Προς το περιεχόμενο

Στα καλά καθούμενα δεν είμαι "privileged o mount"!


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως το διαβάσατε, στα καλάκαθούμενα και χωρίς να πειράξω τπτ χάθηκαν τα partitions από το desktop, τα βλέπει μέσα στο computer:/// αλλά δεν τα ανοίγει...

 

Έχω dual boot WinXP και Ubuntu 8.04 και άλλα δύο partitions με data. Το Ubuntu τώρα βλέπει μόνο το δικό του partition.

και μερικά στοιχεία από το gksudo gedit /etc/fstab:

 

# /etc/fstab: static file system information.

#

# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>

proc /proc proc defaults 0 0

# /dev/sda7

UUID=e042ca21-99ff-4821-84e2-1856b2bf6c53 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1

# /dev/sda1

UUID=80902318902313E6 /media/sda1 ntfs defaults,umask=007,gid=46 0 1

# /dev/sda5

UUID=389071249070E9B0 /media/sda5 ntfs defaults,umask=007,gid=46 0 1

# /dev/sda6

UUID=6E90E06290E0326F /media/sda6 ntfs defaults,umask=007,gid=46 0 1

# /dev/sda8

UUID=d9142f33-aa4d-49e3-a5a4-9294efa50efb none swap sw 0 0

/dev/scd1 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec 0 0

/dev/scd0 /media/cdrom1 udf,iso9660 user,noauto,exec 0 0

/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto,exec 0 0

 

Κοίταξα λίγο στα ξένα forums αλλά γενικάθεωρούν κάποια πράγματα ψιλοδεδομένα και δεν έβγαλα άκρη. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα παρουσιάζει μερικές φορές αυτό το πρόβλημα και από παρατήρηση κατάλαβα ότι αν δεν κάνω σωστό κλείσιμο στα windows (shutdown) τότε ναι μεν βλέπω τους δίσκους αλλά δεν μπορώ να τους ανοίξω, το σύστημα μου έχει fedora 9 και vista business. Η λύση ήταν να κάνω login στα windows κανονικό shutdown και μετά τους έβλεπα κανονικά. Μάλλον φταίει το πως το linux αναγνωρίζει τα ntfs και fat partition. Αυτό μπορείς να το παρατηρήσεις σε usb flash αν δεν κάνεις ασφαλή κατάργηση τότε ναι μεν θα το βλέπεις ως συσκευή αλλά δε θα σε αφήνει να το ανοίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όσον αφορά τα Win έχεις δίκιο, εδώ και λίγες μέρες τα κλείνω από το κουμπί μόλις φτάσει στο "windows is shutting down" και σβήσει το λαμπάκι του σκληρού, γιατί ενώ εδώ και 2,5 χρόνια έκλειναν κανονικά ξαφνικά τους κ*ύλωσε και δεν κλείνουν (άλλο πρόβλημα αυτό), το μόνο που έκανα πριν λίγες μέρες ήταν ένα update στο Java και δεν ξέρω αν φταίει αυτό.

Το δεύτερο θέμα είναι ότι αυτό με τους δίσκους δεν μου το έκανε από την αρχή, δηλ. το pc ήταν αναμένο για κανένα 2ωρο και ξαφνικά χάθηκαν τα εικονίδια. Αν έφταιγε αυτό που λές δεν θα έπρεπε να γίνει αμέσως από την εκκίνηση του ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα από τη στιγμή που δεν έγιναν σωστά unmount από τα windows μπορεί να στους έβγαζε κανονικά την πρώτη φορά αλλά μόλις προσπαθούσες να τους ανοίξεις απλά σου έλεγε αδύνατο και εξαφάνιζε τις συντομεύσεις από την επιφάνεια εργασίας, αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα τις επόμενες φορές να μη στους βγάζει καν στην επιφάνεια εργασίας. Η πιο σίγουρη δοκιμή είναι να κάνεις login στα windows και να κάνεις κανονικό shutdown. Υποθέτω ότι αυτό το πρόβλημα στο παρουσίασε την πρώτη φορά που έκανες hard shutdoun από τα windows δλδ. Μετά από το shutdown μπήκες στα ubuntu είδες τους δίσκους στην επιφάνεια εργασίας και με την πρώτη προσπάθεια να τους ανοίξεις στους εξαφάνισε. Αν έγιναν έτσι τα πράγματα η λύση είναι αυτή που σου ανέφερα και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...