Προς το περιεχόμενο

Re: Αθήνα ή Επαρχία;


NemeSis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε αφεντικε/ομνι, μια απορία, ποιους δεν μισείς εσύ γενικά στη ζωή σου?

 

τουλαχιστον δε μπορεις να τον κατηγορησεις για ρατσιστη..τους "μισει" ολους!

 

ετσι μπραβο! μη κανουμε διακρισεις!!:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Η πλακα ειναι οτι προκειται περι πακιστανικης εταιριας !

 

Αυτό συμβαίνει επειδή είναι Ντανίς και όχι Ντάνις. =ρ

 

Α, το συζητάμε σοβαρά; Ε, τότε:

 

http://www.danishexporters.dk/Business_Res/edew/1627.htm

 

Αλήθεια πάντως, τι εννοούσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι εννοουσε, αλλα σε αυτες τις χωρες τα σπιτια ειναι τοσο παλια που δεν υπηρχε προβλεψη για ασανσερ.

 

Αυτό ακριβώς. Και όχι πως δεν έχει και η Γερμανία/Ιταλία/Μπουρλενδάζη παλιά σπίτια, αλλά στη Δανία παίζει ολόκληρη μανούρα αποχαρακτήρισης διατηρητέου και γκρεμίσματος για να χώσεις ασανσέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μάλλον αν δεν ήταν οι Ιταλοί παπάρια μάντολες θα είχατε κάστρα και παλιές πόλεις. Ποιος τα χτισε νομίζεις, μόνα τους?

 

Τώρα αν υπάρχουν καλά πανεπιστήμια στην επαρχία γιατί δεν πάτε εκεί και έρχεστε εδώ? Αν υπάρχουν καλοί τραγουδιστές στην επαρχία, γιατί όλη η επαρχία τα Σάββατα βρίσκεται εδώ? Αν υπάρχουν δουλειές στην επαρχία, γιατί έρχεστε εδώ? Αν υπάρχουν καλά νοσοκομεία γιατί έρχεστε εδώ? Μέχρι και σε κωλόμπαρα έρχεστε εδώ. Να μη μιλήσω για γήπεδο που ο Ναός γεμίζει από επαρχιώτες τις Κυριακές. Στην πλειοψηφία τους είναι σωστοί αλλά έχουν κολλήματα με τον Θεράπεια

 

 

 

ααα αφου ξερεις οτι τα καστρα της ροδου τα εχτισαν οι ιταλοι τοτε τί να σου πω για τους Ιπποτες και να σε ζαλισω ... κανε μια βολτα στο νετ και ολο και καμια πληροφορια θα βρεις σχετικα. οι ιταλοι εκαναν πολλα στην επισκευη, δεν τα εχτισαν :lol: και αν τυχει ποτε να διαβασεις τα ταξιδιωτικα του μυριβηλη (λεμε τωρα) θα δεις πως δεν ειχαν και ολοι οι συγχρονοι την καλυτερη γνωμη για το τί αφησαν οι ιταλοι. αλλα σε γενικες γραμμες σημερα ολοι αναγνωριζουν πως εκαναν καλη δουλεια στους περισσοτερους τομεις.

 

οσο για τα αλλα που λες, σου περασε ποτε απ΄το μυαλουδακι πως οι κατοικοι επαρχιας ερχονται στην αθηνα για να παρουν ο,τι ο καθενας θεωρει πως εχει η πολη να του προσφερει (αλλος για μουσεια και αλλος για θεατρα και αλλος για κωλομπαρα) και μετα απο 2-3 μερες φευγουν για να ζησουν σαν ανθρωποι και να αφησουν τους ατυχους στη μουτζουρα τους? ε? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Φρατζέσκα ηρθα φέτος για 2η φορά Ροδο και διαπίστωσα οτι το έχετε αφήσει στην τυχη του το νησι :-( Oλοι έχουν βολευτεί στο ευκολο κέρδος και τα πάντα μοιάζουν παρατημένα... Αθλιοι δρόμοι μπάζα πεταμένα σε τυχαία σημεία κλπ... Με τα έτοιμα από τα κάστρα ζουν οι νεοι και μάλλον δεν έχουν στόχο να φτιάξουν κάτι πιο όμορφο...

