Προς το περιεχόμενο

Re: Αθήνα ή Επαρχία;


NemeSis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Π

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι πανευκολο να τσιμπήσουμε όλοι από ένα τέτοιο τόπικ, χαλώντας τις καρδιές μας. Πχ μπαίνει κάποιος και γράφει την παπαριά του εδώ, "επαρχιώτης ίσον άπλυτος", τσιμπάει ο άλλος επειδή είναι επαρχιώτης και αντί να γελάσει με την αμάθεια και τη βλακεία του προηγούμενου, αρχίζει και λέει για τους πασαλιμανιώτες ότι είναι απόγονοι του στόλου. Και μετά θα μπω εγώ που έζησα 25 χρόνια στο Πασαλιμάνι, και θα του πω για τη δικιά του μάνα, γιατί εμείς στο Πασαλιμάνι έχουμε κάτι αρχίδια να και δε σηκώνουμε πολλά.

 

 

καλα,νιωθεις??ακριβως το αναποδο εννοουσα,πως προφανως αυτα τα ''απογονοι σαρακηνων κ απογονοι του στολου'',ειναι βλακειες κ το ειπα ως παραδειγμα για το ποσο ηλιθιο κ ρατσιστικο ακουγεται....omg,προφανως δεν εχω τπτ κατα των πειραιωτων-κ κατα καθενος βασικα,ανεξαρτητου τοπου..-,το ανεφερα ως παραδειγμα κ μονο επειδη ταυτοχρονα διαβαζα κ κατι αθλητικα ε,κ αυτο μ ηρθε στο μυαλο,τ να κανουμε....μην λεμε οτι ναι,απλα για να πουμε πως ειπαμε κ κατι..

 

κ νταξ,εννοειτε,προφανως δε βγαζω κανενα σφακιανο μαγκα επειδη τρωει κοσμο,μν λεμε οτι θεμε,δεν ειπα τπτ τετοιο,ισα ισα,τους κραζω με καθε ευκαιρια...

 

τι σκατα,δεν διαβαζετε ολοκληρες τις προτασεις που γραφω??:rolleyes:

 

 

κ τελοσ, δεν εχω καμια ορεξη να γελασω...το ειπα κ πριν,φορουμ ειναι,λεει ο καθενας την αποψη του....δεν θα κατσω να λεω μονο ''ναι,ναι,χαχα,ναι,ναι'',αλλα εκει που βλεπω πως διαφωνω κ πως λεει καποιος μλκιες θα το πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το κατά κεφαλήν εισόδημα ανά νομό

«E» 5/1

 

 

Pεπορτάζ: Nίκος Θεοδωρόπουλος

[email protected]

 

Στην Eλλάδα της ακριβείας δυσκολεύονται να... επιβιώσουν ακόμη και οι δείκτες ευημερίας, οι οποίοι όμως διατηρούν άριστες σχέσεις με τους κατέχοντες, ενώ έχουν πάρει «διαζύγιο» από τους μη έχοντες.

 

Tο εισόδημα, οι φόροι, οι καταθέσεις, το AEΠ χωρίζουν τον ελληνικό πληθυσμό στα δύο. Aπό τη μία πλευρά οι πλούσιοι των αστικών κέντρων και από την άλλη οι φτωχοί της περιφέρειας.

 

O κάτοικος της Πέλλας δήλωσε το χαμηλότερο εισόδημα στην επικράτεια και ανήλθε σε 8.943 ευρώ. Aντίθετα, το υψηλότερο ανήκει στον πολίτη της Aθήνας. Eφτασε στο ποσό των 15.960 ευρώ.

 

Oι οικονομικές ανισότητες «χτυπούν κόκκινο» σε ό,τι αφορά τις καταθέσεις. O κάτοικος της πρωτεύουσας διαθέτει τριπλάσια χρήματα από τον τελευταίο της χώρας, που τον συναντάμε στον νομό Hλείας.

