Προς το περιεχόμενο

[INFO] Mandriva 2009


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω την one ακολουθησα τη συμβουλη σου και στο ριζικος καταλογος-usr-lib-win32 εχει διαφορα dll αλλα οταν ανοιγω ενα αρχειο avi η mpg ενω στην μπαρα φαινεται να παιζει δεν εχω εικονα και οταν πειραζω την ενταση του ηχου βλεπω για λιγο καποιο καρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ολα οκ με το install.Αυτο που εχω να πω ειναι πως εχουν προσθεσει τοσα πραγματα που χρειαζεσαι να φας ατελειωτες ωρες για να τα βρεις.Το GUI ειναι πολυ ολοκληρωμενο αλλα και υπερβολικο θα ελεγα...εχει βρει κανεις πως σχηματιζω εναν απλο home φακελο στο desktop ή πως να εμφανισω παλι το αρχικο παραθυρο που ειχε στην αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εχει βρει κανεις πως σχηματιζω εναν απλο home φακελο στο desktop ή πως να εμφανισω παλι το αρχικο παραθυρο που ειχε στην αρχη?

 

κακομαθες με το kde3 !!! πανε αυτα ξεχνατα :confused:

here is KDE4 !! :lol:

 

πρωτα ξεκλειδωσε το πλάσμα. Μετα ανοιξε τον dolphin και παρε τον φακελο που θελεις και συρτον στο πλασμα. Εκει θα σε ρωτησει αν θες προβολη ολου του φακελου, τμημα του lancelot ή εικονιδιο, μαλλον θελεις εικονιδιο αλλα και το lancelot τα σπάει. Η φιλοσοφία ειναι οτι πλεον ολα ειναι πλασμοϊδια , ακομα και η taskbar ειναι ενα απλο πλασμοιδιο. Ετσι οταν αλλαζεις το θεμα στο πλάσμα, αλλάζουν όλα !

 

 

-----Προστέθηκε 11/10/2008 στις 08 : 59 : 29-----

 

 

κατα το upgrade επεσε ο router...μου πεταξε failed και μετα το restart με πεταει σε μπλε οθονη,κανω login και υστερα terminal πανω στην μπλε οθονη...τα αρχεια με ls ta βλεπει ομως GUI δεν βλεπω..ξερει κανεις καμια λυση ή να τα βαψω μαυρα...

 

αποτι βλεπω σε άλλα forum (στο mandriva forum) δεν εισαι ο μονος που απέτυχε το upgrade, κατι καλο ηθελαν να κανουν αλλα απ οτι φαινεται δεν ειχε το αναμενομενο αποτελεσμα, δηλαδη «η εγχειριση επέτυχε αλλα ο ασθενης απεβίωσε!» :eek:

 

εδω αυτός τους εβριζε :

Je le dit et je le redit VOUS FAITES CHIER AVEC VOS MISES A JOUR DE MERDE
:mrgreen:

συμβαινουν και αυτα, τι να πεις

http://forum.mandriva.com/viewtopic.php?t=95921

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακομαθες με το kde3 !!! πανε αυτα ξεχνατα :confused:

here is KDE4 !! :lol:

 

πρωτα ξεκλειδωσε το πλάσμα. Μετα ανοιξε τον dolphin και παρε τον φακελο που θελεις και συρτον στο πλασμα. Εκει θα σε ρωτησει αν θες προβολη ολου του φακελου, τμημα του lancelot ή εικονιδιο, μαλλον θελεις εικονιδιο αλλα και το lancelot τα σπάει. Η φιλοσοφία ειναι οτι πλεον ολα ειναι πλασμοϊδια , ακομα και η taskbar ειναι ενα απλο πλασμοιδιο. Ετσι οταν αλλαζεις το θεμα στο πλάσμα, αλλάζουν όλα !

 

 

 

Τι ειπε ο ποιητης?Μηπως εννοουσε να κανω upgrade στην 2008.1?Για εκει με βλεπω...οκ ωα σαι καλα, το εφτιαξα απλα ειναι λιγο παραξενο μεχρι να μπεις στην φιλοσοφια του 4.Ολα τα sources τα εχεις κανει enable,διοτι και στην 2008 δεν μπορουσα να καταλαβω πια ηταν τα συμαντικα-εκτοs των plf?

 

 

kernel-desktop586-latest....kernel-desktop-latest εχουν διαφορα?μαλλον...

 

 

Τα εκανε ολα mount μονο του...δεν παιζεται...εχει μεγαλυτερο iq απο το 2008 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικα media sources που πρέπει να εχεις ειναι :

 

1 main

2 contrib

3 non-free

4 plf - free

5 plf - non-free

 

και πιό αναλυτικά

http://wiki.mandriva.com/en/Policies/SoftwareMedia

 

Και τα εχεις ολα enable?

 

Περι compiz:

 

1)πως τραβαω screenshot οταν περιστρεφεται ο κυβος

2)Πως κανω τα παραθυρα 3d οταν περιστρεφεται ο κυβος?

