Προς το περιεχόμενο

package managment systems PMS


teliparas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως δηλωνω στην υπογραφη μου ειμαι ενας χαρουμενος xρηστης του debian

στο δυκτιο ομως τον τελευταιο καιρο συναντω ολο και πιο συχνα threads για τα PMS των *ΝΙΧ (την καρδια καθε διανομης)

ουσιααστηκα τα περισοτερα ειναι flames και καταληγουν σε παρραλληλους μονολογους οπου ο καθενας προματαρει τη διανομη του

θα μπορουσαν καποιοι εμπειροι χρηστες να μας διαφωτησουν ;

προς θεου οχι flame δεν εχουμε να χωρισημε τιποτα

παραθετω και μερικα link

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=781636&postcount=78

http://linuxmint.com/forum/viewtopic.php?p=103839&sid=f30f282046f706e63c8fb040100a96a3#p103839

εδω αξιζει να αναφερω οτι ειμαι σε αναζητηση και μιας δευτερης διανομης (με το debian ειμαι απολητα ικανοποιημενος) γιατι αν δε δοκημασεις το διαφορετικο πως θα κρινεις;

ηδη δοκημασα ολα τα γνωστα bsds (openbsd freebsd netbsd pcbsd dragonfly) αλλα κανενα απο αυτα δυστηχως δεν αναγνωριζει το συστημα μου :cry:

οποτε μαλλον το βλεπω για arch και τον πολυδιαφημισμενο pacman

 

 

-----Προστέθηκε 1/10/2008 στις 10 : 15 : 21-----

 

 

τον τελαιταο καιρο εχω την εντηπωση οτι ο αριθμος των arch users αυξανει γεωμετρικα και ακομα δινουν την εντηπωση οτι ειναι και αρκετα advance απο τα λιγα που καταλαβα ειναι οτι προκειται για gentoo-slackware users

ααα με gentoo δε θα ασχολληθω γιατι το μοτο because it works δε με εκφραζει καθολου

χωρια οτι το portage απ οτι λενε δεν την παλευει με της εξαρτησεις και την επιλυση των προβληματων αυτων για αυτο αλωστε αναπτηχθηκε και το paludis αλλα λογο καβγαδων ο developer την εκανε με ελαφρα πηδηματακια

http://www.exherbo.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

στα

+ του arch απ οτι λενε αποκρησημοτητα στο ανοιγμα των εφαρμογων

στα - του arch τα μεγαλα υπερπακετα σε αντιθεση με τα πολυκερματισμενα πακετα του debian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράδειγμα;

 

http://forums.debian.net/viewtopic.php?p=171279#171279

http://forums.debian.net/viewtopic.php?t=27965&postdays=0&postorder=asc&start=0

οκ το νημα δεν ειναι και το πλεων αμεροληπτο:-D:-D:-D

για αυτο αλωστε ανοιξα και το συγκεκριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχουν μπερδεμένα σε αυτά τα νήματα

 

1. Όσα πακέτα έχω χρειαστεί τα έχω βρει είτε στα repos είτε στο Aur. Ειδικά το δεύτερο έχει χιλιάδες πακέτα. Προβλήματα ποιότητας δεν έχω βρει στο aur που δεν είναι χαοτικό όπως διάβασα στα link σου. Επίσης εποπτεύεται από τους ΤU users. Ένα από τα πλεονεκτήματα του Arch είναι η ευκολία στο χτίσιμο των πακέτων, δεν χρειάζεσαι phd για να τα καταφέρεις

 

2. Μια μεγάλη διαφορά του Arch είναι πως οι developers του και οι πακεταριστές του δεν επεμβαίνουν στα πακέτα που έρχονται από τους maintainers τους. Για παράδειγμα δεν κομματιάζουν το kde σε μικρότερα πακέτα αλλά χρησιμοποιούν την vanilla μορφή του. Διάβασε στο wiki του arcj για την KISS φιλοσοφία που διατρέχει την διανομή για παράδειγμα, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις την κεντρική ιδέα του Arch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thmmy.gr/smf/index.php?PHPSESSID=hllgv9v8vpkecsnnusofe22ek0&topic=26122.0

αλλο ενα thread debian vs arch

ομολογουμενος ομως τα παιδια που κατηγορουν το apt δειχνουν να μην γνωριζουν τις λυσεις που τους προτεινονται (αγνοια της γκαμας των εντωλων του APT)

και κατι που δεν εχει υποθει στο συγκεκρημενο νημα και παραλληλα αποτελει αιτια εμφυλιου στο debian ειναι οτι o aptitude επιλυει τις εξαρτησεις πιο επιθετικα απο τον apt-get

(εγω δουλευω aptitude το μονο που με χαλαει ειναι η ελλειψη #apt-cache policy equivalent και οτι ειναι γραμενος σε C++)

 

 

-----Προστέθηκε 1/10/2008 στις 11 : 22 : 52-----

 

 

τα έχουν μπερδεμένα σε αυτά τα νήματα

 

1. Όσα πακέτα έχω χρειαστεί τα έχω βρει είτε στα repos είτε στο Aur. Ειδικά το δεύτερο έχει χιλιάδες πακέτα. Προβλήματα ποιότητας δεν έχω βρει στο aur που δεν είναι χαοτικό όπως διάβασα στα link σου. Επίσης εποπτεύεται από τους ΤU users. Ένα από τα πλεονεκτήματα του Arch είναι η ευκολία στο χτίσιμο των πακέτων, δεν χρειάζεσαι phd για να τα καταφέρεις

 

