Προς το περιεχόμενο

linux και windows μαζι γινετε?


thanosgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω windows και θελω να βαλω τα linux αλλα δεν θελω να αφησω τα windows.απλα θελω να δω πως δουλεύουν τα linux και να εχω μια εμπειρια πανω σ αυτο.

 

ως τωρα:

α)εγραψα στο google ubuntu και το κατεβασα.

β)και το εγραψα σε cd.

 

τι κάνω τώρα ????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήγαινε στο wiki του insomnia και δές πώς χρησιμοποιούμαι virtual machine(δηλαδή θα τρέξεις linux μέσα από τα windows) http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=234808

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και vmware αλλά είναι επί πληρωμή αλλά αν θές στείλε μου pm να σε βοήθησω να το βρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω windows και θελω να βαλω τα linux αλλα δεν θελω να αφησω τα windows.απλα θελω να δω πως δουλεύουν τα linux και να εχω μια εμπειρια πανω σ αυτο.

 

ως τωρα:

α)εγραψα στο google ubuntu και το κατεβασα.

β)και το εγραψα σε cd.

 

τι κάνω τώρα ????????

κατεβασες την livecd την εγραψες iso?

κανε επανεκινηση και ανοιξε το bios συνηθως με f2 και αλαξε την σειρα εκινησης βαλε πρωτο το cd βαλε το livecd και λογικα θα φορτωσει το ubuntu απο εκει μπορεις να το εγκαταστησεις πολυ ευκολα

http://www.linuxologos.gr/ubuntu_install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ thanosgen: Η ομορφιά στο Linux είναι ότι σου δίνει την δυνατότητα να το δοκιμάσεις πρωτού το εγκαταστήσεις. Αφού κατέβασες το Ubuntu, σημαίνει ότι έχεις στα χέρια σου ένα bootable CD (αν φυσικά το έχεις γράψει με κάποιο πρόγραμμα όπως το Burn Image του Nero για τα Windows). Από τη στιγμή λοιπόν που το CD σου boot-άρει, κάνε αυτό που σου είπε ο sergyma. Ακόμα και μετά το boot δεν θα έχεις εγκαταστήσει το Ubuntu, απλά θα βρεθείς σε περιβάλλον Linux. Εκεί θα μπορέσεις να δοκιμάσεις τον ήχο, την σύνδεσή σου στο Internet, να εξερευνήσεις τα προγράμματα του νέου λειτουργικού (δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα. Το Linux έχει γίνει πολύ φιλικό πλέον για τον νέο χρήστη) και άμα σου κάνει, θα κάνεις διπλό κλικ στο εικονίδιο "Install" που υπάρχει στην επιφάνεια εργασίας. Από εκεί και πέρα, ζητάς ξανά βοήθεια, αν και η εγκατάσταση είναι τρομερά απλή.

Καλή εξερεύνηση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδια τα ειδα και θελω την βοηθεια σας τωρα.

 

εχω ενα ide σκληρο και τον εχω μοιρασμενο σε 3 κομματια.

ενα ο C: που εχω τα windows ενας ο D: που εχω φωτογραφίες και ενας ο E: που εχω τις ταινιες. Οταν μπαινω με τα linux τον C: δεν μπορω να το δω.τα linux θελω να τα βαλω στο D: που εχω φωτογραφίες.

 

αν τα βαλω εκει

α) τα windows θα τον βλεπουν μετα τον D: ???

β) αυτα που εχω μεσα στο D: θα τα χασω ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδια τα ειδα και θελω την βοηθεια σας τωρα.

 

εχω ενα ide σκληρο και τον εχω μοιρασμενο σε 3 κομματια.

ενα ο C: που εχω τα windows ενας ο D: που εχω φωτογραφίες και ενας ο E: που εχω τις ταινιες. Οταν μπαινω με τα linux τον C: δεν μπορω να το δω.τα linux θελω να τα βαλω στο D: που εχω φωτογραφίες.

 

αν τα βαλω εκει

α) τα windows θα τον βλεπουν μετα τον D: ???