Αν θέλατε η Ροδος θα μπορούσε να είναι πολύ πιο όμοεφη και δεν αναφέρομαι στην πόλη αλλά σε όλο το νησί.

* Έχτισαν οι Ιταλοί τα κάστρα; Πολλά μπορείς να μάθεις στο ινσόμνια τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και πάμε στα Κρητικάτσα.

 

Κρήτη. Ενα νησί που περηφανεύεται πως είναι λεβεντόγεννα και λεβεντόμανα. Εχοντας βγάλει ένα Βενιζέλο που 2 στιγμές χρειάστηκε να ορθώσει λογο (Α ΠΠ και Μικρασία) και τις 2 κόλωσε. Εχετε όμως και τα Σφατσιά, που δεν πάτησε Τούρκου πόδι. Μα και να μην πάτησε Τούρκου πόδι, πάτησε Σαρακηνού κουρσάρου γι' αυτό και είμαστε μαυριδεροί κει χάμω. Πάντως τι στο καλό να κάνει κάποιος στα βράχια των Σφακίων εκτός από τα χέζει ψηλά και να αγναντεύει δεν μπορώ να το καταλάβω*. Αλλά ξεπαστρέψατε ναζίδια στον Β'. Ναι που μόνο οι Γερμαναράδες α) πέφταν με αλεξίπτωτα, άρα απίθανο να αστοχήσεις, β) ήταν μια επαναστατική τακτική για την εποχή της , πρώτη φορά γινόταν απόβαση σε νησί με αλεξίπτωτα. Αλλά γι αυτό που μ 'αρέσει η Κρήτη είναι οι πινακίδες τσι, που είναι όλες τρύπιες γιατί λεβέντες από λεβεντόμανες αποφάσισαν να εξασκηθούν στην σκοποβολή. Επιπλέον εκεί καλλιεργούν και χορταράκι αλλά και εξασκούν το έθιμο του σκοτώνω όποιον κοιτάξει την αδερφή μου. Ειδικά το τελευταίο συνηθίζεται και σε Κρητικούς οι οποίοι κατοικοεδρεύεουν στην Αθήνα.

 

 

Μονο κ μονο απο τα παραπανω μαυρισμενα,φαινεται για τι ανθρωπο μιλαμε τωρα....με μια μονο φραση καταλαβαμε κ μεις γτ κερδισαμε τους γερμανους κατω..ερχοντουσαν κ πεφταν πανω στις τζουγκρανες(α,ναι ισως να μην το ξερεις,ξεπαστρεψαμε γερμανικο στρατο με τσουγκρανες κ τσαπες,πραγμα που δειχνει κ ποσο βλακες ειμασταν που ξεχασαμε να πραγγειλουμε οπλα..)

 

και ντακς,ειμαστε εμεις απογονοι σαρακηνων/??????τοτε οι πειραιωτες τι ειναι,απογονοι του στολου,που λεμε κ οταν βριζουμε στο γηπεδο????

 

Να πω κατι,γενικα στους υπολοιπους χρηστες κτλ...εγω τουλαχιστον,ουτε ειπα ποτε σε κανενα μου ποστ,1 χρονο τωρα στο φορουμ,ουτε κατι ρατσιστικο,ουτε θελησα να μειωσω καποιον...κ εχουμε τον βλακα εδω,να μας βγαζει απογονους σαρακηνων κ δεν ξερω γω,να χλευαζει την προφορα-γτ κ αλλου μου εχουν κανει πλακα για την προφορα κ γελασα,μεσα στα ορια του χαβαλε που ειχε η κουβεντα- με μονο σκοπο να προσβαλει...ρε μαγκα,σορυ κιολας,αλλα εισαι ρατσιστης οσο δεν παει,με τους ιδιους σου τους πατριωτες.....για να μην αρχισω κ γω τα μπινελικια κ φαω κανα μπαν εξαιτιας του ''μαγκα'' εδω,τι να πω,κανας admin να του πει τπτ....σορυ κιολας,αλλα εγω προσωπικα προσβαλομαι,να ακουω τετοιες μλκιες.....

