Προς το περιεχόμενο

Ποιο να βαλω


pretender

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βαλε μια σοβαρη διανομη, φιλικη προς το χρηστη, χωρις περριτα πραγματα που καθυστερουν το συστημα χωρις λογο, με ενα περιβαλλον που να θυμιζει windows ωστε να βγαζεις ακρη απο μονος σου σε μερικα πραγματα, με αρκετους drivers προεγκατεστημενους, που να εχει λεπτομερες wiki και στα ελληνικα, και ρεουσα* .

 

Δηλαδη sidux.

 

*Την αξια της ρεουσας διανομης θα την καταλαβεις με το χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειται να μου δωσετε καμια ιδεα για πιο linux να βαλω δεν ξερω πια υπαρχουν

τωρα και ειμαι αρχαριος.

 

Γνώμη μου είναι άρχισε με Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με Ubuntu ή τουλάχιστον με μια διανομή GNOME, επειδή είναι πιο απλή από την KDE και πιο κοντά στα Windows, για να συνηθίσεις.

 

Μπορείς πάντως να κατεβάσεις 2-3 διανομές (πχ ubuntu, fedora) και να κάνεις test drive από τα live cd τους για να δεις πιο σου ταιριάζει. Έτσι και αλλιώς, το κατάλληλο λειτουργικό είναι υποκειμενικό για τον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα έτσι ο firewalker, εκφράζει άνετος, με απόλυτη φυσικότητα, τη μειοψηφική άποψη! :-D

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι συνδέουν την επιλογή της διανομής στα πρώτα βήματα με το τι γνώσεις έχεις. Κατά τη γνώμη μου εξαρτάται καθαρά από το τι γνώσεις θέλεις/χρειάζεται να αποκτήσεις (το οποίο βέβαια είναι πιο δύσκολο να απαντηθεί).

 

Αν πιστεύεις ότι σου αρέσει η πληροφορική, οι τεχνολογίες, οι πειραματισμοί και το ψάξιμο ή αν θέλεις να είσαι σε μεγάλο βαθμό αυτάρκης ως χρήστης (να μπορείς να λύνεις μόνος τα προβλήματά σου και να είσαι σε θέση να παίρνεις μελετημένες αποφάσεις σε τεχνικά θέματα) τότε ναι το Slackware, το Archlinux και το FreeBSD (μην το ξεχνάμε) είναι "το καλύτερο σχολείο" για να ξεκινήσεις.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω, απλά θέλεις να κάνεις μερικές συγκεκριμένες δουλειές με ελάχιστο διάβασμα, όχι όσο ιδανικά θα μπορούσες αλλά ενδεχομένως αρκετά καλά για τις ανάγκες σου, τότε θα σε βολέψουν καλύτερα διανομές όπως το Ubuntu και το Mandriva.

 

Το ότι είσαι αρχάριος αναφέρεται μόνο στο σημείο αφετηρίας, όχι στην κατεύθυνση που θα ήθελες να ακολουθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εισαι αρχαριος ξεκινα με μια απο τις ubuntu ή mandriva.

Με το καιρο οταν θα εχεις καταλαβει πως δουλευει το Linux γενικα,

μεταπηδας σε μια αλλη διανομη για να μαθεις περισσοτερα. Το να

βαλεις μια απο τις ArchLinux ή Slackware, ειναι σαν σε ριχνει

καποιος απο ενα αεροπλανο δινοντας σου μια ομπρελλα για να

φτασεις στο εδαφος... (no offense firewalker :-)). That's my humble opinion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι αλήθεια. Ο firewalker ξεκίνησε με ArchLinux και έζησε να το αφηγηθεί. I was there... :confused:

Κι, αυτό δεν είναι τίποτα! Ο Apoikos ξεκίνησε με Slackware (!!!) και περιφέρεται ακόμη ανάμεσα στους ζωντανούς :whistle:

 

(no offence E||hnas, αλλά υπερβάλλεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειται να μου δωσετε καμια ιδεα για πιο linux να βαλω δεν ξερω πια υπαρχουν

τωρα και ειμαι αρχαριος.

 

δοκιμασε διαφορα live cd και οποιο σου δουλεψει καλυτερα και σου αρεσει η εμφανιση του κρατησε το

σε τελικη αναλυση οποια διανομη εγκαταστησεις θα εχεις πυρηνα linux http://www.kernel.org/

γραφικα χ http://www.xfree86.org/

και επιφανεια εργασιας gnome http://www.gnome.org/ η kde http://www.kde.org/

και αν γινεις εξπερ τοτε συναρμολογησε την δικη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειται να μου δωσετε καμια ιδεα για πιο linux να βαλω δεν ξερω πια υπαρχουν

τωρα και ειμαι αρχαριος.

Καλησπερα καλως ηρθες για μενα βαλε οσες διανομες σου προτειναν οι προηγουμενοι σε ενα κουτι και τραβα μια στην τυχη και με αυτην ξεκινα καλη τυχη!

Α εδω εχει και αλλες http://distrowatch.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειται να μου δωσετε καμια ιδεα για πιο linux να βαλω δεν ξερω πια υπαρχουν

τωρα και ειμαι αρχαριος.

 

Αν παιζεις παιχνιδια μην βαλεις καθολου με linuχ ,γιατι μονο 2-3 παιχνιδια δεν ειναι με directx. Επισης τα linux δεν ειναι καθολου φιλικα στον απλο χρηστη και θα δυσκολευτεις αφανταστα να προσαρμοστεις. Μην περιμενεις πολλα απο ενα προγραμμα που ειναι τσαμπα. Να ξερεις ενα πραγμα φιλε μου. Ειναι καλο να μην υπαρχει μονοπωλιο,αλλα τα καλυτερα προιοντα τα βγαζει αυτος που εχει τα πολλα φραγκα και την τεχνογνωνσια.

 

Για θυμισου τι γινοταν τοτε που ειχαν βγει οι P4 της Ιντελ και ολοι ελεγαν οτι η Ιντελ ειναι για τα μπαζα και η AMD ειναι η καλυτερη στον κοσμο και η Ιντελ βγαζει μονο σκουπιδια. Η AMD παει για κλεισιμο και η Ιντελ εχει βγαλει προιοντα οπου ο Q6600 τα ριχνει χαλαρα στον κορυφαιο την AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιζεις παιχνιδια μην βαλεις καθολου με linuχ ,γιατι μονο 2-3 παιχνιδια δεν ειναι με directx. Επισης τα linux δεν ειναι καθολου φιλικα στον απλο χρηστη και θα δυσκολευτεις αφανταστα να προσαρμοστεις. Μην περιμενεις πολλα απο ενα προγραμμα που ειναι τσαμπα. Να ξερεις ενα πραγμα φιλε μου. Ειναι καλο να μην υπαρχει μονοπωλιο,αλλα τα καλυτερα προιοντα τα βγαζει αυτος που εχει τα πολλα φραγκα και την τεχνογνωνσια.

 

Για θυμισου τι γινοταν τοτε που ειχαν βγει οι P4 της Ιντελ και ολοι ελεγαν οτι η Ιντελ ειναι για τα μπαζα και η AMD ειναι η καλυτερη στον κοσμο και η Ιντελ βγαζει μονο σκουπιδια. Η AMD παει για κλεισιμο και η Ιντελ εχει βγαλει προιοντα οπου ο Q6600 τα ριχνει χαλαρα στον κορυφαιο την AMD

 

Καλως τον καλως ηρθες πες μας με ποια διανομη δυσκολευτηκες πιο πολυ?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...