Προς το περιεχόμενο

Xebian, πρόβλημα μετά το apt-get update


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βάλει στο xbox xebian και το χρησιμοποιώ για server. Μετά το σημερινό update όμως δε μπορώ να συνδεθώ στο μηχάνημα, αφού δεν αναγνωρίζεται η κάρτα δικτύου. Φαίνεται να μην αναγνωρίζεται το υλικό, αφού στο dmesg δεν εμφανίζεται καθόλου το eth0.

Το θέμα είναι πως δεν ξέρω που να ψάξω και πως να βρω άκρη. Kernel δεν αναβάθμισα, καθώς χρειάζονται ορισμένα patches.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

 

Hardware πρόβλημα δεν υφίσταται, αφού με το basic live cd του xebian μπορώ και συνδέομαι με ssh στο xbox και κάνω mount το σκληρό για να δω τα logs κτλ.

Τι θα βοηθούσε να επισυνάψω;

dmesg, το /var/log/apt ; Κάτι άλλο;

dmesg.txt

dmesg-live.txt

lsmod.txt

lsmod-live.txt

term.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν να βρεις τι κάρτα είναι και με ποιο driver module αναγνωρίζεται.

 

lspci

και από το boot cd που την αναγνωρίζει:

 

lsmod

 

μετά να βρεις αυτό το module στην εγκατάσταση του xebian και να προσπαθήσεις να το φορτώσεις χειροκίνητα (αν είναι ήδη φορτωμένο, κάνε πρώτα modprobe -r)

 

modprobe module_name

 

συνήθως όταν το κάνεις θα γράψει κάποιο μήνυμα στο kernel log (dmesg).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έψαξα να βρω πως λέγεται το module αλλά η διαφορά του lsmod του live και της κανονικής εγκατάστασης είναι τεράστια. Σαν να μην αναγνωρίζεται τίποτα.

 

 

-----Προστέθηκε 30/10/2008 στις 12 : 24 : 32-----

 

 

Ευχαριστώ nske :) Έβαλα τα modules που είδα να φορτώνονται από το live-cd στο /etc/modules και όλα εντάξει. Μέχρι τώρα πάντως ήταν κενό.

Όμως θέλω να μάθω γιατί μέχρι τώρα τα modules φορτώνονταν αυτόματα και ξαφνικά σταμάτησε να γίνεται αυτό;

 

Οκ, θα το ψάξω ευκολότερα τώρα, γιατί έχω και πληκτρολόγιο. Πριν έπρεπε να κάνω boot με livecd, να κάνω mount το partition και να βάλω στο /etc/rc.local ορισμένες εντολές για debug, όπως dmesg, lsmod κτλ. (Φασαρία δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τελικά ήταν το forcedeth για τις nforce της nvidia. Κι εγώ αυτό έχω στο desktop.

 

Ποιος ξέρει γιατί σταμάτησε να φορτώνει, ίσως κάποια αλλαγή στο hotplug ή kmod. Γι αυτό εγώ προτιμώ τους minimalized custom kernels με buildin όλους τους hardware drivers :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα προσπαθήσει να κάνω compile τον kernel στο xbox παλιότερα αλλά έλειπαν κάποια patches για την έκδοση που ήθελα και τα patches της παλιότερης έκδοσης δεν έκαναν. Δεν έκατσα βέβαια να βρω που υπήρχε το πρόβλημα. Γενικά δεν είναι και τόσο βολικό όσο το να έχεις ένα κανονικό pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...