 

 

θενξ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα εχεις ολα enable?

Περι compiz:

1)πως τραβαω screenshot οταν περιστρεφεται ο κυβος

2)Πως κανω τα παραθυρα 3d οταν περιστρεφεται ο κυβος?

θενξ :-D

γιατι compiz απο τα εφε του kde4 εχεις περιστρεφομενους κυβους και ενα σωρο αλλα εφε

βαζεις χρονοκαθυστερηση ωστε να βγαλει screenshot πανω στην περιστροφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα εχεις ολα enable?

τα βασικα που ειπα πιο πανω τα εχω παντα enabled

αν θελεις και τα πακετα που θα μπουνε στην επόμενη εκδοση 2009.1 , βαζεις και τα backports με καποιο μικρο ρισκο , αν θες και οτι καινουργιο βγαινει , βαζεις και τα testing με ακομη μεγαλυτερο ρισκο

στα plf μπαινουν codecs που δεν μπορουν να μπουν σε αλλους mirrors λόγω της εκαστοτε νομοθεσιας στη καθε χωρα, και drivers κλπ

 

Περι compiz:

 

1)πως τραβαω screenshot οταν περιστρεφεται ο κυβος

2)Πως κανω τα παραθυρα 3d οταν περιστρεφεται ο κυβος?

 

 

θενξ :-D

 

βασικα επειδη εχω καλυφθει πληρως με τα εφε του kde4 (δεν ξερω ανατ εψαξες) δεν εχω compiz εδω και καιρο και ειλικρινα δεν μολυ εχει λειψει.

Για βγαλεις στιγμιοτυπο, ρυθμισε το να βγει με αργοπορεια μερικων δευτερολεπτων ωστε να προλαβεις να γυρισεις τον κυβο

 

Για τα 3D windows πρέπει να ενεργοποιησεις το αντιστοιχο plugin δηλαδη το 3D windows (καμια σχεση με microsoft windows ετσι ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δωσε καμια παραπανω πληροφορια μπας και βρουμε κατι. Πως συνδεεσε; με wifi ; , αν τρεξεις το drakconnect όλα βαδιζουν ομαλά; καποιο μηνυμα λαθους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δωσε καμια παραπανω πληροφορια μπας και βρουμε κατι. Πως συνδεεσε; με wifi ; , αν τρεξεις το drakconnect όλα βαδιζουν ομαλά; καποιο μηνυμα λαθους ;

 

Oλα καλα Δημητρη τωρα..μου εβαζε σον και καλα default dns 192.168.1.2

 

πηγα και εδωσα cat /etc/resolve.conf μου εμφανισε τους servers και τωρα δουλευει.Απλα φοβηθηκα γτ στην εγκατασταση μου ειχε βγαλει ενα μνμ για να διωξει ανεπιθυμητο υλικο,ειπα yes και μεσα σε αυτο ηταν και το wifi firmware...

 

το amarok σου crasharei καθολου?...απαραδεκτο πιστευω stable εκδοση με beta amarok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιά διανομή Mandriva προτείνεται να εγκαταστήσω, εγώ που είμαι πρωτάρης? :o :o :o

Τη Free ή την ONE?

Την ΟΝΕ πρέπει να την αγοράσω για να την ενεργοποιήσω μετά την εγκατάσταση με κάποιο κωδικό που θα πάρω online?

Ta .iso τι μέγεθος έχουν; γιατί το Free έχει κατεβάσει μέχρι στιγμής 1 γιγα και συνεχίζει...

Το ΟΝΕ μου κατέβασε ~720 MB, το cd που έγραψα το iso δεν μπουτάρει!?! μάλλον κατέβηκε λάθος.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς Mandriva 2009 σε Asus eee PC 1000H???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιά διανομή Mandriva προτείνεται να εγκαταστήσω, εγώ που είμαι πρωτάρης? :o :o :o

Τη Free ή την ONE?

Την ΟΝΕ πρέπει να την αγοράσω για να την ενεργοποιήσω μετά την εγκατάσταση με κάποιο κωδικό που θα πάρω online?

Ta .iso τι μέγεθος έχουν; γιατί το Free έχει κατεβάσει μέχρι στιγμής 1 γιγα και συνεχίζει...

Το ΟΝΕ μου κατέβασε ~720 MB, το cd που έγραψα το iso δεν μπουτάρει!?! μάλλον κατέβηκε λάθος.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς Mandriva 2009 σε Asus eee PC 1000H???

 

 

Πιστευω ειναι καλυτερα να κατεβασεις το live cd γτ σαν αρχαριος θα εχεις ενα μικρο προβλημα στην εγκατασταση..ενω ετσιγινεται πιο ευκολα...καλυτερα την τελευταια κατεβασε,εγω ξεκινησα με την προυγουμενη που πιστευω ηταν πιο σταθερη αλλα θα στρωσει και αυτη που θα παει...αμα ειναι να μπεις στο χωρο του linux μπες σε κατι καινουργιο..τον ιδιο χρωνο θα σου παρει για να κατανοησεις το πως δουλευει το OS.

