Προς το περιεχόμενο

Noob στα linux(ubuntu)


gega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια !!:-)

 

τα windows τα εχω βαραθει πια και ειπα να δοκιμασω τα linux γιατι ακουγα οτι ειναι πολυ καλα αλλα δυστηχως αρχισαν τα προβληματα :cry::cry::cry:

 

εχω τα ubuntu 8.04 hardy και ηθελα να βαλω τα drivers για την καρτα γραφικων μου που ειναι η ati 2600xt .

οταν τα εβαλα ολα καλα μετα απο μια επανακινηση μετα το login μου εμφανιζει μια ασπρη οθονη ...και δεν μπορω να κανω τπτ... καταφερα να το αντιμετωπισω αλλα το προγραμμα playonlinux και το ati catalist control center μου λενε οτι δεν εχου μπει σωστα οι οδηγοι (απο εκεινη την στιγμη τα πηρα ασχημα :mad::mad:) και δεν εχω καταφερει να βαλω τουσ οδηγους σωστα .... σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι τα linux φαινονται πολυ καλητερα απο τα συνιθησμενα windows:mrgreen:

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια !!:-)

 

τα windows τα εχω βαραθει πια και ειπα να δοκιμασω τα linux γιατι ακουγα οτι ειναι πολυ καλα αλλα δυστηχως αρχισαν τα προβληματα :cry::cry::cry:

 

εχω τα ubuntu 8.04 hardy και ηθελα να βαλω τα drivers για την καρτα γραφικων μου που ειναι η ati 2600xt .

οταν τα εβαλα ολα καλα μετα απο μια επανακινηση μετα το login μου εμφανιζει μια ασπρη οθονη ...και δεν μπορω να κανω τπτ... καταφερα να το αντιμετωπισω αλλα το προγραμμα playonlinux και το ati catalist control center μου λενε οτι δεν εχου μπει σωστα οι οδηγοι (απο εκεινη την στιγμη τα πηρα ασχημα :mad::mad:) και δεν εχω καταφερει να βαλω τουσ οδηγους σωστα .... σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι τα linux φαινονται πολυ καλητερα απο τα συνιθησμενα windows:mrgreen:

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Λοιπόν καλώς όρισες στον κόσμο του λινουξ. Δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να σου απαντήσω για ati drivers, αλλά όπως είπα σε άλλο νήμα λίνουξ και nvidia είναι μονόδρομος. Δοκίμασε να πας στο: system --> administration --> hardware drivers και να εγκαταστήσεις τους οδηγούς από εκεί. Αν αυτό δεν δουλέψει πήγαινε στο synaptics package manager και κατέβασε το envy.

 

Σου επισυνάπτω επίσης ένα λινκ που και άλλοι χρήστες αντιμετωπίζουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τη συγκεκριμένη κάρτα http://ge.ubuntuforums.com/showthread.php?t=714034&page=5 Ρίξτου μια ματιά, ίσως σε βοηθήσει.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για το Hardy είναι το EnvyNG και νομίζω είναι ο καλύτερος τρόπος να εγκαταστήσεις drivers κάρτας γραφικών στο Ubuntu αν θες να το κανεις με μερικά κλικς και χωρίς καθόλου ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...