Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Stable Insomnia Edition


unflox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ σας, είμαι καινούργιος!

Είμαι εδώ και 1 χρόνο στο Linux, έχω Ubuntu στον έναν υπολογιστή και Debian testing στον άλλον. Είδα με λύπη μου να διεξάγεται μία φαγωμάρα μεταξύ ουμπουντάδων και μη, δυστυχώς όχι μόνο εδώ.

Με όλο το θάρρος του νέου στο φόρουμ και όλο το σεβασμό στους παλιούς, θα ήθελα να κάνω μία πρόταση.

Να συνεργαστούμε σε ένα απλό και ενδιαφέρον πρότζεκτ!

Η ιδέα μου λέει να πάρουμε το Debian stable ξεκινώντας από το netinstall και να το μεταμορφώσουμε σε Ubuntu, όσο είναι δυνατό, καταλήγοντας σε κάτι σαν Ubuntu stable.

Τι θα καταφέρουμε έτσι;

1. Οι χρήστες Ubuntu θα μάθουν Debian και θα έχουν την δυνατότητα να μεταβούν εύκολα σ'αυτό.

2. Οι χρήστες Debian θα δουν τους περιορισμούς και τις δυσκολίες του Debian σε σχέση με το Ubuntu και θα βοηθήσουν να ξεπεραστούν.

3. Θα σταματήσει η φαγωμάρα και θα μονοιάσουμε.

Αν πάει καλά, μπορούμε να το ανεβάσουμε και στο sourceforge.net σαν project. Κάτι αντίστοιχο έχει φτιάξει ένας τύπος εκεί, το Mac4Lin, που μεταμφιέζει το GNOME 2.22 σε Mac.

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωϊ δεσπότης

το βράδυ νταβαντζής

 

που είναι η χρυσή τομή ;

 

μην γίνει της π******ς

θα είναι απόφαση προς την μιά μεριά !

 

γιατί να είναι ubuntu ;

ή εννοείς "στύλ" ubuntu

 

πάντως είναι καλή αφετηρία για νέα γενική συνέλευση:-)

 

ξέχασα το γειά σου

και καλώς ήρθες !

.

 

 

-----Προστέθηκε 24/10/2008 στις 10 : 48 : 09-----

 

 

sorry unflox

μάλλον τα διατύπωσα λίγο "άγρια" !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

unflox, μην απογοητεύεσαι, απλά υπάρχει εν μέρει ο φόβος να καταστραφεί κι αυτό το thread και μάλλον όσοι είναι ικανοί να βοηθήσουν σε αυτό που λες, έχουνε αρκετές δουλειές ήδη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδέα μου λέει να πάρουμε το Debian stable ξεκινώντας από το netinstall και να το μεταμορφώσουμε σε Ubuntu, όσο είναι δυνατό, καταλήγοντας σε κάτι σαν Ubuntu stable.

Τι θα καταφέρουμε έτσι;

 

Πίστεψέ με μια χαρά stable είναι το ubuntu, αν ξέρεις να το χειριστείς!

 

1. Οι χρήστες Ubuntu θα μάθουν Debian και θα έχουν την δυνατότητα να μεταβούν εύκολα σ'αυτό.

 

Δε χρειάζεται να μεταβούν στο Debian για να μάθουν Linux. Όποιος θέλει να ξεφύγει από τα πλαίσια του newbie,ας κάτσει να ψαχτεί μόνος του και να προσαρμόσει το σύστημα και τις λειτουργίες του στα δικά του μέτρα μέσα από ubuntu.

 

2. Οι χρήστες Debian θα δουν τους περιορισμούς και τις δυσκολίες του Debian σε σχέση με το Ubuntu και θα βοηθήσουν να ξεπεραστούν.

 

To debian δεν έχει καμιά δυσκολία, αυτό είναι ένας μεγάλος μύθος. Το ότι μπορεί να θέλει παραπάνω ρυθμίσεις ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το κάνει και δύσκολο. Τι να πουν δηλαδή διανομές όπως gentoo, slackware, arch.

 

3. Θα σταματήσει η φαγωμάρα και θα μονοιάσουμε.

 

Καμιά φαγωμάρα, άλλωστε ubuntu και debian έχουν διαφορετικούς προσανατολισμούς, αλλά ταυτόχρονα έχουν και πολλά κοινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να κανουμε ενα δικο μας μικρο, κοινο οσο γινεται, repo με καμια δεκαρια πακετακια που θα ειναι στην ουσια .deb compiled πακετα απο sources.

 

Ενα αλλο project που παντα ηθελα να κανω ειναι ενα ελαφρυ livecd με 5-10 βασικα προγραμματα οπως firefoχ, gparted, pidgin κλπ συν μερικες ευκολιες οπως flash, mp3 support κλπ.