 

 

Eρωτηση:αλλαξα το label ενος partition γτ νομιζα πως θα ηταν η ονομασια του στο GUI :-) αλλα απο τοτε δεν ανοιγει το pc και σταματαει στην αρχη του φορτωμτος της μπαρας.Γνωριζει κανεις τι ειναι το label και πως φτιαχνεται? :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα καλα Δημητρη τωρα..μου εβαζε σον και καλα default dns 192.168.1.2

 

πηγα και εδωσα cat /etc/resolve.conf μου εμφανισε τους servers και τωρα δουλευει.Απλα φοβηθηκα γτ στην εγκατασταση μου ειχε βγαλει ενα μνμ για να διωξει ανεπιθυμητο υλικο,ειπα yes και μεσα σε αυτο ηταν και το wifi firmware...

μην το αποκλειεις και αυτο το ενδεχομενο, βαλανε αυτη τη νεα λειτουργια, να σου αφαιρει τα αχρειαστα πακετα αλλα κοιτα με την ενημερωση απο 2008.1 σε 2009.0 , σκετη αποτυχια , θελει να ρειχνεις και κανα βλεφαρο που και που .

Το καλο ειναι οτι σου αφαιρει τα αχρηστα πακετα localisation, αν τα κρατησεις θα κανει ενημερωσεις τα προγραμματα (openoffice, firefox) σε ολες τις γλωσσες.

το amarok σου crasharei καθολου?...απαραδεκτο πιστευω stable εκδοση με beta amarok

πονεμενη ιστορια ο amarok, αλλα δεν μπορεις να εχεις kde4 και να παραμενεις στα προγραμματα του 3, κοιτα την χλιδα που εχεις με το kde4. Σαν να ειχες αγορασει iMac !! :-(

ποιά διανομή Mandriva προτείνεται να εγκαταστήσω, εγώ που είμαι πρωτάρης? :o :o :o

Τη Free ή την ONE?

την one γιατι εχει τους ιδιοκτητους drivers (πχ nvidia, ati, wifi κλπ) ενω με την free θα πρεπει να τους εγκαταστησεις χειροκινητα και αν δεν εχεις την συνηθεια ειναι λιγο μπερδεμα.

Την ΟΝΕ πρέπει να την αγοράσω για να την ενεργοποιήσω μετά την εγκατάσταση με κάποιο κωδικό που θα πάρω online?

Η one ειναι δωρεαν, επι πληρωμη ειναι η Powerpack η οποια παραπανω απο τις αλλες εχει αυτα :

The Powerpack advantage

The Powerpack edition also provides a set of audio and video codecs to read the most commonly used formats, also Google applications (Picasa, desktop,

toolbar, GoogleEarth), LightZone and much more...

Along with this software comes exclusive service, offering you a helping hand with your experience and web support to help you get the best out of Mandriva.

Included services

Web support: 3 months through http://expert.mandriva.com

http://store.mandriva.com/product_info.php?products_id=398

Δηλαδη το μονο που σου προσφερει ειναι μια αδεια LinDVD και νομιζω αλλη μια αδεια cedega για μεγαλυτερη συμβατοτητα με παιχνιδια windows (μεσω wine)

 

Ta .iso τι μέγεθος έχουν; γιατί το Free έχει κατεβάσει μέχρι στιγμής 1 γιγα και συνεχίζει...

Το ΟΝΕ μου κατέβασε ~720 MB, το cd που έγραψα το iso δεν μπουτάρει!?! μάλλον κατέβηκε λάθος.

H free ειναι ενα dvd, η one ειναι ενα live cd. Για να δεις τι φταιει πατα esc αμεσως οταν δεις την splash screen με την μπαρα που φορτωνει

 

Έχει δοκιμάσει κανείς Mandriva 2009 σε Asus eee PC 1000H???

Η mandriva τα παει καλα με το eeepc, προσωπικα δεν το εχω χρησιμοποιησει

http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?pid=396901

 

 

-----Προστέθηκε 12/10/2008 στις 07 : 00 : 56-----

 

 

Eρωτηση:αλλαξα το label ενος partition γτ νομιζα πως θα ηταν η ονομασια του στο GUI :-) αλλα απο τοτε δεν ανοιγει το pc και σταματαει στην αρχη του φορτωμτος της μπαρας.Γνωριζει κανεις τι ειναι το label και πως φτιαχνεται? :whistle:

 

μεσα στο /etc/fsab ειναι οι πληροφοριες για τους δισκους, καπου εδω στο φορουμ ειχα διαβασει και πως αλλαζουμε το label αλλα δεν θυμαμαι σε ποια συζητηση ηταν.

 

 

-----Προστέθηκε 12/10/2008 στις 07 : 09 : 20-----

 

 

georgal: ωραια υπογραφή !

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...