 

Tο «Eθνος» ανοίγει το κεφάλαιο «οι Πατρίκιοι και οι Πληβείοι της ελληνικής κοινωνίας» όπως καταγράφονται μέσα από τους «άψυχους» δείκτες ευημερίας που δημοσιεύονται στο περιοδικό «Nομοί» της εταιρείας «All media», που επεξεργάστηκε τα τελευταία διαθέσιμα ολοκληρωμένα στοιχεία του έτους 2004.

 

Aυτό που προκύπτει είναι ότι η πρωτεύουσα κρατά σφιχτά στα χέρια της ό,τι έχει κατακτήσει μέχρι σήμερα και δεν προτίθεται να παραχωρήσει τίποτε από αυτά που της έχουν χαρίσει απλόχερα τα κέντρα εξουσίας. Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και οι... ευνοημένες περιοχές του μητροπολιτικού κέντρου.

 

H Aθήνα «ανοίγει» τη λίστα με το υψηλότερο εισόδημα που δήλωσαν οι κάτοικοί της στην Eφορία με 15.960 ευρώ ο καθένας. H δεύτερη θέση ανήκει στο υπόλοιπο Aττικής, με ετήσιο εισόδημα 13.668 ευρώ. Aκολουθεί το αστικό κέντρο της Θεσσαλονίκης με 13.161 ευρώ ανά κάτοικο.

 

H περιοχή της Kοζάνης, η «ευεργετημένη» της Δημόσιας Eπιχείρησης Hλεκτρισμού με τη λειτουργία ενεργοβόρων μονάδων της, αφήνει αρκετά υψηλό εισόδημα στους κατοίκους του νομού. Δήλωσαν 13.003 ευρώ ο καθένας. Tην πέμπτη θέση καταλαμβάνει η περιοχή της Aχαϊας, η οποία βγήκε ενισχυμένη με την απορρόφηση κοινοτικών κονδυλίων, τη δημιουργία νέων επιχειρήσεων και από την αύξηση της γεωργικής παραγωγής (1η παραγωγός σε πατάτα στην περιοχή με ποσοστό 16%, κατέχει την 9η θέση στην παραγωγή τυριού και τη 13η στα εσπεριδοειδή).

 

Σημαντική βελτίωση παρουσιάζει ο νομός Iωαννίνων στη γενική κατάταξη της χώρας. Δηλώθηκε εισόδημα 12.806 ευρώ ανά κάτοικο. H οικονομική τους ανέλιξη οφείλεται στην ορθολογική αξιοποίηση της γεωργικής παραγωγής (είναι στην 3η θέση στην παραγωγή τυριού της χώρας μετά τα Tρίκαλα και τη Λάρισα και την 1η στην παραγωγή κρέατος με 8% το 2004.)

 

Oι περιοχές που έχουν αναπτύξει την τουριστική βιομηχανία έχασαν λίγο από τη λάμψη τους με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν και τα εισοδήματα των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτή. Στις Kυκλάδες, το ετήσιο εισόδημα έφθασε στα 11.816 ευρώ και τα 11.765 ευρώ στα Δωδεκάνησα.

 

Στους υπόλοιπους νομούς το εισόδημα των πολιτών είναι σε φθίνουσα πορεία και κατρακυλά κάτω από τα 10.000 ευρώ τον χρόνο. H οικονομική ανέχεια όμως κατεβαίνει ακόμη αρκετά σκαλοπάτια. Tέσσερις άψυχοι αριθμοί είναι ικανοί να προσδιορίσουν τις αντοχές και τα όρια του πολίτη που είναι αναμφίβολο αν μπορεί να περιμένει ακόμη βελτίωση της ζωής του.

 

O κάτοικος του νόμου Πέλλας δήλωσε κατά μέσο όρο 8.943 ευρώ. Στη Λακωνία ανήλθε στα 9.372 ευρώ, στην Πιερία έφθασε τα 9.412 ευρώ, στα Γρεβενά τα 9.510 και στις Σέρρες τα 9.626 ευρώ.

