Προς το περιεχόμενο

Jaunty Jackalope Alpha,beta,rc


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Τελικά δεν ξέρω τί με έπιασε και το πέρασα με κανονική εγκατάσταση (Kubuntu) στο desktop (αν και αρχικά έλεγα να το κάνω με wubi).

 

Οι πρώτες εντυπώσεις από τη μία μέρα χρήσης του είναι όπως τα περιγράφουν τα παιδιά πιο πάνω - σταθερό (τουλάχιστον όσο πρόλαβα να το χρησιμοποιήσω) αλλά δυστυχώς έχω κι εγώ το πρόβλημα με τους drivers της ΑΤΙ.

 

Αλήθεια, bugs και παρατηρήσεις πού μπορεί να υποβάλλει κανείς; Π.χ. πρόσεξα ότι αν ανοίξεις το μενού της "έναρξης" και χωρίς να επιλέξεις τίποτα μετά κάνεις κλικ οπουδήποτε έξω από αυτό, παραμένει ανοιχτό, ενώ κανονικά θα έπρεπε να κλείνει.

 

Και μια ερώτηση που την έκανα και στο άλλο thread, του 8.10, αλλά εδώ είναι πιο κατάλληλος χώρος: Αξίζει να περάσει κανείς στο ext4 από τώρα ή είναι νωρίς ακόμα; Γενικά το έχει δοκιμάσει κανείς να πει εντυπώσεις;

 

Α, έβαλα και το nepomuk, που είχα την περιέργεια να το δοκιμάσω. Από τα λίγα που πρόλαβα να δω, φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα - κρίμα που αυτή τη στιγμή λειτουργεί μόνο σε kde και δεν μπορώ να το βάλω στο laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για το ext4 δεν έχω δει να αναφέρουν προβλήματα και από τι έχω διαβάσει βελτιώνει αρκετά την ταχύτητα του λειτουργικού. Εγώ πάντως λέω να περάσω μόλις βγει η stable έκδοση του jaunty.

Για το bug που αναφέρεις το έναρξη είναι το kmenu κάτω αριστέρα? Μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισεις και δεν είναι bug. Προβλήματα πάντως μπορείς να αναφέρεις στο launchpad η στο ubuntu forum στο νήμα που υπάρχει για το jaunty καθώς και στο kubuntu forum

 

http://www.kubuntuforums.net/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Για το ext4 δεν έχω δει να αναφέρουν προβλήματα και από τι έχω διαβάσει βελτιώνει αρκετά την ταχύτητα του λειτουργικού. Εγώ πάντως λέω να περάσω μόλις βγει η stable έκδοση του jaunty.

Για το bug που αναφέρεις το έναρξη είναι το kmenu κάτω αριστέρα? Μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισεις και δεν είναι bug. Προβλήματα πάντως μπορείς να αναφέρεις στο launchpad η στο ubuntu forum στο νήμα που υπάρχει για το jaunty καθώς και στο kubuntu forum

 

http://www.kubuntuforums.net/

 

Ναι, το kmenu εννοώ... θα κοιτάξω τότε κι εγώ μήπως πρέπει κάτι να ρυθμίσω, αν και έχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι βέβαιος) πως όταν είχα δοκιμάσει το live cd του 8.10 συμπεριφερόταν διαφορετικά.

 

Επίσης, φαντάζομαι πως δεν θα γίνεται απλά να αλλάξεις το ext3 σε ext4 κρατώντας τα δεδομένα σου και θα χρειαστεί φορμάτ ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το γνωρίζω και πως γίνετε η διαδικασία. Πάντως αν ψάξεις υπάρχουν αρκετές οδηγίες για την μετάβαση. Από τι έχω διαβάσει θα πρέπει να κάνεις και ένα upgrade στον grub σου. Μετά την μετάβαση τα παλιά σου αρχεία θα έχουν παραμείνει σε ext3 αλλά ότι γράφεις στο δίσκο πλέον θα είναι σε ext4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ext4 δεν έχω δει να αναφέρουν προβλήματα και από τι έχω διαβάσει βελτιώνει αρκετά την ταχύτητα του λειτουργικού. Εγώ πάντως λέω να περάσω μόλις βγει η stable έκδοση του jaunty.

