Προς το περιεχόμενο

PC as a Router


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς πάντα να γράψεις ένα shell script με τις εντολές που δίνεις ή να χρησιμοποιήσεις τις iptables-save και iptables-restore:

>
iptables-save > rules.txt
iptables-restore < rules.txt

 

Πάνως, θα σου συνιστούσα να αφήσεις το firewall για το τέλος, αφού έχουν δουλέψει όλα τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όχι, το forwarding είναι άσχετο, εφόσον έχεις κενούς κανόνες στο firewall. Για το forwarding το μόνο που χρειάζεσαι είναι:

>
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

 

iptables για να λειτουργήσει το δίκτυό σου χρειάζεσαι μόνο για το NAT:

>
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE

Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να είναι κενά, με default policy ACCEPT. Αφού το στήσεις και δουλέψει, θα φτιάξεις και την INPUT chain για να προστατέψεις το router από το internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το forwarding είναι άσχετο, εφόσον έχεις κενούς κανόνες στο firewall. Για το forwarding το μόνο που χρειάζεσαι είναι:

>
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

iptables για να λειτουργήσει το δίκτυό σου χρειάζεσαι μόνο για το NAT:

>
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE

Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να είναι κενά, με default policy ACCEPT. Αφού το στήσεις και δουλέψει, θα φτιάξεις και την INPUT chain για να προστατέψεις το router από το internet.

ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΨΩ ΛΑΜΠΑΔΑ ΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΙ ΣΟΥ.....:mrgreen::mrgreen:

 

 

αυτο το ποστ εγινε διαμεσου του ρουτεροπισιου μου

 

και τωρα αρχιζει ο καταιγισμος ερωτησεων

 

 

  1. το αγαπημενο μας λειτουργικο,επιμενει ΚΑΘΕ φορα που γινεται επανεκκινηση να μου αλλαζει σε "0" το /proc/sys/net/ipv4/ip_forward.Γιατι;Τι του εφταιξα;:P

Θα με κάνετε να στήσω κανα router...Έχω και διάβασμα.

 

 

κι εγω εχω διαβασμα.πρεπει να σταματησω να ασχολουμε με τα πακετα και να πιασω τη Matlab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το proc δεν είναι στατικό δημιουργείτε σε κάθε boot. Οπότε...

 

proc(5)

man proc

 

 

Αχ... Τα κάναμε όλα αυτά στο awmn. Υπήρχε πολύ πράγμα. Πάρα πολύ. Τίποτε δεν θυμάμαι...

 

Καταραμένο mikrotik!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες http://www.ipcop.org

 

Πλήρης διανομή, θέλει το πολύ 10 λεπτά installation στο PC που θα το βάλεις και όλα τα άλλα γίνονται απο GUI με browser....

 

Το χρησιμοποιώ εδω και 4 χρόνια γι' αυτά που περιέγραψες..

Παίρνει πολλά add-ons και γενικα κάνει παπάδες (για μένα, τουλάχιστον)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το περασα στο script με τα iptables.στο τελος θα το κανω start-up και θα υπαρχουν ολα εκει.δοκιμασα κι αυτο

/etc/sysctl.conf

icon5.gif

Code:

# Uncomment the next line to enable packet forwarding for IPv4

net.ipv4.conf.default.forwarding=1

 

 

αλλα δεν επαιξε...

 

 

-----Προστέθηκε 11/10/2008 στις 01 : 06 : 07-----

 

 

Για δες www.ipcop.org

 

Πλήρης διανομή, θέλει το πολύ 10 λεπτά installation στο PC που θα το βάλεις και όλα τα άλλα γίνονται απο GUI με browser....

 

Το χρησιμοποιώ εδω και 4 χρόνια γι' αυτά που περιέγραψες..

Παίρνει πολλά add-ons και γενικα κάνει παπάδες (για μένα, τουλάχιστον)...

 

ειπες την κακια λεξη GUI :P:mrgreen:

οχι θελω να στρωσω τον κωλο μου και να μαθω,ακομα κι αν ο αποικος ακουει poscaman και στριβει γωνια στο τελος!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. το αγαπημενο μας λειτουργικο,επιμενει ΚΑΘΕ φορα που γινεται επανεκκινηση να μου αλλαζει σε "0" το /proc/sys/net/ipv4/ip_forward.Γιατι;Τι του εφταιξα;:P

>
vim +/ip_forward /etc/sysctl.conf ;-)

 

Γενικά το /proc/sys περιέχει runtime ρυθμίσεις του πυρήνα που πάντα ξεκινάνε με default ρυθμίσεις. Το sysctl είναι ο τρόπος που ρυθμίζεις τα ίδια πράγματα στα BSDs (που δεν έχουν /proc/sys) και στο linux ουσιαστικά χρησιμοποιεί το /proc.

 

edit:

Υπάρχει ένα θέμα, άλλαξε το net.ipv4.conf.default.forwarding σε net.ipv4.ip_forward

 

Γενικά το /proc/sys/x/y/z στο sysctl γίνεται x.y.z.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τις Atheros (chipset) χρησιμοποιούσαν στα router-ταρατσοpc οι περισσότεροι στο AWMN. Δεν θυμάμαι μοντέλο. Ίσως θυμάμαι και λάθος.

 

apoiko, nske;

 

 

-----Προστέθηκε 11/10/2008 στις 07 : 46 : 49-----

 

 

Η παρακάτω πάντως αναφέρει και το Linux στα υποστηριζόμενα λειτουργικά.

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616069

 

Είναι και "μάρκας"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poscaman: Κάτι με atheros chipset θα ήταν καλό, δες αυτήν που λέει ο parsifal. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να μάθεις αν μια κάρτα έχει όντως chipset που σου κάνει, μέχρι να την αγοράσεις, γιατί κανείς - μα κανείς - δε δίνει αυτό το σημαντικό στοιχείο στις προδιαγραφές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω πάρει την κάρτα παιδιά. Πακετάκι μαζί με μία 5dBi antenna της ίδιας εταιρείας (έχει SMA connector η κάρτα). Σε Arch Linux (2.6.26-μπλα) έπαιξε μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...