 

Mέσα από τη διεξοδική ανάλυσή τους, οι δείκτες οικονομικής ευημερίας αλλοιώνουν εν μέρει το οικονομικό προφίλ των περιοχών και ορισμένοι λειτουργούν σαν ασανσέρ που τις ανεβάζουν και τις κατεβάζουν μέσα στο οικονομικό οικοδόμημα της χώρας.

 

Mε κριτήριο τις καταθέσεις, η πρωτεύουσα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση. O μέσος πολίτης εμφανίζεται να κατέχει το ποσό των 14.033 ευρώ για το 2003. O κάτοικος της Xίου περιλαμβάνεται μεταξύ των ισχυρών καταθετών αφού του αναλογεί το χρηματικό ποσό των 11.824 ευρώ.

 

Aκολουθεί κατά πόδας ο πολίτης της Kεφαλονιάς με 11.824 ευρώ. Σημαντικό κεφάλαιο έχει στη διάθεσή του ο κάτοικος της Θεσπρωτίας, το ποσό του οποίου ανήλθε στα 10.526 ευρώ με αποτέλεσμα να εκτοπίσει σε χαμηλότερες θέσεις πιο εύπορους πολίτες άλλων περιοχών, όπως ήταν της Σάμου, οι οποίοι, με βάση τα στοιχεία του 2000, ήταν στις πέντε πρώτες θέσεις. Aκόμη και ο πολίτης των Kυκλάδων απώλεσε ένα μέρος από το κομπόδεμά του και από τη δεύτερη θέση που κατείχε το 1999 έπεσε στην πέμπτη το 2003 με 10.207 ευρώ. Δυναμική εμφάνιση στη λίστα των αποταμιευτών πραγματοποιεί η περιοχή της Aρκαδίας, η οποία εμφανίζεται με 9.387 ευρώ ανά κάτοικο.

 

Στους υπόλοιπους νομούς το ύψος των καταθέσεων συρρικνώνεται σημαντικά και υποχωρεί μέχρι τα 4.000 ευρώ. Oι «Πληβείοι» του απλού ταμιευτηρίου είναι οι κάτοικοι των νομών: Hλείας (4.286 ευρώ), Pοδόπης (4.484), Aιτωλοακαρνανίας (4.814) Aρτας (5.096) και Kαρδίτσας (5.134.)

 

ΑΚΑΘΆΡΙΣΤΟ ΕΓΧΩΡΙΟ ΠΡΟΪΟΝ ΑΝΑ ΚΑΤΟΙΚΟ

Πρωταθλήτρια η Βοιωτία, 14η η Αττική

 

Oι πολίτες της πρωτεύουσας υπερτερούν σε όλα και δεν διστάζουν να το δηλώνουν. Eίναι πρωταθλητές στο εισόδημα, στις καταθέσεις και για όλα τα καλά που έχουν είναι διατεθειμένοι να καταβάλουν και ανάλογο τίμημα στην Eφορία. Ωστόσο, η συμμετοχή τους στο AEΠ (Aκαθάριστο Eθνικό Προϊόν) είναι στις χαμηλότερες θέσεις και αφήνει τα πρωτεία σε περιοχές που διαθέτουν βιομηχανικές και τουριστικές μονάδες. Oι καμινάδες των εργοστασίων και οι ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, όπου υπάρχουν, φέρνουν χρήμα και αφήνουν υψηλά εισοδήματα στους κατοίκους των περιοχών.

 

O νομός Bοιωτίας φιγουράρει στην πρώτη θέση με βάση το AEΠ ανά κάτοικο. Tο 2002 διαμορφώθηκε στα 32.723 ευρώ. H οικονομική του επιφάνεια έχει καταβολές από τη δεκαετία του 1950 όταν η γαλλική εταιρεία «Πεσινέ» δημιούργησε τη μεγαλύτερη βιομηχανία αλουμινίου στη χώρα. Tο δεύτερο σκαλί καταλαμβάνεται από τους κατοίκους του νομού Kορινθίας που τους αναλογεί 19.708 ευρώ με βάση το AEΠ ανά κάτοικο. H παρουσία διυλιστηρίων πετρελαίου στην περιοχή ανεβάζει σε υψηλά επίπεδα το AEΠ ανά κάτοικο.

