Προς το περιεχόμενο

[INFO] Mandriva 2009


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mandriva Linux 2009 released and available on mirrors

 

Frederic Crozat à cooker, cooker-i18n, maintainers

afficher le détail 12:44 (il y a 8 minutes) Répondre

 

 

Hi all,

 

Mandriva has today released Mandriva Linux 2009, the new major release

of the popular distribution.

 

2009 is a bold release which brings the new KDE 4.1 as the default

desktop, along with a re-designed installer and Mandriva Control Center

and many other new features. Other significant updates include GNOME

2.24, OpenOffice.org 3, Mozilla Firefox 3, and kernel 2.6.27. Key

features include new graphical in-line upgrade capability, netbook

compatibility, class-leading hardware support, and support for working

with mobile devices.

 

For more details, see the Release Tour and the Release Notes on wiki

(http://wiki.mandriva.com/en/2009.0 )

 

Get it at the download page ( http://www.mandriva.com/en/download ), or

go straight to the torrent list (http://torrent.mandriva.com/public ) or

even FTP mirrors.

 

I'd like to thanks everybody who worked on this new release, both in

Mandriva company and also all the contributors in the community :

package maintainers, translators, testers and users.

 

Enjoy !

--

Frederic Crozat <[email protected]>

Mandriva

 

 

-----Προστέθηκε 9/10/2008 στις 02 : 33 : 20-----

 

 

με το extra μπορεις στην εγκατασταση να διαλεξεις ελληνικα (η επιλογή αγγλικα υπαρχει πάντα)

http://torrent.mandriva.com/public/mandriva-linux-one-2009-KDE4-extra-i18n-cdrom-i586.torrent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μου εβγαλε ενημερωση οτι υπαρχει νεα stable εκδοση και αν θελω να την κανω upgrade την παλια...ειναι ασφαλες?να συνεχισω?

 

καντο θα σε παει στην 2009.0 kde4

και θα σε ρωτησει αν θελεις να κρατησεις τα αρχεια kde3 κατι τετοιο , το ειδα στις μεταφρασεις

καντο να δουμε και τι κανει :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα το upgrade επεσε ο router...μου πεταξε failed και μετα το restart με πεταει σε μπλε οθονη,κανω login και υστερα terminal πανω στην μπλε οθονη...τα αρχεια με ls ta βλεπει ομως GUI δεν βλεπω..ξερει κανεις καμια λυση ή να τα βαψω μαυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

baaaaaaaahhhhhhh

πριν τα ξαναβαλεις δοκιμασε κανα startx ή ctrl alt backspace

 

αν δεν κανει τιποτα βαλε καθαρη εγκατασταση την 2009 (χωρις να σβησεις το /home )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok απλα για να καταλαβω,βαζω το live cd κανω format το μερος με το προυγουμενο λειτουργικο ή το περναω απο πανω?Υστερα το home το κανω απλα mount και τελος?Ο grub θα ειναι εταξει ή θα θελει fix? thx....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζεις το live cd και στην επιφανεια εργασειας θα δεις το εικονιδιο live install

του λες να χρησιμοποιησει τα υπαρχοντα partitions, θα σου προτεινει απο προεπιλόγη να φορμαρει μονο το / και οχι το /home (εχεις ηδη ξεχωριστό partition για το /home ετσι; )

o γκραμπ θα φτιαχτει αυτόματα , θα σου βγαλει εναν wizard που πατας ολο next

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζεις το live cd και στην επιφανεια εργασειας θα δεις το εικονιδιο live install

του λες να χρησιμοποιησει τα υπαρχοντα partitions, θα σου προτεινει απο προεπιλόγη να φορμαρει μονο το / και οχι το /home (εχεις ηδη ξεχωριστό partition για το /home ετσι; )

o γκραμπ θα φτιαχτει αυτόματα , θα σου βγαλει εναν wizard που πατας ολο next

 

εγινε Δημητρη,σε ευχαριστω,ναι εχω ευτυχως ξεχωριστα το /home.Θα το δοκιμασω και θα σου πω αν επιασε η επεμβαση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

εμεις με την beta εκδοση τι πρεπει να κανουμε για να παμε σε stable?

προσπαθωντας να κανω add medium αλλα δεν εμφανιζει τιποτα (πριν εβγαζε καποιους server)....

