Προς το περιεχόμενο

siemens cl-110 & ubuntu


maverick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πάντως το πρόβλημά σου είναι αυτό που έχω αντιμετωπίσει κι εγώ, δηλαδή η ethernet του υπολογιστή να είναι ήδη πιασμένη από τοπικό δίκτυο, μάλλον η πιο εύκολη λύση είναι να αγοράσεις μία κάρτα δικτύου με 10 ευρώ και να συνδεθείς με ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι χρειαζομαι drivers για usb αν μπορειτε να με βοηθησετε

 

Εμένα απλά το αναγνώρισε ... σε ubuntu 8.04

 

Έχω 2 υπολογιστές , με ubuntu , ο ένας στο eth0 (ethernet) και ο άλλος στο eth1 (usb) . ακόμα και από το live-cd είχα internet χωρίς πρόβλημα .

 

edit: Bus 005 Device 001: ID 0000:0000

Bus 004 Device 001: ID 0000:0000

Bus 003 Device 004: ID 03f0:3b11 Hewlett-Packard

Bus 003 Device 003: ID 069a:0316 Askey Computer Corp.

Bus 003 Device 001: ID 0000:0000

Bus 002 Device 001: ID 0000:0000

Bus 001 Device 005: ID 045e:008c Microsoft Corp. Wireless Intellimouse Explorer 2.0

Bus 001 Device 004: ID 045e:00bb Microsoft Corp.

Bus 001 Device 001: ID 0000:0000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι χρειαζομαι drivers για usb αν μπορειτε να με βοηθησετε

 

Μπορείς να μου πεις γιατί έχεις φάει κόλλημα με usb; Το router είναι υποβάθμιση να συνδέεται σε usb. Σε usb συνδέονται τα απλά modemakia που δεν έχουν δυνατότητες router και δεν έχουν καν ethernet θύρα στην οποία δε χρειάζονται ούτε οδηγοί, ούτε τίποτα. Ta περισσότερα routers σήμερα είναι integrated που σημαίνει ότι επιτελούν και λειτουργίες switching εκτός από routing/access point (ασύρματα), οπότε μπορείς να συνδέσεις πάνω του ethernet. Θα σου πρότεινα αυτή τη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω ειναι το usb συνδεδεμενο ρουτερ:

 

Bus 003 Device 003: ID 069a:0316 Askey Computer Corp.

 

Αν ναι, τοτε το αναγνωριζει! Αναθεσε του ενα interface πχ eth1 για να το βλεπει και να το χρησιμοποιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις γιατί έχεις φάει κόλλημα με usb; Το router είναι υποβάθμιση να συνδέεται σε usb. Σε usb συνδέονται τα απλά modemakia που δεν έχουν δυνατότητες router και δεν έχουν καν ethernet θύρα στην οποία δε χρειάζονται ούτε οδηγοί, ούτε τίποτα. Ta περισσότερα routers σήμερα είναι integrated που σημαίνει ότι επιτελούν και λειτουργίες switching εκτός από routing/access point (ασύρματα), οπότε μπορείς να συνδέσεις πάνω του ethernet. Θα σου πρότεινα αυτή τη λύση.

 

βρε gpan γιατι να αντιλογουμε χωρις να υπαρχει λογος???οταν ζηταει καποιος κατι συγκεκριμενο καλο 8α ηταν αν εχεις την δια8εση κ το χρονο να τον βοη8ησεις να του δωσεις μια λυση πανω ΣΕ ΑΥΤΟ που ζηταει....για τελευταια φορα λοιπον....

1)εχω 2 pc

2)το ενα με τα windows ειναι συνδεδεμενο πανω στην eth του siemens

3)το αλλο με τα linux 8ελω να συνδεθει μεσω της ελευθερης usb

4)δεν θελω ουτε να γινει το αναποδο ουτε να παρω switch ουτε αλλο router ουτε να παρει πρωταθλημα η αεκ!

 

μην παρεξειγησετε το υφος μου απλα μολις προερχομαι απο ενα ποστ στα ubuntuforums που ενας αρχαριος σαν κ εμενα ζηταει μεσα στη συγχιση του κατι απλο και του δινουν 1002 λυσεις περαν της λογικης κ βρισκεται ενας χριστιανος με και εγω δεν ξερω ποσα ποστ κ του απανταει το χουμε εμεις στα φορουμ αυτο το κακο...κανε αυτο κ αυτο κ εισαι οκ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

επαναφέρω το θέμα γιατί έχω παρόμοιο πρόβλημα. Πέρασα τα ubuntu 8.04 και συνδέω το lan του CL-110 τίποτα, συνδέω με usb τίποτα.

 

Όταν συνδέω το καλώδιο (ethernet ή usb) γυρνάνε οι πράσινο μπλε μπίλιες και μετά από λίγο απλά εμφανίζονται οι 2 μαύρες οθονούλες. Ξέρει κανείς τπτ. :cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...