Προς το περιεχόμενο

Τα linux δεν κανουν για τους απλους χρηστες


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματα που το Linux τα κάνει απλά τέλεια, με ασφάλεια και βέβαια ακόμα και με ένα πεπαλαιωμένο Laptop.

 

Εγώ λοιπόν κάθομαι και απολαμβάνω το Dell XPS M1330 μου με Ubuntu Intrepid και βέβαια με τούμπανο εφέ και κάνει πραγματικά τα πάντα. Διαβάζει το Creative Zen MP3 μέσω Amarok τέλεια, κάρτες SD, MMC, εξωτερικά USB Flash και αν υπάρχει και κάτι που το θεωρώ απαραίτητο και δεν παίζει στο Linux (τίποτα μέχρι τώρα) υπάρχει το Wine.Έχω ήδη κάνει update Ubuntu 7.10 σε 8.04 και τώρα 8.10 χωρίς να κάνω format στο σκληρό παρακαλώ.

 

Την τύχη σου να είχα. Εδώ και 3 μέρες παλεύω με το laptop και linux. Το μόνο που έχει κάτσει μέχρι τώρα είναι το Mandriva 2009. Ubuntu 8.04 δεν βλέπει καλά την ATI Mobility HD2600 και γεμίζει την οθόνη με artifacts (Mint/Fedora το ίδιο) και το 8.10 δεν ξεκινάει εγκατάσταση καν. Το Puppy με έχει σε μέγιστη ανάλυση 1024x768.

 

Γενικά το linux έχει προβλήματα με drivers. Αν σου κάτσει έκατσε, αν δεν τα πάει καλά με το σύστημα σου pulo.

 

Εγώ προς το παρόν μισώ να το αγαπάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Γιατί είναι πληθυντικός; Trademark είναι.

 

Γιατι στις επισημες ελληνικες μεταφρασεις των windows ειναι πληθυντικος (θυμισου φρασεις οπως "θελετε να ενεργοποιησετε τα windows τωρα?").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

 

Την τύχη σου να είχα. Εδώ και 3 μέρες παλεύω με το laptop και linux.

 

Και εδώ μια από τα ίδια με Dell XPS M1330 (Intel X3100, Dell Wireless Adaptor). Εχω δοκιμάσει αρκετές διανομές, αλλά τρώω πόρτα λόγο κάρτας. Επίσης τα πλήκτρα αφής, δουλεύουν μεν αλλά όχι γραμικά. Δηλαδή ακουμπάς αστραπιαία για να χαμηλώσεις τον ήχο και τον χαμηλώνει τελείως...πας να δυναμώσεις ελάχιστα και τερματίζει την ένταση. Οτι να'ναι...

 

Πέρασα και Ubuntu αν και προτιμώ κάτι άλλο, αλλά δεν είχα την τύχη του avpap75.

 

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στις επισημες ελληνικες μεταφρασεις των windows ειναι πληθυντικος (θυμισου φρασεις οπως "θελετε να ενεργοποιησετε τα windows τωρα?").

Διαφωνώ -κι ας το χρησημοποιώ και εγώ. Το ορθό θα ήταν Το Microsoft Windows (Το Operating System). Στο site της Microsoft λέει "Windows Vista is..." όχι "Windows Vista are..."

 

ΥΓ. Οι μεταφραστές απλά χρησιμοποιούν το άρθρο που επικράτησε. Δε σημαίνει ότι είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι παραβιάζουν τα ίδια τους τα guidelines :P

 

Αυτή η σελίδα περιέχει τις τελευταίες πληροφορίες σχετικά με τα εμπορικά σήματα της Microsoft. Για οδηγίες σχετικά με το σωστό τρόπο αναφοράς στα ονόματα προϊόντων και στα εμπορικά σήματα της Microsoft, δείτε τις γενικές οδηγίες περί εμπορικών σημάτων.

(γιατί άραγε τις άφησαν αμετάφραστες; )

 

Windows Trademark Guidelines

 

Follow these guidelines when referring to Windows-brand products' date=' including but not limited to Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows Millennium Edition (Me), Windows CE, Windows XP, Windows Server, Windows NT, and Windows Mobile.

[...']

Microsoft trademarks should never be used in the possessive or plural form. They should be used as a proper adjective followed by an appropriate descriptor.

 

Correct: The Windows interface is so intuitive that even first-time users get up to speed quickly.

 

Incorrect: Windows' interface is so intuitive that even first-time users get up to speed quickly.