 

H έκπληξη στη συγκεκριμένη κατηγορία είναι η παρουσία του νομού Eυρυτανίας στην τρίτη θέση, ο οποίος τα προηγούμενα χρόνια ήταν στις τελευταίες θέσεις. Bρέθηκε στα «ψηλά» αξιοποιώντας τις φυσικές ομορφιές της περιοχής, προχωρώντας στη δημιουργία «μικρών» και μεσαίων τουριστικών μονάδων. Σε κάθε πολίτη αναλογούν 16.342 ευρώ. Aκολουθεί ο νομός Δωδεκανήσου με 15.802 ευρώ ανά κάτοικο.

 

H περιοχή της Θεσσαλονίκης εμφανίζεται με AEΠ 15.128 ευρώ ανά κάτοικο με αποτέλεσμα να εισέρχεται δυναμικά στις πέντε πρώτες θέσεις. H Aττική βρίσκεται στη 14η θέση με 13.658 ευρώ ανά κάτοικο.

 

ΓAMOI - ΓENNHΣEIΣ

Πρώτες Ξάνθη και Pοδόπη

 

Oι εναλλαγές στην κατάταξη, με βάση τους δείκτες ευημερίας, είναι σημαντικές όταν αλλάζουν τα κριτήρια. Oι φτωχότερες περιοχές ανεβαίνουν στην κορυφή με βάση τους γάμους ανά 1.000 κατοίκους και σε σύγκριση με τη φυσική εξέλιξη του πληθυσμού.

 

H Ξάνθη «χτυπά» κόκκινο και στα δύο κριτήρια. Στο πρώτο έχει 7,5 γάμους ανά 1.000 κατοίκους και 4,4 γεννήσεις. Tη σκυτάλη της... δημιουργίας παίρνει η Pοδόπη. Συνολικά παντρεύτηκαν 6,5 ζευγάρια ανά 1.000 κατοίκους, ενώ στις γεννήσεις ξεπροβάλλει η περιοχή της Δωδεκανήσου με 4,2 παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ porco_rosso21 Ειρωνική ήταν η πρώτη παράγραφος του Post από τον Punky, για να δείξει πόσο εύκολα ψαρώνει ο καθένας μας, από τέτοιου είδους παπαριές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο insomniaK.

 

Φραντσέσκα, αν και τρομάζω με αυτά τα μεγαθήρια copy-paste, του στυλ "πάρε διάβασε, κάπου εκεί μέσα πρέπει κάτι να σου απαντάει κάπου, θα το βρεις", το διάβασα.

 

Αν μου βρεις και το Gini Index των κατοίκων ανά περιοχή, ίσως κάτι να μπορέσουμε να συζητήσουμε.

 

Κατά τα άλλα, οι μέσοι όροι και το δηλωθέν εισόδημα, λένε τα πάντα και τίποτα, ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου ρε punky :-) εσένα έψαχνα , είσαι το γούρι μου, η ελπίδα μου, το φως μου ! :-D πες έναν αριθμό από το 1 ως το 45 συμφωνώ σε όσα λες…γενικά τρωγόμαστε μεταξύ μας.

 

η αλήθεια είναι όμως ότι η ζωή στην Αθήνα είναι πολύ πιο ακριβή και ας είναι το κατα κεφαλήν εισόδημα στα ύψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεννήσεις ξεπροβάλλει η περιοχή της Δωδεκανήσου με 4,2 παιδιά.
εξώγαμα στο φαληράκι ποσα? :P

 

(τα αλλα δεν μετράνε λόγο μουσουλμανικής πολυγαμίας :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 μισό.

να τ'αφήσω;

 

Το κατα κεφαλήν εισόδημα δε λέει και πολλά. Σίγουρα είναι μία ένδειξη, αλλά μπορεί να είναι και εντελώς παραπλανητική.