 

(μαγκας αθηναιος ε,ελα απο κατω μια βολτα και πες τα αυτα σε ενα κρητικο,να δουμε μετα που θα ανοιξουν τρυπες,περα απο τις πινακιδες....βγαινει το καθε 15 χρονο κομπλεξακι και βγαζει τα ρατσιστικα του και τη ψευτομαγκια του στα φορουμ,αφου αλλιως δε μπορει....)

 

υ.γ.το τι μπορει να κανει κανεις στα βραχια των σφακιων αστο....εισαι πολυ λιγος για να νιωσεις..

υ.γ.παππους κ προπαππους πολεμησαν ναζι..ο ενας κουβαλησε μεχρι το τελος του πληγες που δεν ξεπερασε ποτε..εχει πλεον κ προτομη στο χωριο μου......ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΟΕΣ ΜΛΚΙΕΣ,ΠΩΣ ΠΕΦΤΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΠΑΝΩ ΜΑΣ Κ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ????οκ,ειναι φορουμ,αλλα δεν ηξερα πως μπορουμε επισης,αφου λεμε την αποψη μας,να μειωνουμε κ αλλους ανθρωπους κ γεγονοτα που,τουλαχιστον,νομιζω πως οι περισσοτεροι ελληνες τα αναγνωριζουν και τους προκαλλουν τιμη-οπως και για του σουλι,τη μανι,κτλ..

υ.γ.σορυ κ παλι σε οποιον συνφορουμιτη προσβαλα με αυτα που ειπα ή τον ενοχλησα,μα καταλαβετε και τη δικια μου αγανακτηση,οταν ακουω τετοια,μετα απο τοοοσοοο πολεμο που τρωω καθημερινα στη μαπα για τα ζωνιανα κτλ...(που εχουν δικιο δλδ,απλα μας παιρνει ολους η μπαλα αδικα..)

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Φρατζέσκα ηρθα φέτος για 2η φορά Ροδο και διαπίστωσα οτι το έχετε αφήσει στην τυχη του το νησι :-( Oλοι έχουν βολευτεί στο ευκολο κέρδος και τα πάντα μοιάζουν παρατημένα... Αθλιοι δρόμοι μπάζα πεταμένα σε τυχαία σημεία κλπ... Με τα έτοιμα από τα κάστρα ζουν οι νεοι και μάλλον δεν έχουν στόχο να φτιάξουν κάτι πιο όμορφο...

Αν θέλατε η Ροδος θα μπορούσε να είναι πολύ πιο όμοεφη και δεν αναφέρομαι στην πόλη αλλά σε όλο το νησί.

* Έχτισαν οι Ιταλοί τα κάστρα; Πολλά μπορείς να μάθεις στο ινσόμνια τελικά...

 

ε καλα τωρα ... οταν ρωτησα εναν που δουλευει την αρχαιολογια στο νησι γιατι τ΄αφηνουν να πεσουν πυργακι-πυργακι η απαντηση ηταν πως αφου οι ιταλοι τα εχτισαν (χαλια προφανως) θα πρεπει και να ερθουν να τα φτιαξουν - ή/και να μας πληρωσουν και αποζημιωση (τί ναλεγε αραγε η εγγυηση ...)

 

το αθηνοκεντρικο κρατος το ρωτησε ποτε κανεις πού τα βρηκε τοσα μυρια για να φτιαχνει δρομους για να τους μποτιλιαρουν οι αθηναιοι καθε μερα? για ρωτα ποσα εχουν φτιαξει σε ροδο/κερκυρα για να βριζει ο καθε βλαμμενος το χερι που του δινει να φαει ...

 

ααα ξερεις καταγωγη του Διγενη Ακριτα εεε? μανα ελληνιδα πατερας σαρακηνος!!!

