Προς το περιεχόμενο

MAGENTA έκδοση Windows σε Linux (με Wine)


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

 

Έχω το Μagenta ελληνοαγγλικό για Windows. Αυτό τρέχει μια χαρά σε Linux (με εξαίρεση τις ηχητικές λειτουργίες) με το Wine.

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: όταν έχω το Ubuntu σε συνεδρία με ελληνικό GNOME όλα λειτουργούν μια χαρά. Όταν εκκινώ συνεδρία στα αγγλικά που έχω προεπιλεγμένα τότε τα ελληνικά που γράφω στο πεδίο αναζήτησης εμφανίζονται σαν ερωτηματικά (πχ έτσι ????π????μ??). Αντιθέτως, αν πληκτρολογήσω στα αγγλικά (με λατινικούς χαρακτήρες) την αγγλική λέξη στο πεδίο αναζήτησης, οι ελληνικές λέξεις που προκύπτουν από την μετάφραση εμφανίζονται με μια χαρά ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Αυτό όπως είπα, δε συμβαίνει αν μπω με "ελληνικό Ubuntu".

 

Πιστεύετε ότι μπορεί να λυθεί εύκολα το πρόβλημά μου? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα Εργαλεία->Ρυθμίσεις έχει επιλογή για τις γραμματοσειρές που χρησιμοποιείς. Για ρίξε μια ματιά μήπως φταίει αυτό.

Εάν όχι, τότε τα Ελληνικά παίζουν γενικά καλά στο gnome με το Αγγλικό session?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους. Έτσι for the records όμως να απαντήσω και για όσους αναζητήσουν λύση στο μέλλον

 

@ gokal

το είχα δοκιμάσει ήδη και δεν έκανε δουλειά.

 

@ firewalker

όντως υπάρχει αλλά δεν το έχω. Απλά όσοι το έχουν για Win ας γνωρίσουν ότι τρέχει και σε Linxu με Wine

 

@ apoikos

Όντως έτσι έτρεξε μια χαρά. Για απλά στο gnome-menu δεν το δεχόταν ως εντολή της καταχώρησης. Έτσι έφτιαξα ένα αρχείο με το παρακάτω

>! /bin/bash
cd ~/.wine/drive_c/"Program Files"/"Dictionaries Explorer"/
LC_ALL=el_GR.UTF-8 wine MgDE.EXE

το έκανα εκτελέσιμο και το αποθήκευσα στον φάκελο της εγκατάστασης του Magenta. Τέλος έδωσα τη διεύθυνση αυτού του εκτελέσιμου σαν εντολή στο menu.

 

(Υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος?)

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα γιατι μου βγαζει αυτο με το wine? Λεει,οτι ισως δεν εχει γινει σωστα η εγκατασταση, αλλα δεν ζητησε ποτε εγκατασταση,ενα extract απλως εκανε...

post-18244-129062974337_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...