι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον εχεις ηδη στημενα ubuntu γιατι δεν σηκωνεις εναν samba?

 

Σηκωμένος έναι και ο Samba και όλα τα δικτυκά καλούδια και transmission webui τρέχει αλλά θα προτιμούσα κάτι με webui interface για να παίζω με τις ρυθμίσεις. Και στο κάτω - κάτω στραβώνω γιατί δεν ξέρω τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το freenas, το είχα δοκιμάσει παλιότερα και συμφωνώ που θες να το εγκαταστήσεις. Όμως αφού δεν έχεις πληροφορίες για το τι πηγαίνει στραβά είναι λίγο δύσκολο το θέμα. Μήπως υπάρχουν τίποτα επιλογές κατά το boot ώστε να απενεργοποιήσεις το acpi; Ή ίσως από το bios;

 

Με καμιά κάμερα μήπως θα μπορούσες να καταγράψεις σε βίντεο τα μηνύματα ώστε να τα δεις μετά στο pc;

 

Δες κι αυτό: http://apps.sourceforge.net/phpbb/freenas/viewtopic.php?f=81&t=115

Ίσως θα ήταν καλύτερο να απενεργοποιήσεις κάποιες συσκευές για να βρεις τουλάχιστον το τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...