Προς το περιεχόμενο

Root password


mayrozjack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μεγαλύτερη απειλή για την ασφάλεια ενος υπολογιστικού συστήματος, είναι η ψευδαίσθηση της ασφάλειας...

επίκαιρη υπογραφή

 

και το παρακάτω είναι ωραίο !

Όλα μπορούν πάντα να γίνουν καλυτερα, απλούστερα, και φθηνότερα...

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με την crypt γίνεται και είναι des (ή 3des, δεν θυμάμαι), ότι λέει το man το οποίο είμαι πολύ κουρασμένος να κοιτάξω :P

Ποιο πράγμα εννοείς αν γίνεται με md5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν έχεις ubuntu (λογικό να ξεχάσεις το root password αφού δεν φαίνεται να του δίνουν και πολύ σημασία ... :-) ) μπορείς να κάνεις sudo vim /etc/passwd και να σβήσεις το x που υπάρχει στη γραμμή:

 

root:x:0:0:root:/root:/bin/bash

 

πράγμα που ισοδυναμεί με το να μήν έχει ορισθεί το root password. Οπότε και μπορείς να θέσεις κάποιο άλλο... Write it down this time ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, το etc/shadow δεν νομίζω να βοηθήσει, δεν είναι ο paswd μας σε encrypted, αλλα μία ακολουθία χαρακτήρων η οποία δημιουργήται μετά τν κρυπτογράφηση του κωδικού μας

και συγκρίνεται με το κρυπρογραφημέο passwd που έχουμε ορίσει. δηλαδή δεν είναι ο κωδικός μας σε encryted , αλλά ένας τρίτος παράγοντας.

 

Πακέτιους δηλαδή :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρες!

 

Να το βάλει να κάνει "encryption" σε md5 το password. Από des δεν είναι ποιο εύκολο να βρεις το pass;

Με 3DES και salt που χρησιμοποιείται δεν είναι καθόλου εύκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα nske!

 

Σε σχέση με το md5 πάντα. Λογικά από md5 είναι είναι ποιο δύσκολο να πας πίσω. Μήπως όχι;

 

Ο jack the ripper κάνει τέτοιες δουλείες;

 

Το pam, έχει επιλογή για τον αλγόριθμο που θα κάνει χρήση;

 

Edit:

Μμμμ... Από ότι βλέπω μάλλον είναι ποιο ασφαλές με 3DES και Salt. Αν και θα μου πεις μπορεί να έκανες τριπλό md5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...