Προς το περιεχόμενο

Linux σε laptop pentium I


gilerakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα παλιό ΙΒΜ laptop με pentium I επεξεργαστή και 64 mb μνήμη. Υπάρχει διανομή Linux που μπορώ να βάλω σε αυτό και να δουλεύει σε αυτό με έναν αξιοπρεπή τρόπο ένας νέος χρήστης (απλά προγράμματα όπως openoffice , να ακούει mp3 κ.τ.λ.) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα παλιό ΙΒΜ laptop με pentium I επεξεργαστή και 64 mb μνήμη.

 

http://www.delilinux.org/

 

http://www.delilinux.org/wiki/doku.php?id=screenshots

 

http://www.puppylinux.org/downloads/puplets/breeezy

When Puppy boots, everything uncompresses into a RAM area that we call a "ramdisk". The live-CD will bootup on systems with only 32M RAM, but the more RAM you have the more Puppy is able to keep files permanently in ramdisk hence more speed. A PC with 128M RAM is the recommended minimum.

 

Note that Puppy will automatically use a swap partition if it exists. When booting from a USB Flash device, Puppy tries to load all the Flash files into physical RAM, but if there is not enough RAM then Puppy is able to copy the excess to a swap partition if it exists. This eliminates writes to the Flash memory during a session, greatly extending its life span.

 

You may need to have a swap partition to run Firefox or Mozilla on PCs with less than 64M RAM. Certainly, for a PC with only 32M RAM, a swap partition is necessary to run most of the large GUI applications.

 

 

 

Toshiba satellite 2140cds AMD k6-2 450 Mhz,160 Mb ram,

S3 virge/mx 2 Mb,4 Gb HD.--->

DEBIAN Etch Netinstall,xorg,fluxbox,wbar,xfe,gimageview,

xmms,mplayer,epiphany-browser,dillo,mrxvt,xterm,gparted,

htop,iftop,scrot,xpaint,gaim,nedit,abiword,xgammon.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τα 32 mb ram που ειχε πριν του βαλω τα αλλα 128 μια χαρα δουλευει(Χωρις Χ εννοειται!).Αρα τα 64 του φτανουν για ενα mini install και να μετα βαλει μετα οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το damn small linux με Χ οταν φορτωνει χρησιμοποειει περιπου 15ΜΒ απο την ram. Το εχω σε ενα μηχανημα με 64ΜΒ και τρεχει κυριλε..

Το puppy ειναι πιο βαρυ συγκριτικα, αν και ισως ειναι πιο ευχρηστο...

Και το deli θα τρεχει το πιθανοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους καταρχήν για την άμεση ανταπόκρισή σας στο ερώτημά μου.

Έβαλα το ελληνικό puppylinux και το μηχάνημα πετάει. Το εγκατάστησα και στο σκληρο του και όλα μια χαρά - mp3, word , excel , photos. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω να υπάρχει είναι στα avi αρχεία μεγάλα και μικρά. Ενώ τα ανοίγει κανονικά η κίνηση σπάει και αν το προχώρησω και λίγο κολάει. Δοκίμασα και από cd και από usbkey και μου κάνει το ίδιο. Μήπως μου λείπει κάποιος codec?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα με βάλατε σε σκέψεις.. έχω ένα σάπιο p1 200MHz 32mb ram.. υπάρχει περίπτωση να σηκώσει apache, bitlbee, irssi άντε και κανένα rotorrent? χωρίς X εννοείται. απλά για να είναι συνέχεια ανοικτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...