Προς το περιεχόμενο

ΤΕΡΜΑ ΤΑ WINDOWS


andreas_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν την παλευω αλλο.....!!!!

Δεν αντεχω τα windows αλλο....!!!!

Χρειαζομαι αμεσα βοηθεια.:shock::shock::shock::shock:

Εχω xp dual-boot με Sabayon.

Τα xp τα χρησιμοποιω μονο για τα προγραμματα της σχολης......αλλα εκει ειναι και το προβλημα.

Την μια μερα τα xp δουλευαν κανονικα και την αλλη αρχισαν τις m@[email protected].

Παω δηλαδη να ανοιξω ενα pdf,doc η flv για παραδειγμα και μου τεταει μηνυμα οτι το αρχειο.pdf(ας πουμε) δεν ειναι εγκυρη εφαρμογη win32. :shifty::shifty::shifty:

Βιαζομουν για να στειλω μια εργασια με το BlueJ και δεν τα ανοιγε!!!! ελεος!!!!!

Τωρα θελω να αφησω μονο το Sabayon αλλα χρειαζομαι και τα προγραμματα της σχολης(Digital Works, VisSim, Jasper, BlueJ, JCreator και οτι αλλο μου πουν στο μελλον!!!)

Θελω να μου πειτε εαν υπαρχει καποιος emulator για να τρεχω τα προγραμματα απο Sabayon ?????????:o:o:o:o:o:o:o:o????????

Η κατι τετοιο......????

Δεν ξερω τι αλλο να κανω......μου ειχε παρουσιαστει παλι αυτο το προβλημα και αναγκαστικα εκανα format, αλλα καθε φορα αυτο θα γινετε.....????

Οποιος ξερει παιδια, παρακαλω βοηθεια....., ευχαριστω...!!!!:shifty::shifty::shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.winehq.org

δοκίμασες ;

 

linux

Digital Works αντίστοιχα

http://www.google.com/search?q=circuit+simulator+for+linux&sourceid=mozilla-search&start=0&start=0&ie=utf-8&oe=utf-8&client=mozilla&rls=com.puppylinux:en-US:unofficial

 

http://linux.softpedia.com/get/Text-Editing-Processing/IDEs/BlueJ-7648.shtml

 

http://en.wikipedia.org/wiki/JCreator

 

 

όλο και κάποιοι του χώρου θα σου απαντήσουν καλλίτερα

 

pdf και doc άνοιγέ τα απο linux

περιβάλλον java υπάρχει και σε linux

δες και το eclipse

http://www.eclipse.org/

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να βαλεις virtualbox. θα εχεις τα παραθυρια μεσα απο linux και τα προγραμματα που θες να τρεξεις (εκτος βεβαια απο 3d εφαρμογες που ακομη δεν υποστηριζονται απο το software graphics, αλλα οπου να ναι θα ερθουν κ αυτες).προσωπικα εχω δει οτι πανε πολυ καλυτερα απο τα εγκατεστημενα παραθυρια σε partitιον. + το γεγονος οτι αν σου τη δωσουν κ πολυ κανεις απλα ενα Χ στο παραθυρο τους κ τα ξαναξεκινας. :)

 

απο εκει κ περα πια πολλες εφαρμογες οντως λειτουργουν με wine σχεδον οπως και σε παραθυρια, ναι υπαρχουν bugs αλλα αυτα φτιαχνονται συνεχως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Τρέξε να προλάβεις το CrossOver Pro. Δωρεάν μόνο για σήμερα http://down.codeweavers.com/

 

Αυτό το crossover είναι κάτι σαν το wine αλλά πιο αποτελεσματικό; Το είχα συναντήσει πριν από κάτι μέρες, που έψαχνα κάτι σχετικό με το wine κι έπεσα στη σελίδα του.

 

Πάντως να δώσω κι εγώ μια ψήφο στο virtualbox - το βρήκα πολύ εύχρηστο και αρκετά ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Virtualbox, έχει και snapshots, για παράδειγμα "παγώνεις" το σκληρό όταν όλα δουλεύουν καλά, και ό,τι και να κάνεις από εκεί και πέρα χάνεται με την επανεκκίνηση. Οπότε γλυτώνεις τα format, όταν υπάρχει πρόβλημα απλά γυρνάς στο προηγούμενο snapshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι συμαντικο!!!!!!!!!!

Με το virtualBox,VMPlayer,Wine και λοιπα....πρεπει να εγκαταστισω εικονικα τα Windows μεσα και μετα να τρεξω τις εφαρμογες που θελω?????

