Προς το περιεχόμενο

ubuntu - laptop & suspend


metatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω στο lap top το ubuntu 8.10 (την 64bit έκδοση)...

όλα καλά κ όλα ωραία αλλά δε μου δουλεύει το suspend ή το hybernate καθόλου...

μόλις κλείνω την οθόνη ή το θέτω σε sleep με τα πλήκτρα (Fn + F1) γίνεται μαύρη η οθόνη με τον κένσορα να αναβοσβήνει πάνω αριστερά... δεν σβήνουν ούτε ανεμηστηράκια, ούτε δίσκος, ούτε wireless, ούτε τίποτα...!

κ το χειρότερο, κολάει εκεί... δεν μπορώ να το επεναφέρω με τίποτα παρά μόνο με κλέισιμο... κ το power button πατάω κ fn + f1 κ πάλι τίποτα...

μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να μην το βάζεις σε suspend!!! :P

 

Σοβαρά τώρα, υπάρχουν κάποια rc scripts με τα οποία μπορείς να καθορίσεις ποια modules θα απενεργοποιούνται όταν μπαίνει σε sleep mode και θα ξαναενεργοποιούνται κατά την επαναφορά. Κάποιο από τα module σου παραμένει ενεργό ενώ δεν είναι καλοσχεδιασμένο και δεν μπορεί να επανέλθει. Αν λοιπόν το εντοπίσεις και του πεις να απενεργοποιείται, λογικά θα φτιάξει.

 

Έχω σκοπό να το κάνω κάποια στιγμή (...όχι πολύ σύντομα) σε κάποιο laptop που έχει το ίδιο πρόβλημα, αν δεν έχεις βρει την ακριβή μέθοδο μέχρι τότε θα ποστάρω αναλυτικά τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλτατε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!

ειδικά για laptop νομίζω ότι είναι ζωτικής σημασίας το suspend!

μιας λοιπόν κ δεν μπορώ να κάνω χωρίς αυτό έβαλα mint κ ησύχασα... δουλεύουν ΟΛΑ μια χαρά για την ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την Linux Mint 5 Elyssa... αλλά όχι την 64bit αλλά την 32! είπα να μην το ρισκάρω αυτή την φορά...

πάντωσ όλα πανε εντυπωσικά καλά! φτού να μην το ματιάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...