Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εκκίνησης του υπολογιστή μετά το Linux


centris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω βοήθεια..........

Είμαι άσχετος με το linux τι ήθελα και έμπλεξα;

Τες πα.........

Εχω δύο σκληρούς δίσκους στον ένα είχα xp και στον άλλο είπα να δοκιμάσω το ubuntu που οι περισσότεροι γράφουν καλά λόγια για την ευχρηστία του.

Το δοκίμασα αλλά δεν μου πολύ άρεσε (ασυμβατότητα κάποιων συσκευών μου και της κάρτας tv)

και το πρόβλημα αρχίζει.......κάνω format τον σκληρό που είχα εγκαταστήσει το linux και κάνω επανεκκίνηση. Δυστυχώς δεν μου ανοίγει το pc, βλέπει την μνήμη, τους σκληρούς και μετά γράφει

GRUΒ loading.........

error 17

και σταματάει εκεί.

Πρέπει να έχει πειράξει το bios και δεν μπορεί να τρέξει τα xp αν δεν βρει αυτό το αρχείο.

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι δεν μου βγάζει το μενού, με πάει να διαλέξω δίσκο για εγκατάσταση.

 

 

-----Προστέθηκε 31/10/2008 στις 01 : 09 : 15-----

 

 

με το cd της εγκατάστασης όταν κάνω restart ανοίγουν τα xp κανονικά. μπορώ να κάνω κάτι μέσα από τα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω μια dirty λύση, και αν θες την εφαρμόζεις.

 

Ξαναβάλε Ubuntu στο δίσκο που τα είχες.

 

Λογικά θα σου αναγνωρίσει και το partition των XP κανονικά.

 

Δοκίμασε να μπεις στα XP σου από το αρχικό μενού τoυ grub. Άν όλα πάνε καλά, τότε:

 

Μπες στα Ubuntu,

 

Άνοιξε κονσόλα/τερματικό.

 

Επικόλλησε

 

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

 

όπου "gedit" αν τρέχεις gnome βάζεις gedit, αν xfce βάζεις mousepad, αν kde βάζεις kedit, ή όποιον άλλο επεξεργαστή κειμένου της επιλογής σου.

 

παρατήρησε λίγο το αρχείο κειμένου. Κάτω κάτω έχει όλες τις επιλογές που σου εμφανίζει ο grub στην αρχή. Για να βάλεις τα windows πρώτα, απλά cut και paste την "παράγραφο" των windows πάνω από όλες τις υπόλοιπες επιλογές.

 

Για να μειώσεις το χρόνο που περιμένει για να επιλέξεις λειτουργικό, βρές εκεί που λέει timeout και άλλαξε τον αριθμό δίπλα ανάλογα με το πόσα sec θες.

 

Σώσε τις αλλαγές και απόλαυσε windows.

 

A, ξέχασα, όταν θές να μπεις στα ubuntu, και έχεις βάλει π.χ. timeout 1 ή 0, απλά πάτα το κάτω βελάκι.

 

Στη συνέχεια μπορείς με κάποιο προγραμματάκι(π.χ. με το gparted με το cd εγκατάστασης του Ubuntu), να μικρύνεις το partition του ubuntu στα 4-5 giga, και να εκμεταλλευτείς τον υπόλοιπο χώρο όπως θες.

 

Άν το σκεφτείς μακροπρόθεσμα, δεν είναι και τόσο κακή λύση, να έχεις κι ένα δεύτερο λειτουργικό σε 5 giga, για ώρα ανάγκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω βοήθεια..........

Είμαι άσχετος με το linux τι ήθελα και έμπλεξα;

Τες πα.........

Εχω δύο σκληρούς δίσκους στον ένα είχα xp και στον άλλο είπα να δοκιμάσω το ubuntu που οι περισσότεροι γράφουν καλά λόγια για την ευχρηστία του.