β) αυτα που εχω μεσα στο D: θα τα χασω ?????

 

α) Tα windows δε βλέπουν τα partitions με linux (το αντίστροφο όμως ισχύει ;) )

β) Εννοείται αφού θα κάνεις format! Μετάφερέ τα αρχεία του D αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε και μια αναζήτηση στο forum, το θέμα έχει συζητηθεί ουκ ολίγες φορές :-)

Dual boot win xp pro και Linux

 

και κατι ακομα...μπορω να βαλω τα linux σε flash disk 8gb και να το λειτουργο κανονικα σαν σκληρο δισκο?

 

Μετά από μια αναζήτηση στο google...

Συγκεκριμένα Ubuntu 8.10 Built in USB flash drive installer

Φυσικά πρέπει και η μητρική σου να υποστηρίζει boot από usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Tα windows δε βλέπουν τα partitions με linux...

 

υπάρχει ένας οδηγός γι αυτή τη δουλειά, δες εδώ και λειτουργεί μια χαρά για ext2;)

 

p.s το thread του apoikos που αναφερόταν σ'αυτό τον οδηγό δεν ήταν κάποτε sticky?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει ένας οδηγός γι αυτή τη δουλειά, δες εδώ και λειτουργεί μια χαρά για ext2;)

 

p.s το thread του apoikos που αναφερόταν σ'αυτό τον οδηγό δεν ήταν κάποτε sticky?

 

:whistle: Δεν το ήξερα! Καλή φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς να εγκαταστήσεις τα windows είτε μέσω wubi που σημαίνει ότι δημιουργείς έναν φάκελο μέσα στα windows χωρίς να χρειάζεται να δημιουργήσεις partitions, είτε να τα τρέξεις με live cd, είτε να δημιουργήσεις κάποιο partition με κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα και έπειτα να βάλεις το λινουξ σου σε αυτό το partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αδειασα τον D: και ειμαι ετοιμος τωρα να κανω install τα ubuntu. θα πρεπει να τα βαλω σε νεο partition.και γενικα τι πρεπει να κανω οταν φτασω στο σημειο ποιο σκληρο να διαλεξω ωστε να μην χασω τα windows και τον Ε: τις ταινιες δηλαδη????

 

 

και κατι ακομα:τι διαφορα εχει το ubuntu απο το xubuntu,kubuntu και edubuntu?ποιο ειναι το καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αδειασα τον D: και ειμαι ετοιμος τωρα να κανω install τα ubuntu. θα πρεπει να τα βαλω σε νεο partition.και γενικα τι πρεπει να κανω οταν φτασω στο σημειο ποιο σκληρο να διαλεξω ωστε να μην χασω τα windows και τον Ε: τις ταινιες δηλαδη????

 

 

και κατι ακομα:τι διαφορα εχει το ubuntu απο το xubuntu,kubuntu και edubuntu?ποιο ειναι το καλυτερο?

 

Κατά την εγκατάσταση θα σε ρωτήσει πού θέλεις να περαστεί το νέο σου λειτουργικό. Θα του υποδείξεις τον D: . Εκεί μπορείς να ξεχωρίσεις αν θέλεις στο partition σου το Home (/) σου, δηλαδή το μέρος που θ' αποθηκεύεις τα αρχεία σου, ενώ μην ξεχάσεις να φτιάξεις κι ένα μικρό partition για swap. (Μπορείς να δεις σε άλλα σημεία του φόρουμ για λεπτομέρειες).

Η βασική διανομή είναι το Ubuntu, το οποίο παρέχεται από την Canonical (την εταιρεία που το κυκλοφορεί) με διαφορετικούς Window managers.

Το Ubuntu έχει ως διαχειριστή παραθύρων το Gnome,

το Kubuntu έχει το KDE,

το Xubuntu έχει τον Xfce,

ενώ το Edubuntu είναι ειδική διανομή Ubuntu με πρόσθετα εκπαιδευτικά προγράμματα για μαθητές.

Αυτά τα ολίγα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...