Προς το περιεχόμενο

[INFO] Mandriva 2009


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγαπητε δημητρη σε ευχαριστω παρα πολυ για την συμπαρασταση αλλα αφου οτι και αν δοκιμασα δεν εκανε βοοτ....ξαναπερασα Παραθυρα γιατι επρεπε να κανουμε και δουλεια στο μηχανακι. μαλλον οταν θα παιξει καποιο δευτερευον μηχανημα να ξαναπροσπαθησω. χιλια ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρετε και πάλι.

Κάποια φάση μου είχε κολήσει ένα πρόγραμμα και άνοιξα τον "Επόπτη Συστήματος" για να το σκοτώσω... Κατά λάθος όμως σκότωσα μια άλλη διεργασία και απο τότε δεν έχω ήχο.

Έκανα επανεκκίνηση αφότου σκότωσα τη διεργασία και μετά πάλι δεν έπαιζε αλλά πήγα στον Πίνακα ελέγχου στο Υλικό και στον Ήχο δεν εκανα τίποτα το σπουδαίο και πάτησα Εντάξει. Μετά μου λειτούργησε...

Όμως τώρα πάλι δεν έχω ήχο και δε γίνεται τίποτα... πως μπορώ να το φτιάξω?

 

Κάτι άλλο, ξέρει κανείς πως γίνεται να βάλω κάποια καθολική ακολουθία πλήκτρων για να μου ανοίγει ο Επόπτης Συστήματος??

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε εκει που λέει 'ρυθμισε τον ηχο' 'Για προχωρημενους' εχει ενα troubleshooting, δοκιμασε να απενεργοποιησεις τον pulseaudio και να κανεις logout, αν και η mandriva δεν εχει προβληματα ασυμβατοτητας με τον pulseaudio όπως πχ το ubuntu

ακυρο, δεν νομιζω οτι εχει να κανει με pulseaudio

οταν σκοτωσες το process κοπηκε ο ηχος κατευθείαν ; οπως και να χει επρεπε να παιζει στην επανεκκινηση, καποιο module δεν φορτωσε ισως;

κανε paste εδω τις εντολες που εχει στο troubleshooting

 

ο εποπτης συστηματος πεταγεται με ctrl+esc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε εκει που λέει 'ρυθμισε τον ηχο' 'Για προχωρημενους' εχει ενα troubleshooting, δοκιμασε να απενεργοποιησεις τον pulseaudio και να κανεις logout, αν και η mandriva δεν εχει προβληματα ασυμβατοτητας με τον pulseaudio όπως πχ το ubuntu

ακυρο, δεν νομιζω οτι εχει να κανει με pulseaudio

Εντάξει παίζει τελικά έγινε χαζομάρα με κάποιο κουμπί των ηχείων μου, πατήθηκε κατα λάθος... Δυστηχώς τα προβλήματα είναι πολλές απο τις ανόητες πηγές, sorryyy:o:o

 

οταν σκοτωσες το process κοπηκε ο ηχος κατευθείαν ; οπως και να χει επρεπε να παιζει στην επανεκκινηση, καποιο module δεν φορτωσε ισως;

Όταν σκότωσα τη διεργασία δε το κατάλαβα αν κόπηκε αμέσως γιατί δε χρησιμοποιούσα κάτι με ήχο. Το παρατήρησα λίγο αργότερα όταν δεν ακουγόταν το aMSN στα εισερχόμενα και μετά με τον Amarok...

Τώρα για module δε ξέρω πως να το ελέγξω... (αλλά παίζει ο ήχος)

 

κανε paste εδω τις εντολες που εχει στο troubleshooting

Λέει τα εξής:

 

Ο κλασικός τρόπος ελέγχου του ήχου για δυσλειτουργίες, είναι ή εκτέλεση των παρακάτω εντολών:

 

- "lspcidrake -v | fgrep -i AUDIO" θα σου πει ποιον οδηγό συσκευής χρησιμοποιεί η κάρτα σου, κατά προεπιλογή

- "grep sound-slot /etc/modprobe.conf" θα σου πει ποιον οδηγό συσκευής χρησιμοποιεί η κάρτα σου, τώρα

- "/sbin/lsmod" θα σου επιτρέψει να ελέγξεις αν το άρθρωμά της (module)(οδηγός συσκευής - driver) έχει φορτωθεί ή όχι

- "/sbin/chkconfig --list sound" και "/sbin/chkconfig --list alsa" θα σου πει αν οι υπηρεσίες ήχου και alsa έχουν ρυθμιστεί να τρέχουν σε initlevel 3

- "aumix -q" θα σου πει αν η ένταση του ήχου είναι σε κατάσταση σιγής ή όχι

- "/sbin/fuser -v /dev/dsp" θα σου πει ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί την κάρτα ήχου.

 

 

Ευχαριστώ πολύ και για την ακολουθία πλήκτρων του επόπτη συστήματος...