 

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλούνται οι επαρχιώτες συμφορουμίτες να προσπαθήσουν να φέρονται λίγο πιο μυαλωμένα. Μένω στην Αθήνα όλη μου τη ζωή, και δεν ήρθε ποτέ κανένα κράτος να μου γεμίσει την τσέπη με λεφτά που τα πήρε από τους φτωχούς αγρότες ή τους κακόμοιρους ρουμςτουλετ νησιώτες. Επίσης γνωρίζω "κακόμοιρο" επαρχιώτη που το αθηνοκεντρικό κράτος δεν του έχει βάλει T1 σύνδεση στο νησί του, και για αυτό ο κακομοίρης αναγκάζεται να μένει εκεί μόνο 5 μήνες το χρόνο. Τους υπόλοιπους 7 μεταναστεύει με το ζόρι στην Ταϊλάνδη, όπου αναγκάζεται να ζει σε ένα παραθαλάσιο σπίτι, σκοτώνοντας το χρόνο του με καθημερινό μασάζ, βόλτες και ξύδια και πουτάνες. Το ίδιο διάστημα δηλαδή που εγώ απολαμβάνω να δουλεύω 12 ώρες την ημέρα στη λαμπερή μας πρωτεύουσα, ψωνίζοντας υπερτιμημένα αγαθά από την επαρχία. Με την προϋπόθεση ότι θα βρω να τα ψωνίσω, αν φέτος αποφασίσουν οι αγρότες και οι παοκτζήδες να μην κλείσουν την Εθνική.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι πανευκολο να τσιμπήσουμε όλοι από ένα τέτοιο τόπικ, χαλώντας τις καρδιές μας. Πχ μπαίνει κάποιος και γράφει την παπαριά του εδώ, "επαρχιώτης ίσον άπλυτος", τσιμπάει ο άλλος επειδή είναι επαρχιώτης και αντί να γελάσει με την αμάθεια και τη βλακεία του προηγούμενου, αρχίζει και λέει για τους πασαλιμανιώτες ότι είναι απόγονοι του στόλου. Και μετά θα μπω εγώ που έζησα 25 χρόνια στο Πασαλιμάνι, και θα του πω για τη δικιά του μάνα, γιατί εμείς στο Πασαλιμάνι έχουμε κάτι αρχίδια να και δε σηκώνουμε πολλά.

 

Το πρόβλημα βέβαια γίνεται πιο πολύπλοκο, όταν αυτός που καταφέρθηκε εναντίον των πειραωτών είναι κρητικός, και μοιραζόμαστε την ίδια ρίζα. Δηλαδή τώρα τι ιστορία να εφεύρω που προσβάλει την κρητικιά γιαγιά του και δεν προσβάλει τη δική μου κρητικιά γιαγιά; Γαμώτο, κάποιο στερεότυπο θα υπάρχει.

 

Τη Μάχη της Κρήτης δεν μπορεί να την μειώσει κανείς.

Την επόμενη φορά που θα αισθανθείς ότι κάποιος κόπανος, αναφέρεται μειωτικά στον τόπο σου, πόσταρε μια φωτό του Καζαντζάκη.

 

Κι είναι εντελώς βλακώδες να περιμένει κανείς από το κράτος να ξοδέψει τα ίδια χρήματα για υποδομές στην Αθήνα και στη Σύμη. Άσε που μπορεί αναλογικά να ξοδεύει περισσότερα στη Σύμη, από ότι εκεί που κατοικεί το 50% του πληθυσμού.

 

Τέλος, ένα μικρό μυστικό για τους επαρχιώτες φίλους μας: δεν υπάρχει ο "μέσος αθηναίος". Όταν δεν πλακωνόμαστε μαζί σας γιατί είστε από χωριό, πλακωνόμαστε με αυτούς που μένουν στη Γλυφάδα γιατί είναι φλώροι νεόπλουτοι. Κι όταν δεν πλακωνόμαστε με αυτούς, πλακωνόμαστε με την από πάνω γειτονιά. Κι όταν δεν πλακωνόμαστε με την από πάνω γειτονιά, τρωγόμαστε με τον μαλάκα που μένει στο δεύτερο.

Κι άμα λείπει κι αυτός, τρωγόμαστε με τα ρούχα μας.

 

Γενικά, ζούμε από τις έχθρες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, είναι ο όμνισλας. Είναι ήδη αρκετά άδικο που χρεώνεται άνθρωπος, μη τον κάνετε και τυπικό Αθηναϊκό δείγμα.

 

Αλλά μην βγάλουμε και μάγκες τους σφακιανούς επειδή δεν το 'χουνε σε τίποτα να σε φάνε αμάσητο με τση μπερέτα μωρέ.

 

ΠΡΑΜΑ ΤΣΑ ΚΑΛΟ;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...