Προς το περιεχόμενο

Θέλω να βγάλω τα λινουξ και να βάλω παλι windows


spurooos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου εμφανιστηκε ενα προβλημα με τα windows σημερα το πρωι και σταματισαν να λειτουργουν κι οποτε ανοιγα το pc δεν εμπαινε σ' αυτα

 

'Ετσι, σαν παιδι εξυπνο που είμαι:-( εβαλα τα linux(8.04.1) αλλα εκανa μια τεραστια βλακεια : εβγαλα τελειως τα windows και αφησα μονο λινουξ

 

τωρα εγώ θέλω να ξαναβάλω windows (xp)

οποτε τι πρεπει να κανω ?

το cd που ειχα βαλει στην αρχη για την εγκατασταση των windows θα ξαναλειτουργησει ?

 

η να κατεβασω σπασμενα τα windows ?

 

ευχαριστω εκ των προτέρων ελπιζω να με βοηθησετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σβήστηκαν τα windows, κάνεις ξανα εγκατάσταση απ'την αρχή (από όποιο δισκάκι θες. Αν έχεις αυθεντικό γιατί να βάλεις πειρατικα??). Αν θες να κρατήσεις και το linux, κάνεις ένα resize στο partition με το gparted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη με το αυθεντικο μπορώ να τα ξαναβάλω χωρις να χρειαστει τπτ αλλο εκτος απο ε ?

ωραια αν ισχυει

 

θέλω να κρατησω και το Linux αλλα αυτο το gparted τι ειναι προγραμμα ? η κατι σαν εντολη ?

 

αλλα μαλλον θα βαλω κατευθειαν τα windows και μετα θα βαλω τα linux με κανα φιλο που ξερει απο αυτα

 

 

100000 ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σβήστηκαν τα windows, κάνεις ξανα εγκατάσταση απ'την αρχή (από όποιο δισκάκι θες. Αν έχεις αυθεντικό γιατί να βάλεις πειρατικα??). Αν θες να κρατήσεις και το linux, κάνεις ένα resize στο partition με το gparted.

 

 

Βασικά μετά την εγκατάσταση των λινουξ το partition θα είναι ext3. Με το gparted μπορείς να το κάνεις ntfs. Όμως στις μπλε οθόνες εγκατάστασης των windows θα στο εμφανίζει σαν ntfs αλλά όταν πατήσεις enter θα σου πει ότι περιέχει μη συμβατό διαμέρισμα. Όποιος ξέρει περισσότερα ας ενημερώσει. Χρειάζεται low level format για να λυθεί αυτό το πρόβλημα; Μου είχε συμβεί και εμένα παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα εγώ θέλω να ξαναβάλω windows (xp)

 

οποτε τι πρεπει να κανω ?

τρέχεις το Linux απο το live cd

με το gparted σβύνεις τα partitions του Linux

σβύνεις το pc

 

ξεκινάς με το cd των windows

και κάνεις εγκατασταση

 

το cd που ειχα βαλει στην αρχη για την εγκατασταση των windows θα ξαναλειτουργησει ?

εννοείται

 

η να κατεβασω σπασμενα τα windows ?

και τα κανονικά σαν σπασμένα είναι ! :mrgreen:

 

ευχαριστω εκ των προτέρων ελπιζω να με βοηθησετε

παρακαλώ εκ των προτέρων:-D

 

 

οπωσδήποτε μη ξεχάσεις !

 

αντιβιοτικά

αντι...τέτοια

αντι... τάδε

 

γιατί με το Linux μάλλον θα χαλάρωσες

 

καλή τύχη !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέχεις το Linux απο το live cd

με το gparted σβύνεις τα partitions του Linux

σβύνεις το pc

 

ξεκινάς με το cd των windows

και κάνεις εγκατασταση

 

 

 

.

 

 

αυτο τι ειναι ακριβως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google's your friend. :-)

 

Το πρόγραμμα διαχείρισης δίσκων του GNOME. Μπορείς να φτιάξεις/σβήσεις/αλλάξεις/κλπ partitions, κι ότι άλλο θες. Πως λέμε Partition Magic στα Windows; Κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια το googlara και βρηκα αυτο : http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=115843&package_id=125754&release_id=625947

 

το βαλα να κατεβαινει μολις κατεβει θα τα διαγραψω ολα οσα εχει το linux ετσι ?

χωρις αυτο δεν μπορει να γινει η δουλεια δηλαδη να βαλω το δισκακι των windows κατευθειαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gparted μπορείς να το κατεβάσεις και σαν ανεξάρτητο πρόγραμμα σε μορφή Live CD

χωρις αυτο δεν μπορει να γινει η δουλεια δηλαδη να βαλω το δισκακι των windows κατευθειαν ?

μάλλον όχι

τα windows δεν βλέπουν τα partitions του Linux

ίσως όμως να γίνεται

κάποιος "περαστικός" απ' τα win :mrgreen: μπορεί να σου απαντήσει με βεβαιότητα

 

δοκίμασε κατευθείαν με το cd των win, δεν χάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κατεβάζεις έχει τον κώδικα και θα σου βγει η ψυχή για να το εγκαταστήσεις. Το πιο βολικο είναι να ανοίξεις το "synaptic package manager" και να το κατεβάσεις αυτόματα.

Αν και αν βάλεις μόνο windows τώρα και ξαναπεράσεις ubuntu αργότερα, βάλε το cd των xp και σβήσε από εκει όλα τα partitions...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο, χρησιμοποίησε το cd εγκατάστασης του Ubuntu Linux, που έχεις.

 

Ξεκίνα κανονικά απ'αυτό. Μόλις σου εμφανίσει την επιφάνεια εργασίας, από το μενού άνοιξε τερματικό ή κονσόλα και γράψε:

 

>sudo gparted

 

και μετά enter.

 

Θα ανοίξει το gparted, από το οποίο μπορείς να σβήσεις όλα τα partitions του δίσκου σου, και μετά να δημιουργήσεις ένα νέο και να το ορίσεις ως NTFS. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία με επιτυχία, κάνε επανεκκίνηση και βάλε μέσα το cd των windows για την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν ξαναπεράσεις το ubuntu, στο νέο ntfs partition που θα φτιάξεις, μην δώσεις όλη την χωρητικότητα του σκληρού. Άσε μερικά GB κενά για να μην ψάχνεις μετά να κάνεις resize ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον καταρχας ευχαριστω για τη βοηθεια

 

τελικα εβαλα το cd των windows και μου βγαλε μια επιλογη να διαγραψω τα partitions, τα διεγραψα και εγινε κανονικα η εγκατασταση...

 

αυριο μεθαυριο θα προσπαθησω να ξαναβάλω τα linux κι ο θεος βοηθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...