και όποια βοήθεια... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααααααααα ειπα και γω! :D

 

 

-----Προστέθηκε 8/12/2008 στις 09 : 45 : 57-----

 

 

μολις προσεξα και το

- "lspcidrake -v | fgrep -i AUDIO" θα σου πει ποιον οδηγό συσκευής χρησιμοποιεί η κάρτα σου, κατά προεπιλογή
μαλλον πρεπει να γινει 'απο προεπιλογή' :o
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο....

 

Στον πίνακα της επιφάνειας εργασίας έχω βγάλει το κλασικό μενού και έχω βάλει ένα άλλο με όνομα "Εκτέλεση Εφαρμογών" που έχει σαν εικονίδο ένα "Κ". Με βολεύει πολύ αυτό αλλά δε ξέρω πως και αν μπορώ να αφαιρέσω το "Πρόσφατα" που μου αποθηκεύει τι έχω ανοίξει τελευταία (ναι με ενοχλεί το συγκεκριμένο...)

post-104962-129062978227_thumb.jpg

Ευχαριστώ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να μπορεις να το βγαλεις το 'προσφατα' (εμενα με βολευει αφανταστα!)

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις μηπως σου ταιριαζει καλυτερα το μενου lancelot (απο το 'Προσθηκη συστατικών'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Κάτι άλλο....

 

Στον πίνακα της επιφάνειας εργασίας έχω βγάλει το κλασικό μενού και έχω βάλει ένα άλλο με όνομα "Εκτέλεση Εφαρμογών" που έχει σαν εικονίδο ένα "Κ". Με βολεύει πολύ αυτό αλλά δε ξέρω πως και αν μπορώ να αφαιρέσω το "Πρόσφατα" που μου αποθηκεύει τι έχω ανοίξει τελευταία (ναι με ενοχλεί το συγκεκριμένο...)

[ATTACH]14706[/ATTACH]

Ευχαριστώ! :-)

 

πηγαινοντας στο "Πρόσφατα" με δεξι κλικ σου βγαζει καθαρισμα εφαρμογων & καθαρισμα αρχειων αναλογα αν εχεις ανοιξει εφαρμογες η αρχεια

απο τα "εργαλεια" μπορεις να κανεις καθαρισμος του συστηματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι θελει να πει να μην υπαρχει καθολου η στηλη προσφατα αλλα νομιζω πως ειναι μερος του kickoff και δεν βγαινει

αντιθετως με τον digimyth εμένα με βολευει αφάνταστα

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφτιαξα ενα rpm (το πρωτο μου) για το eqonomize http://www.kde-apps.org/content/show.php/Eqonomize!?content=93083

θα ηθελα όποιος θέλει να του το στείλω για να το δοκιμάσει και αφου όλα ειναι οκ να μπει στους servers Mandriva

 

Δεν υπάρχει ρίσκο το εχω δοκιμασει σε 3 μηχανηματα στο σπίτι, αλλα θα ηθελα και καποιος άλλος να το εβλεπε

 

ευχαριστω

 

 

To πακέτο ειναι αυτο

eqonomize-0.6-1mdv2009.0.i586.rpm μεγεθος : 1mb

 

 

Επίσης όποιος επιθυμεί ενα προγραμμα και δεν υπάρχει rpm ας μου πει να το κανω ευχαριστως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να δοκιμάσω το KDE (χρήστης ubuntu για αρκετά χρόνια) και παράλληλα να δοκιμάσω και μια RPM-based διανομή, οπότε εγκατέστησα το Mandriva 2009.0. Μπορώ να πω πως τόσο το KDE4 όσο και η νέα διανομή με έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο, αν και ακόμη προσαρμόζομαι λόγω συνήθειας με το gnome. Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει τρόπος να δοκιμάσω το KDE4.2. Υπάρχει τρόπος να το εγκαταστήσω στη 2009.0 ή πρέπει να περάσω σε 2009.1 alpha? Αν ισχύει το δεύτερο, γίνεται να κάνω upgrade από τη 2009.0 ή πρέπει να πάω σε φρέσκια εγκατάσταση? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις θα βγει επίσημα η 2009,1 θα σου προτεινει upgrade

αν θες να κανεις upgrade τωρα , πηγαινε στο site easyurpmi και βαλε τα repos της cooker. στο update θα σου φερει την 2009,1 με kde 4.2

αλλα ο πιο εγκυρος τρόπος είναι να κατεβασεις το cd της alpha 2009.1 και να κανεις νεα εγκατασταση (προτεινω αυτον τον τρόπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις θα βγει επίσημα η 2009,1 θα σου προτεινει upgrade

αν θες να κανεις upgrade τωρα , πηγαινε στο site easyurpmi και βαλε τα repos της cooker. στο update θα σου φερει την 2009,1 με kde 4.2

αλλα ο πιο εγκυρος τρόπος είναι να κατεβασεις το cd της alpha 2009.1 και να κανεις νεα εγκατασταση (προτεινω αυτον τον τρόπο)

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

Θα δοκιμάσω να κάνω upgrade και αν κάτι δεν πάει καλά πάω για καθαρή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...