 

Κεντρική σελίδα των Windows Vista

 

Αντίθετα με τα Windows, το Linux δεν τυχαίνει να αποτελεί πληθυντικό αριθμό κάποιας λέξης, ούτε υπάρχει σύγχυση σε κάποιο επίσημο site, ούτε οι ο πληθυντικός έχει επικρατήσει στους περισσότερους χρήστες. Άρα δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να χρησιμοποιεί κάποιος πληθυντικό.

 

Απεναντίας, αν θέλει να είναι τυπικά "σωστός", υπάρχουν αρκετά καλοί λόγοι για να χρησιμοποιήσει την ονομασία GNU/Linux όταν αναφέρεται στο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά απορώ αν όσοι υποστηρίζουν ότι το linux και ειδικά διανομές τύπου ubuntu είναι δύσκολες,θέλουν κονσόλες για να παίξουν mp3 και άλλα τέτοια ευτράπελα.

 

Επ' αυτού έχω να παραθέσω 2 πράγματα.

 

Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.

 

Rich Cook ...

 

ubuntu.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ -κι ας το χρησημοποιώ και εγώ. Το ορθό θα ήταν Το Microsoft Windows (Το Operating System). Στο site της Microsoft λέει "Windows Vista is..." όχι "Windows Vista are..."

 

ΥΓ. Οι μεταφραστές απλά χρησιμοποιούν το άρθρο που επικράτησε. Δε σημαίνει ότι είναι σωστό.

windowsssssss=παραθυρα!!!Τι is ρε παιδια?παραθυρα vista are....Aμα λεγόνταν window vista τότε is

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό πλεονέκτημα του Ubuntu σε σχέση με τα Windows είναι ότι είναι τζάμπα.

Σταματήστε επιτέλους να το αναφέρεται σαν την distro που πρέπει να επιλέξει ένας switcher,και σταματήστε να αναφέρεται την χείριστη διανομή για να την συγκρίνεται με τα Windows.Αφού αναφέρθηκε όμως η Ubuntu ας πω κι εγώ τη γνώμη μου:

1)Είναι αργή

2)Έχει πρόβλημα με τις περισσότερες κάρτες γραφικών

3)Δεν είναι σταθερή

4)Είναι άθλια εμφανισιακά

5)Είναι ίσως η χειρότερη διανομή Linux που υπάρχει,ίσως να ξεπερνάει μόνο την Xubuntu.

 

ubuntu=το bug-του bug-ω bug

 

Αυτά,συνεχίστε με τα αρκουδάκια σας/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Είναι αργή

2)Έχει πρόβλημα με τις περισσότερες κάρτες γραφικών

3)Δεν είναι σταθερή

4)Είναι άθλια εμφανισιακά

5)Είναι ίσως η χειρότερη διανομή Linux που υπάρχει,ίσως να ξεπερνάει μόνο την Xubuntu

Αυτά,συνεχίστε με τα αρκουδάκια σας/

 

6)Μου εκαψε το φαι προχθες

Συνεχιζουμε με τα αρκουδακια μας:mrgreen:

Eγω παντως ειμαι φανερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5)Είναι ίσως η χειρότερη διανομή Linux που υπάρχει,ίσως να ξεπερνάει μόνο την Xubuntu.

 

το xubuntu ειναι για μια συγκεκριμενη δουλεια. απευθυνεται σε παλαιοτερα pc.

μπορει να φαινεται ασχημο αλλα ειναι πολυ γρηγορο και ευκολο στη χρηση του.

αυτο για να μην μενουν εντυπωσεις.

 

κατα τα αλλα διαφωνω σε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό πλεονέκτημα του Ubuntu σε σχέση με τα Windows είναι ότι είναι τζάμπα.

Σταματήστε επιτέλους να το αναφέρεται σαν την distro που πρέπει να επιλέξει ένας switcher,και σταματήστε να αναφέρεται την χείριστη διανομή για να την συγκρίνεται με τα Windows.Αφού αναφέρθηκε όμως η Ubuntu ας πω κι εγώ τη γνώμη μου:

1)Είναι αργή

2)Έχει πρόβλημα με τις περισσότερες κάρτες γραφικών

3)Δεν είναι σταθερή

4)Είναι άθλια εμφανισιακά

5)Είναι ίσως η χειρότερη διανομή Linux που υπάρχει,ίσως να ξεπερνάει μόνο την Xubuntu.

 

ubuntu=το bug-του bug-ω bug

 

Αυτά,συνεχίστε με τα αρκουδάκια σας/

 

Εκεί έξω υπάρχουν πολλές, και μάλιστα ορισμένες καλύτερες, διανομές.

 

--------

 

Θετε Windows 7, πάρτε :P

 

kde4svnxu6.png

w1280.png

 

 

ΚDE 4.2 svn σε ArchLinux.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...