Προς το περιεχόμενο

Ubuntu: Το σύστημα κρεμάει συνεχώς


kostaz8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μεγαλο προβλημα με τα Ubuntu, αρκετες φορες μετα απο καμποση ωρα χρησης του Υ/Η τα ubuntu cracsharoun δλδ δεν μπορω να ακουσο ηχω δεν μπορω να ανοιξω κανενα προγραμα ολα πρεπει να τα κανω force quit και δεν μπορω να πατισω το κουμπι του τερματισμου για να κανω επανεκκιση.Το ειχε ποτε κανεις αυτο το προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι αλλά λόγο ότι η κάρτα σου είναι αρκετά καινούργια και οι driver που υπάρχουν στο 8.04 δεν είναι τόσο καλοί για την συγκεκριμένη κάρτα γιαυτό και συμβαίνουν τα κρασαρίσματα. Κάνε λίγο υπομονή καμιά βδομάδα να περάσεις στην νέα έκδοση του ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την ιδια ακριβως καρτα (οκ, με 256) και την εχω προτου ακομα βγει ο 2.6.24 πυρηνας που εχει το ubuntu 8.04. Οποτε δεν θα χρειστεις νεοτερη εκδοση του πυρηνα για να αναγκαστεις να πας στην 8.10.

 

Ας κανω μερικες ερωτησεις τοτε...

α) Πως εβαλες, αν εβαλες τους drivers για την ati? Ο installer που δινει η ati εγκαταστει και εναν daemon, το atieventsd που οντως ευθυνεται για τα κολληματα. Ετσι βαζει τους drivers το envy. Βγαλτους αμεσως.

β) Αν εβαλες τους drivers με το apt (ή με το restricted drivers manager), εβαλες μετα και την αναλογη προσθηκη στο xorg.conf

>Driver "fglrx"

γ) Αν δεν ειναι θεμα driver της ati, μπορεις να μας δωσεις καμια ακομα πληροφορια οπως lspci, lsusb, και γενικα πληροφοριες για το hardware του pc σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drivers δεν εχω περαση καθόλου μηπος φταιη και αυτο? Μολις βγη ι καινουρια εκδοση η 8.10 θα εγκατεστηθη με ενα απλο update ή θα πρεπει να ξανακάνουμε εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν εχεις περασει drivers για την ati, δεν εχεις και atieventsd αρα αποκλειεται να φταει η ati για τα κολληματα.

 

Βαλε το htop και δες μηπως καποιο προγραμμα απο αυτα που τρεχουν στο background προκαλη μεγαλη χρηση cpu ή ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...