Το δοκίμασα αλλά δεν μου πολύ άρεσε (ασυμβατότητα κάποιων συσκευών μου και της κάρτας tv)

και το πρόβλημα αρχίζει.......κάνω format τον σκληρό που είχα εγκαταστήσει το linux και κάνω επανεκκίνηση. Δυστυχώς δεν μου ανοίγει το pc, βλέπει την μνήμη, τους σκληρούς και μετά γράφει

GRUΒ loading.........

error 17

και σταματάει εκεί.

Πρέπει να έχει πειράξει το bios και δεν μπορεί να τρέξει τα xp αν δεν βρει αυτό το αρχείο.

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

 

http://www.linuxologos.gr/grub-restore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<Πολλή προσοχή χρειάζεται να μην διανοηθούμε καν (:-D) να κάνουμε εγκατάσταση Windows πάνω από μια διανομή Linux. Πολύ πιθανό, όχι μόνο να χάσουμε το bootloader (καλά αυτό είναι δεδομένο), αλλά ειδικά επειδή τα XP έχουν κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις ως προς το είδος της κατάτμησης που θα μπουν, υπάρχει περίπτωση να καταστρέψουν το partition table και να μας βάλουν σε μπελάδες. O NT bootloader (των Παραθύρων) ούτως ή άλλως δεν “βλέπει” λειτουργικά Linux>>

 

Αυτο πρέπει να έκανα........θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που είπε ο φίλος twiner γιατί και στην κονσόλα δεν βρίσκει τιποτα, μετα απο την εντολή

find /boot/grub/stage1

πετάει

Error 15: File not found

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναβαλε το ubuntu και θα λυθει το προβλημα, αν δεν σου αρεσε το ubuntu δοκιμασε αλλη διανομη

αλλα ειναι κριμα να τα παρατησεις τωρα που εμαθες τα μισά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που παρέθεσε ο sergyma έχει οδηγίες για εγκατάσταση και ρύθμιση του grub, ενώ εσύ θέλεις το αντίθετο. Η σίγουρη λύση είναι με την εντολή fixmbr από το cd των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<Πολλή προσοχή χρειάζεται να μην διανοηθούμε καν (:-D) να κάνουμε εγκατάσταση Windows πάνω από μια διανομή Linux. Πολύ πιθανό, όχι μόνο να χάσουμε το bootloader (καλά αυτό είναι δεδομένο), αλλά ειδικά επειδή τα XP έχουν κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις ως προς το είδος της κατάτμησης που θα μπουν, υπάρχει περίπτωση να καταστρέψουν το partition table και να μας βάλουν σε μπελάδες. O NT bootloader (των Παραθύρων) ούτως ή άλλως δεν “βλέπει” λειτουργικά Linux>>

 

Αυτο πρέπει να έκανα........θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που είπε ο φίλος twiner γιατί και στην κονσόλα δεν βρίσκει τιποτα, μετα απο την εντολή

find /boot/grub/stage1

πετάει

Error 15: File not found

το bios δεν παθαινει τιποτα ειναι προφυλαγμενο στην rom

οταν φορμαρισες τον δισκο που ειχες το ubuntu εσβησες και τον grub ο οποιος ειχε αντικαταστησει τον NT bootloader οταν εγκατεστησες τα ubuntu

ευτυχως τα Linux εχουν τα live cd απο εκει μπορεις να ξαναεγκαταστησεις τον grub

ακομη μπορεις να δεις και το partition των windows και με καποιον text editor να επεξεργαστεις το boot.ini αν ξερεις τι πρεπει να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την αρχή πήγε στραβά. Εγκαθιστώ το ubuntu και δεν έβλεπε τον σκληρό που το εγκατέστησα.

μετα κάνω format και γίνεται αυτό, πάω και κάνω fix mbr και fixboot και δεν γίνεται τίποτα. Παω με το live cd και η κονσόλα δεν βρίσκει σκληρό να φτιάξει το grub τώρα πάω να εγκαταστήσω ξανα τα ubuntu και δεν γίνεται σε ένα partition, πρέπει να το βάλω σε όλο τον σκληρό (δηλ. μαζί με τα windows). Ρε παιδιά είναι τόσο δύσκολο να αποβάλω ομαλά ένα σύστημα απο το pc μου; Μέτα λένε για τα windows.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...