Άλλωστε οι αριθμοί έχουν τη δυνατότητα να ψεύδονται, χωρίς να λένε ψέμματα.

Κάλιστα θα μπορούσε να πει κανείς: Στην Αθήνα ζούνε 1 εκατομμύριο άνθρωποι κάτω από τα όρια της φτώχειας, ενώ στην Πρέβεζα μόνο 30.000. Από την άλλη, μπορεί αυτοί να αποτελούν το 20% του αθηναϊκού πληθυσμού και το 60% του πληθυσμού της Πρέβεζας, αντίστοιχα.

Που θα έπρεπε το κράτος να ρίξει περισσότερα λεφτά;

 

Αντίστοιχα, εγώ που είμαι ιδιωτικός υπάλληλος, δεν μπορώ να αποκρύψω ευρώ στη φορολογική μου δήλωση. Ο άλλος που έχει ταβέρνα στη λίμνη Πλαστήρα, μπορεί να αποκρύπτει 50.000 και να δηλώνει 10.000.

 

Η ζωή στην Αθήνα ή την επαρχία έχει τα καλά της και τα κακά της.

Κάποια της επαρχίας τα ζηλεύω, άλλα δεν θα τα άντεχα.

Τυχεροί είναι αυτοί που διάλεξαν που θέλουν να ζουν, γιατί ζουν εκεί που τους κάνει καλύτερα.

Όλοι οι υπόλοιποι, απλά τύχαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η αλήθεια είναι όμως ότι η ζωή στην Αθήνα είναι πολύ πιο ακριβή και ας είναι το κατα κεφαλήν εισόδημα στα ύψη

 

σε συγκριση με ποια περιοχη ομως?

 

:whistle:

 

γιατι σε σχεση με ροδο παντου ειναι φθηνοτερα :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ διόδια και μόνο, καυσιμα, παρκιν.

Η αξία γης ?

Πόσο έχει το διαμέρισμα στη Ρόδο πόσο στην Αθήνα?

Διασκέδαση, είδη πρώτης αναγκης κτλ...

Στη Ρόδο νομίζω έχετε και 13% ΦΠΑ

ρε συ πανκι το κάνεις που το κάνεις καντο καλά να πάει στη ευχή...10 ή 11?

θέλεις και συ να έχεις την τύχη των 2 προηγούμενων συμφορουμιστων? κατσε να κερδίσω και θα σου δείξω εγώ θα δείτε τι θα πάθετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ διόδια και μόνο, καυσιμα, παρκιν.

Η αξία γης ?

Πόσο έχει το διαμέρισμα στη Ρόδο πόσο στην Αθήνα?

Διασκέδαση, είδη πρώτης αναγκης κτλ...

Στη Ρόδο νομίζω έχετε και 13% ΦΠΑ

ρε συ πανκι το κάνεις που το κάνεις καντο καλά να πάει στη ευχή...10 ή 11?

θέλεις και συ να έχεις την τύχη των 2 προηγούμενων συμφορουμιστων? κατσε να κερδίσω και θα σου δείξω εγώ θα δείτε τι θα πάθετε

 

αν σου ερθει βολικα να συζητησεις το θεμα με ατομα που λογω της δουλειας τους υποχρεωνονται να μετακινηθουν (πχ ΕΛ.ΑΣ, στρατιωτικοι) ρωτησε τους και θα καταλαβεις τί εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο κ μονο απο τα παραπανω μαυρισμενα,φαινεται για τι ανθρωπο μιλαμε τωρα....με μια μονο φραση καταλαβαμε κ μεις γτ κερδισαμε τους γερμανους κατω..ερχοντουσαν κ πεφταν πανω στις τζουγκρανες(α,ναι ισως να μην το ξερεις,ξεπαστρεψαμε γερμανικο στρατο με τσουγκρανες κ τσαπες,πραγμα που δειχνει κ ποσο βλακες ειμασταν που ξεχασαμε να πραγγειλουμε οπλα..)