Εγω ειχα ακουσει οτι γινεται με καποιον τροπο να "ξεγελασεις" το *.exe αρχειο και να τρεχει σε Linux.....!!!!!!!!!!

Αυτο θελω......τωρα αμα δεν γινεται.......:shifty::shifty:

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι συμαντικο!!!!!!!!!!

Με το virtualBox,VMPlayer,Wine και λοιπα....πρεπει να εγκαταστισω εικονικα τα Windows μεσα και μετα να τρεξω τις εφαρμογες που θελω?????

Εγω ειχα ακουσει οτι γινεται με καποιον τροπο να "ξεγελασεις" το *.exe αρχειο και να τρεχει σε Linux.....!!!!!!!!!!

Αυτο θελω......τωρα αμα δεν γινεται.......:shifty::shifty:

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Το virtualbox είναι μία εικονική μηχανή που εξομοιώνει περιβάλλοντα λειτουργικών συστημάτων. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις κανονικά εγκατάσταση του λειτουργικού μέσα στο παράθυρο του virtualbox στην προκειμένη περίπτωση. Τα .exe αρχεία τα τρέχεις μέσω του προγράμματος wine.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το wine, αλλά κράτα και το partition των windows γιατί μπορεί να σου χρειαστεί. Το real thing είναι πάντα καλύτερο από virtualization τουλάχιστον στις απαιτήσεις συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπέρνα τα Windows, τις εφαρμογές σου, φτιάξε ένα account που να μην είναι administrator και κάνε τις δουλειές σου με αυτόν. Να δείς που τα XP δεν θα σου ξαναχαλάσουν ποτέ...

 

Εκτός αν έχεις κανα 3μηνο καιρό να πειραματιστείς με το Linux και τον Windows emulator μέχρι να κάνεις το παραπάνω.

 

Αλήθεια, system restore έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε πρώτα στο wine που δεν θέλει κάποιο ιδιαίτερο σετάρισμα (απλά δίνεις ένα "emerge -av wine" και μετά "wine πρόγραμμα.exe"). Αν δεν δουλέψει, τότε δοκίμασε το VirtualBox ή το VMWare workstation τα οποία απαιτούν να κάνεις ολόκληρη εγκατάσταση των windows όπου όμως η εφαρμογή θα δουλέψει σχεδόν σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπέρνα τα Windows, τις εφαρμογές σου, φτιάξε ένα account που να μην είναι administrator και κάνε τις δουλειές σου με αυτόν. Να δείς που τα XP δεν θα σου ξαναχαλάσουν ποτέ...

 

Εκτός αν έχεις κανα 3μηνο καιρό να πειραματιστείς με το Linux και τον Windows emulator μέχρι να κάνεις το παραπάνω.

 

Αλήθεια, system restore έκανες;

 

Η αρχιτεκτονικη των windows ειναι τετοια που οσο τα δουλευεις τοσο γινονται και πιο αργα, με συνεπεια να γινεται και η δουλεια σου πιο χρονοβορα. Το περασμα στο λινουξ χρειαζεται μεσο ορο ενα μηνα περιπου

αξιζει

 

 

-----Προστέθηκε 30/10/2008 στις 02 : 16 : 10-----

 

 

ακομα να γινει flame ;;;; μηπως δεν ειπα κατι σωστα ; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows τα εβγαλα τελειως!!!

Στο partition τους εβαλα τo Mandrinva 2009(με την βοηθεια ενος φιλου που πηραξε το grub γιατι δεν εκεινουσαν μαζι!).

Φιλε dimitris__ δεν εκανα restore γιατι και παλια μου εχει βγαλει το προβλημα και ουσιαστικα εψαχνα ευκαιρια για να αφισω μονο linux.

Για το wine τωρα,

ειδα οτι το Sabayon ειχε μεσα εγκατεστιμενο το wine(πραγμα που μου γλιτωσε λιγη δουλεια γιατι στο site του wine δεν ειχε το Sabayon στο download και δεν ηξερα τι να κατεβασω και ειχα αγχωθει!!!) αλλα οταν το ετρεχα μου ελεγε οτι το τρεχω πρωτη φορα και μου ζητουσε καποια στοιχεια, Ονομα χρηστη, Ονονα εταιριας, μια αδεια απο την Microsoft(η κατι τετοιο δεν καταλαβα!), λοιπον εβαζα ονομα χρηστη "andreas",ονομα εταιριας " andreas" και ειτε τσεκαριζα ειτε δεν τσεκαριζα το κουτακι με την αδεια το προγραμμα κρεμαγε και δεν εκανε τιποτα!!!!

Τωρα τι παιζει?????

Θελει internet για να δουλεψει γιατι δεν εχω σπιτι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...