Δεχομαι προτασεις πανω σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το θέμα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και έχω να πω μερικά πράγματα γι αυτό που προτείνει ο unflox (καλωσόρισες). Σε όσα αναφερθώ παρακάτω δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μπλεχτούν με τις απόψεις μου περί Ubuntu ή Debian

 

1) Το να φτιάξεις μια διανομή δεν είναι τόσο απλή υπόθεση ακόμα και αν βασιστείς σε κάποια άλλη. Μιλάω εκ πείρας και θα σου πω ότι θα έρθει κάποια στιγμή στην πορεία του project που θα χρειαστεί να πάρεις αποφάσεις για την λειτουργία και επικοινωνία κάποιων subsystems και τότε αν επιλέξεις μια από τις 2 λύσεις που σου προσφέρουν οι διανομές που προσπαθείς να ενώσεις, ουσιαστικά δεν θα φτιάξεις κάτι καινούργιο, απλώς θα έχεις παραμετροποιήσει την 1 από τις 2. Αυτό για μένα δεν παρουσιάζει κανένα ενδιαφέρον.

 

2) Θεωρώ ότι όταν ξεκινήσεις να επιλέξεις την βάση πάνω στην οποία θα χτίσεις το καινούργιο σύστημα, δεν επιλέγεις ολόκληρη διανομή αλλά κάποια core subsystems, όπως package manager (emerge, apt, ή ακόμα και pgk_install κ.ο.κ.) init system, rc system κτλ.

 

Και για να κλείσω, αν υπάρχει διάθεση και κόσμος για την δημιουργία μιας καινούργιας διανομής (βασισμένη ή όχι σε κάποια άλλη είναι συζητήσιμο) τότε θα ήθελα πάρα πολύ να συμμετάσχω και να βοηθήσω από όποιο πόστο χρειαστεί (coding κυρίως αλλά και packaging, maintaining). Αλλά ως έχει το πράγμα, νομίζω ότι το Debian κάνει πολύ καλά τη δουλειά για την οποία φτιάχτηκε χωρίς να χρειάζεται να δανειστεί στοιχεία από το Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, παίρνω πίσω την πρόταση αναγνωρίζοντας τις αδυναμίες της αλλά θα ήταν πολύ ωραία να φτιάναμε ένα ωραίο προτζεκτάκι έτσι όλοι μαζί. Πιστεύω ότι όπως εγώ τρώγομαι να κάνω κάτι (ήδη συμμετέχω με bug reporting σε ένα μεγάλο open source project) έτσι υπάρχουν πολλοί με ανάλογη διάθεση.

Αυτό που λέω είναι γιατί να σπαταλάμε την ενέργειά μας σε καυγάδες και να μην φτιάξουμε κάτι; Με αυτή την αφετηρία έκανα την πρόταση.

Μπορούμε να ανοίξουμε ένα thread και να κάνουμε προτάσεις για 1 μήνα. Μετά να ψηφίσουμε ποιά θέλουμε και να αρχίσουμε δουλίτσα. Χαλαρά και με καλή διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firewalker δεν μας τα λες καλά.... Το project (θέτω βέτο) θα βγει BSD licensed :P

Δεν θα ήμουν αντίθετος στην δημιουργία μιας καινούργιας διανομής αλλά το θέμα είναι να συζητηθεί ποιά προβλήματα θέλουμε να αντιμετωπίσει. Προσωπικά θεωρώ πως με την "κατάρρευση" του slackware υπάρχει ένα κενό εκεί. Για την ακρίβεια θα ήθελα κάτι μεταξύ slackware και *BSD με πολλά στοιχεία από debian (package manager, package transition χρονοδιάγραμμα) αλλά με έμφαση στην ασφάλεια του συστήματος σε πολλά επίπεδα κυρίως kernel space και filesystem. Το μόνο μου πρόβλημα με αυτό είναι ο χρόνος, τελευταία διαπιστώνω πως οι 24 ώρες της ημέρας δεν είναι αρκετές. Αν μαζευτούμε πολλοί όμως κάτι μπορεί να γίνει.

Πρέπει να συζητηθεί όμως σε πιο σοβαρή βάση και να δούμε ποιοι είναι διατεθειμένοι να κάνουν κάτι και τι είναι αυτό που μπορεί ο καθένας να προσφέρει πριν αρχίσουν τα μεγαλεπήβολα σχέδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά το θέμα είναι να συζητηθεί ποιά προβλήματα θέλουμε να αντιμετωπίσει

 

ήδη το άρχισες NullScan ! :-D

καλημέρα

 

 

ψάχνοντας έφτασα μέχρι τον Maharishi Mahesh Yogi ! :mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...