 

και ντακς,ειμαστε εμεις απογονοι σαρακηνων/??????τοτε οι πειραιωτες τι ειναι,απογονοι του στολου,που λεμε κ οταν βριζουμε στο γηπεδο????

 

Να πω κατι,γενικα στους υπολοιπους χρηστες κτλ...εγω τουλαχιστον,ουτε ειπα ποτε σε κανενα μου ποστ,1 χρονο τωρα στο φορουμ,ουτε κατι ρατσιστικο,ουτε θελησα να μειωσω καποιον...κ εχουμε τον βλακα εδω,να μας βγαζει απογονους σαρακηνων κ δεν ξερω γω,να χλευαζει την προφορα-γτ κ αλλου μου εχουν κανει πλακα για την προφορα κ γελασα,μεσα στα ορια του χαβαλε που ειχε η κουβεντα- με μονο σκοπο να προσβαλει...ρε μαγκα,σορυ κιολας,αλλα εισαι ρατσιστης οσο δεν παει,με τους ιδιους σου τους πατριωτες.....για να μην αρχισω κ γω τα μπινελικια κ φαω κανα μπαν εξαιτιας του ''μαγκα'' εδω,τι να πω,κανας admin να του πει τπτ....σορυ κιολας,αλλα εγω προσωπικα προσβαλομαι,να ακουω τετοιες μλκιες.....

 

(μαγκας αθηναιος ε,ελα απο κατω μια βολτα και πες τα αυτα σε ενα κρητικο,να δουμε μετα που θα ανοιξουν τρυπες,περα απο τις πινακιδες....βγαινει το καθε 15 χρονο κομπλεξακι και βγαζει τα ρατσιστικα του και τη ψευτομαγκια του στα φορουμ,αφου αλλιως δε μπορει....)

 

υ.γ.το τι μπορει να κανει κανεις στα βραχια των σφακιων αστο....εισαι πολυ λιγος για να νιωσεις..

υ.γ.παππους κ προπαππους πολεμησαν ναζι..ο ενας κουβαλησε μεχρι το τελος του πληγες που δεν ξεπερασε ποτε..εχει πλεον κ προτομη στο χωριο μου......ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΟΕΣ ΜΛΚΙΕΣ,ΠΩΣ ΠΕΦΤΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΠΑΝΩ ΜΑΣ Κ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ????οκ,ειναι φορουμ,αλλα δεν ηξερα πως μπορουμε επισης,αφου λεμε την αποψη μας,να μειωνουμε κ αλλους ανθρωπους κ γεγονοτα που,τουλαχιστον,νομιζω πως οι περισσοτεροι ελληνες τα αναγνωριζουν και τους προκαλλουν τιμη-οπως και για του σουλι,τη μανι,κτλ..

υ.γ.σορυ κ παλι σε οποιον συνφορουμιτη προσβαλα με αυτα που ειπα ή τον ενοχλησα,μα καταλαβετε και τη δικια μου αγανακτηση,οταν ακουω τετοια,μετα απο τοοοσοοο πολεμο που τρωω καθημερινα στη μαπα για τα ζωνιανα κτλ...(που εχουν δικιο δλδ,απλα μας παιρνει ολους η μπαλα αδικα..)

 

.

 

Ενα ένα.

 

Πρώτα για το lucifer. Λοιπόν μάγκα μου εγώ δεν είμαι άνθρωπος αλλά τουλάχιστον δεν κάνω τζίβες (δλδ βρώμικα μαλλιά άλλων) για να ρίχνω σχολιαρόπαιδα και ούτε είμαι γιος μεγαλοαστού γιατρού, δικηγόρου ή μηχανικού (δλδ παλιάνθρωπου με λίγα λόγια) για να χω φράγκα τα σκορπάω σε ταξιδάκια σε Δανίες και Νέες Υόρκες.

