Προς το περιεχόμενο

Firefox και mms protocol


Settler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

ενώ όλα δούλευαν μια χαρά και έκανα και stream το ράδιο που ήθελα πήγε 12 και πήγα να ακούσω εκπομπή στον σέντρα fm. Δεν μπορούσα όμως να το ανοίξω καθώς καθότι μου λέει ο firefox doesn't know how to open this address, because protocol (mms) is not associated with any programm.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει για να δουλέψει? Είμαι 3-4 μέρες στο ubuntu και είναι από τα λίγα προβλήματα που δεν βρήκα λύση με ψάξιμο.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επειδη προσφατα ασχοληθηκα με το radio,αυτο που καταφερα με ψαξιμο ειναι να βαλω το mediaplayerconnectivity add-on στο firefox.Με αυτο ρυθμιζεις με πιο προγραμμα να ανοιγει τα streams (e.g vlc,mplayer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια αλλη λυση που χρησιμοποιω εγω ειναι το radio screenlet.

 

ετσι δεν χρειαζεται να τρεχεις τον firefox για να ακους ραδιο...

επιπλεον μπορεις να φτιαξεις και λιστα με τα αγαπημενα σου ραδιοφωνα.

 

απλα εγκαθιστας τα Screenlets (νομιζω το περιεχουν)...

 

αλλιως:

http://www.gnome-look.org/content/show.php/Radio+Screenlet?content=63764

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ακόμη καλύτερη λύση κατ' εμέ είναι να το παίζεις από την κονσόλα με τον mplayer κατευθείαν, ούτε παράθυρα, ούτε πολλή μνήμη ούτε τίποτα. mplayer URL και τέλειωσες.

Αφού μάλλον ακούς αθλητικά, πρόχειρα πρόχειρα:

 

mms://nordr.live24.gr/sportfm7712

mms://sentrafm.live24.gr/sentrafm

 

Οπότε πας κονσόλα, mplayer και ένα από τα παραπάνω url και έχεις ραδιόφωνο στη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα την λυση της κονσολας και μου φαινεται οτι ο επεξεργασης δουλευει αρκετα περισσοτερο σε σχεση με το Screenlet.

 

αλλα μπορεις να ελεγχεις την ενταση του ραδιοφωνου απ'ευθειας ενω με το Screenlet δεν μπορεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...