 

Εδώ

- Linus Torvalds Upset over Ext3 and Ext4

- Ext4 Users Report Data Loss

κάτι λέει αλλά δεν τα πολύ κατάλαβα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομόρφη η νέα οθόνη υποδοχής για το xubuntu

 

xubuntu.th.png

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:51 ----------

 

Για όσους δεν θέλουν να κάνουν την μετάβαση σε kde4 βγήκε ένα remix iso για το jaunty με kde 3.5 με μερικά στοιχεία kde4

 

https://wiki.kubuntu.org/Kubuntu/Kde3/Jaunty

 

Jaunty?action=AttachFile&do=get&target=sm_kde3_5_jaunty_livecd.png

 

Jaunty?action=AttachFile&do=get&target=sm_kde3_5_jaunty_livecd_konqueror.png

 

A semi-official remix of Jaunty Jackalope has been created with only KDE3.5 installed, for the convenience of users who are not quite ready to take the jump to KDE4.x.

 

The main focus of this remix is to keep the mature, stable, and familiar KDE3.5 desktop environment available for easy installation and use. Along the way, various bugs have been fixed, and small enhancements added--see below for more information.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:39 ----------

 

Διαθέσιμη η rc έκδοση για το ubuntu 9.04 και πλέον λίγες μέρες μας μείνανε μέχρι την σταθερή έκδοση της διανομής. Για το ubuntu λεπτομέρειες για την κυκλοφορία μπορείτε να δείτε εδώ

 

http://www.ubuntu.com/getubuntu/releasenotes/904overview

 

Δεν βλέπω να υπάρχει καμία συμαντική προσθήκη από την beta εκτός φυσικά απο τα bug fixes που έχουν αναφερθεί.

Για το kubuntu μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες εδώ

 

https://wiki.kubuntu.org/JauntyJackalope/RC/Kubuntu

 

kubuntu-shoe.jpg

 

Ενώ η σημαντικότερη προσθήκη είναι η kde4 έκδοση του digikam

 

Kubuntu?action=AttachFile&do=get&target=digikam-0-10-0.jpg

 

για το xubuntu μπορείτε να δείτε εδώ

 

https://wiki.edubuntu.org/Xubuntu/JauntyJackalope/RC

 

Αρκετές αλλαγές που έχουν γίνει κυρίως στην εμφάνιση του xubuntu με νέα οθόνη υποδοχής νέο wallpaper νέο theme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μέρες μείνανε και καιρός να αρχίσουμε να μαγειρεύουμε το κουνελάκι...

 

314_01.jpg

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:33 ----------

 

Δύο μέρες....

 

 

02.png

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:08 ----------

 

Σε λίγες ώρες βγαίνει η διανομή και αυτή την στιγμή γίνετε φοβερός χαβαλές στο

 

#ubuntu-release-party

 

κανάλι. Αν ρωτήσεις πότε βγαίνει η διανομή σου απαντάνε

 

vistakiller: Was scheduled for Apr, 28, 17:30 (Samoa time), but now that you've asked, it's been delayed by 1 hour

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ΑΤΙ 8α περασω σε 9.04 αλλα δεν ξερω αν ειναι καιρος για κατι τετοιο...τελικα με ποιον απο τους δυο τροπους(προφανως γινεται και με τους 2 αλλα τι προτεινετε)μηπως θα πρεπε να βγω τελειως απο Χ και μετα να τρεξω σε τερματικο την εντολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν θα το εκανα με update manager οσο και να λεει το ubuntu οτι αυτος ο τροπος ειναι ο σωστος.

 

Θα αλλαζα τα βασικα repos απο intrepid σε jaunty, θα εσβηνα τα μη αναγκαια πχ απο ppa και μετα apt-get update && apt-get dist-upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε καλυτερα εναν ελεγχο με το ματι και αλλαξε τα χειροκινητα, γιατι μπορει καποιο αλλο, μη-default repo, να μην ειναι γυρισμενο ακομα σε jaunty. πχ του virtualbox.

 

Και ειναι jaunty, με μικρο j. Στο linux εχει σημασια και αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...