 

Στο θέμα μας. Οι Γερμανοί στην Κρήτη κάναν απόβαση με αλεξίπτωτα, επομένως είναι πολύ πιο εύκολο να πετύχεις κάποιον που αιωρείται στον αέρα. Λες και δν μπορούσαν να κάνουν επίθεση με αεροπλάνα, φοβόντουσαν την αποφασιστικότητα του κρητικού λαού. Συνεπώς δεν υπήρξε καμιά ηρωική αντίσταση όπως στο Ρούπελ αλλά μια φυσική αντίδραση στην πράξη των Γερμανών. Κανένα ανδραγάθημα δυστυχώς.

 

Λες πως οι Πειραιώτες είναι απόγονοι του στόλου. Αυτό δεν υπάρχει σε κανενα ιστορικό βιβλίο παρά μόνο στη φαντασία των βάζελων. Δεν λέει κανείς ιστορικός πως στις πόλεις που έχουν λιμάνι οι μανάδες δεν ξέρουν τους πατεράδες των παιδιών τους. Αλλά το ότι Αραβες είχαν την Κρήτη τον Μεσαίωνα και πως μέχρι τα 1900 υπήρχαν πολλοί Τούρκοι, περισσότεροι από όσους υπήρχαν σε Στερεά κ Πελοποννησο είναι ιστορικά επιβεβαιωμένο.

 

Το να ρθω και να τα πω είναι σαν να πει βάζελος μέσα στο Καραισκάκη κάτι για το Θρύλο. Μόνο παράφρων θα το κανε αυτό. Η να πεις στην Ομόνοια γαμιούνται οι μετανάστες.

Τα βραχια των σφακίων είναι ωραίες αετοφωλιές αλλά δεν μπορεί να κοκορεύεται κανείς που δεν πάτησε Τούρκου πόδι. Γιατί είχε άλλες δουλειές ο Τούρκος παρά να μετράει αυγά αετών

 

Τώρα αν εσύ βαυκαλίζεσαι με πλαστά γεγονότα μπι μαι γκεστ. Αλλά σου ξαναλέω δεν θεωρώ πως όλοι οι Κρητικοί είναι αράδες, οι Μανιάτες αγάδες κλπ. Γενικά ο τοπικισμός είναι σαχλή ιδεολογία η οποία δεν στέκει και επιστημονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα για το lucifer. Λοιπόν μάγκα μου εγώ δεν είμαι άνθρωπος αλλά τουλάχιστον δεν κάνω τζίβες (δλδ βρώμικα μαλλιά άλλων) για να ρίχνω σχολιαρόπαιδα και ούτε είμαι γιος μεγαλοαστού γιατρού, δικηγόρου ή μηχανικού (δλδ παλιάνθρωπου με λίγα λόγια) για να χω φράγκα τα σκορπάω σε ταξιδάκια σε Δανίες και Νέες Υόρκες.

 

1) Δεν έχω τζίβες.

2) Νιανιανιανια.

 

Σε γενικές γραμμές δεν έχω κάνα κόλλημα να μου τη λέει όποιος να 'ναι, απλώς γνώριζε πως το αντίστοιχο ποστ για παλιάνθρωπους γονείς άλλων χρηστών δεν μένει έτσι.

 

Τώρα γενικά η γενίκευση, νταξ, βιαστής σκύλος φέρνει σε οργασμό άτιμο θηλυκό και έτσι συλλαμβάνει και γεννά τέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελιωσα στο γελιο και αναγνωριζω οτι ολοι εχουμε λιγο δικιο και ολοι τα λετε πολυ ομορφα :-) αφεντικο ωραια αναθεωρηση της μαχης τσι κρητης ωρε ... μήν περιμενεις πολλα μπραβο απ΄το κατεστημενο κι οσο για τον ελ.βενιζελο που και εγω δεν εχω μεγαλη συμπαθεια στο προσωπο του, αρκει που τον βριζει τοσος κοσμος καθε μερα απο τοτε που εγινε αεροδρομιο ;)

 

οσο για τους σαρακηνους πρεπει να ηταν και πολυ ομορφα παιδια :P

 

εντιτ - παλιανθρωποι ειναι εκτος απ΄ολους τους προαναφερθεντες και οι δημοσιογραφοι γιατι τους ξεχασες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...