 

Φανταζομαι πως θα επρεπε να αλλαξω αυτα τα sources αλλα πως?? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εχεις ηδη ξεχωριστό partition για το /home ετσι; )

 

Τι εννοεις με αυτο; Επειδη κι εγω θελω να αλλαξω διανομη (εχω fedora) κ θελω να κρατησω τον φακελο /home πως το κάνω. Οταν περασα την fedora εκανα την εγκατασταση σε ολο τον δισκο. Κ τα 100 gb που εχω στο λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο πιστευω ειναι να κανεις ενα backup του /home και να φτιαξεις στην εγκατασταση 2 partitions (3 με το swap) και μετα αντιγραφεις εκει το /home σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι νεος στο linux εχω εγκαταστησει τη mandriva 2009 ολα δουλευουν καλα εκτος απ'το ασυρματο δικτυο καρτα Intersil Corporation Prism 2.5 Wavelan chipset

και επισης με τα αρχεια divx avi και mpg τα οποια δεν ανοιγουν ουτε με dragon 2.0 ουτε με totem 2.24.1 μονο με vlc 0.9.3 αλλα με κακη ποιοτητα και κολληματα προσπαθησα να εγκαταστησω το vlc 0.9.4 αλλα δεν τα καταφερα

ελπιζω καποιος πιο εμπειρος να βοηθησει καθοτι θελω να απεξαρτηθω εντελως απο windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Backup εννοεις να τα γραψω ολα σε dvd; Υπαρχει και το προγραμμα keep του kde για back up αλλα τι διαφορα εχει αν κανω μονος την αντιγραφη σε dvd και αν το κανω με το προγραμμα; Κερδιζω σε μεγεθος;

 

Πως κανω στην εγκατασταση 3 partitions; Εχει 4-5 επιλογες σε ολες τις διανομες. Επιλεγω παντα αυτην που κανει διαμορφωση σε ολον τον δισκο μιας κ δεν εχω καθολου ;) ;) windows:shock: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι νεος στο linux εχω εγκαταστησει τη mandriva 2009 ολα δουλευουν καλα εκτος απ'το ασυρματο δικτυο καρτα Intersil Corporation Prism 2.5 Wavelan chipset

Τρεξε το

>drakconnect

και στον wizard αν δεν σου δωσει επιλογη της καρτας επελεξε ndiswrapper και βαλε το αρχειο inf των windows driver

Ποια mandriva εβαλες ; free ή one ;

και επισης με τα αρχεια divx avi και mpg τα οποια δεν ανοιγουν ουτε με dragon 2.0 ουτε με totem 2.24.1 μονο με vlc 0.9.3 αλλα με κακη ποιοτητα και κολληματα προσπαθησα να εγκαταστησω το vlc 0.9.4 αλλα δεν τα καταφερα

ελπιζω καποιος πιο εμπειρος να βοηθησει καθοτι θελω να απεξαρτηθω εντελως απο windows

Οταν τα ανοιξες με totem δεν σου εβγαλε το παραθυρο να εγκαταστησεις codecs ?

βαλε manual τα codecs

>urpmi win32 -a

και κοιτα να εχεις τα plf σε αυτη τη λίστα:

>urpmq --list-media

αν δεν τα εχεις κανε paste απο root

>urpmi.addmedia --update "plf-free" 'ftp://ftp.easynet.fr/plf/mandriva/cooker/free/binary/i586/'
urpmi.addmedia --update "plf-non-free" 'ftp://ftp.easynet.fr/plf/mandriva/cooker/non-free/binary/i586/'

 

 

-----Προστέθηκε 11/10/2008 στις 02 : 45 : 39-----

 

 

Backup εννοεις να τα γραψω ολα σε dvd; Υπαρχει και το προγραμμα keep του kde για back up αλλα τι διαφορα εχει αν κανω μονος την αντιγραφη σε dvd και αν το κανω με το προγραμμα; Κερδιζω σε μεγεθος;

 

Πως κανω στην εγκατασταση 3 partitions; Εχει 4-5 επιλογες σε ολες τις διανομες. Επιλεγω παντα αυτην που κανει διαμορφωση σε ολον τον δισκο μιας κ δεν εχω καθολου ;) ;) windows:shock: .

 

Ναι με ενα dvd κανεις δουλεια σου

 

Στην εγκατασταση διαλεξε manual ή personalised δεν θυμαμαι πως το λεει και φτιαξε αλλο partition για το / 10-15 giga ειναι καλα μετα /swap (ram *2) και /home τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...