2. Μια μεγάλη διαφορά του Arch είναι πως οι developers του και οι πακεταριστές του δεν επεμβαίνουν στα πακέτα που έρχονται από τους maintainers τους. Για παράδειγμα δεν κομματιάζουν το kde σε μικρότερα πακέτα αλλά χρησιμοποιούν την vanilla μορφή του. Διάβασε στο wiki του arcj για την KISS φιλοσοφία που διατρέχει την διανομή για παράδειγμα, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις την κεντρική ιδέα του Arch

 

πιστεψε με το ειδα και για ναμε ηληκρινης (γλυκοκοιταω arch και slackware φοβαμαι ομως οτι με το slack δυσκολα θα βγαλω ακρη μια και ειναι πραγματικα για ADVANCE USER +ΣΧΟΛΕΙΟ LINUX και εγω ειμαι linux user μολις 1 ετους)

προσπαθω να βρω 2 λημανι αξιοπιστο και στηβαρο οπως το πρωτο=debian ωστε ο κοπος που θα καταβαλω μην παει στραφει:cry::cry:

παντα φιλικα(δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα:-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχουν μπερδεμένα σε αυτά τα νήματα

 

2. Μια μεγάλη διαφορά του Arch είναι πως οι developers του και οι πακεταριστές του δεν επεμβαίνουν στα πακέτα που έρχονται από τους maintainers τους. Για παράδειγμα δεν κομματιάζουν το kde σε μικρότερα πακέτα αλλά χρησιμοποιούν την vanilla μορφή του. Διάβασε στο wiki του arcj για την KISS φιλοσοφία που διατρέχει την διανομή για παράδειγμα, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις την κεντρική ιδέα του Arch

 

αυτο δε το βρισκω απαραιτητα κακο

το αντιθετο μαλιστα διοτι πολλα προγραμματα στο opensource δεν ειναι και υποδηγμα software βεβαια υπαρχουν και πολλα διαμαντια :-):-):-)

οταν παλι πειραζουν τον κωδικα χωρις να ξερουν οι developer τι ακριβως πειραζουν τοτε διμηουργουνται τα γνωστα προβλημματα οπως το προ 4μηνου θεμα ασφαλειας

 

 

-----Προστέθηκε 1/10/2008 στις 11 : 34 : 46-----

 

 

αυτό έλειπε

 

το μόνο που θα σου λείψει απο το debian μια και μιλάμε για pms είναι το apt pinning

 

με τις dsl γραμμες δεν εχει νοημμα

αλωστε παντα επιλεγω τους γερμανικους server διοτι τρεχω sid και τα miror στη γερμανια ειναι major και ενημερωνονται αμμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η φιλολογία περί arch linux και pacman με έχει κουράσει :P. Καλός-χρυσός και γρήγορος ο pacman, για το pc του σπιτιού σου που θες/μπορείς να περνάς χρόνο για να ασχολείσαι μαζί του. Κατά τ' άλλα δεν έχει ούτε το 1/100 των χαρακτηριστικών του APT και δεν είναι επ' ουδενί κατάλληλος για οποιοδήποτε «σοβαρό» εργασιακό περιβάλλον (το λέω εκ πείρας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@snapshot

φανταζομαι οτι εισαι ενας arch user (και μαλιστα ευτυχησμενος)

κανε καλο how to που ακολουθεις? θα εκτημουσα και upload se rapid share

 

 

-----Προστέθηκε 1/10/2008 στις 11 : 46 : 41-----

 

 

Αυτή η φιλολογία περί arch linux και pacman με έχει κουράσει :P. Καλός-χρυσός και γρήγορος ο pacman, για το pc του σπιτιού σου που θες/μπορείς να περνάς χρόνο για να ασχολείσαι μαζί του. Κατά τ' άλλα δεν έχει ούτε το 1/100 των χαρακτηριστικών του APT και δεν είναι επ' ουδενί κατάλληλος για οποιοδήποτε «σοβαρό» εργασιακό περιβάλλον (το λέω εκ πείρας).

 

ok γνωστο οτι εισαι και super power user και πρωην arch user και νυν debian (και εγω ειμαι στο ιδιο στρατοπαιδο)

οσο για την διαφοροποιηση οικιακου pc και "σοβσρου" εδω διαφωνουμε :-):-)

οπως ειπα και παραπανω το μοτο because it works δεμου αρεσει καθολου antiueta moy aresei καθε προβλημα να αντημετοποιζεται με τον σωστο τροπο ωστε να μην το ξανα βρησκω μπροστα μου

και μια και σε βρικα ευκερο η γνωμη σου για το pkgsrc ??

φαντασου οτι απο την περιεργεια να το δοκημασω (και λογο παλαιοτητας βεβαια) αποφασησα να αλλαξω pc το περιμενω απο αυριο

 

 

-----Προστέθηκε 1/10/2008 στις 11 : 56 : 40-----

 

 

το θεμα το σκαλιζω γιατι οπως ειπα στο αρχικο ποστ αισθανομαι ραγδαια αυξηση των arch user και καπνος χωρις φωτια δεν υπαρχει (τουλαχιστον ετσι νομιζω)

οσο αφορα τα bsds pio apo ayta εκτιματε ?

επιδη το debian που εκτιμω αφανταστασα κανει port τα kfreebsd/knetbsd εχω την εντυπωση οτι θα ειναι και τα πλεων σοβαρα

και επιρεασμενος απο το post

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=781636&postcount=78

σε συνδιασμο με τις διαφορες φημες για την δυσκολια στα update των ports λεω να το δοκημασω αυτο με την αφιξη του νεου pc

αληθεια εχει δοκημασει κανεις αυτα τα ports?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Arch συνδυάζει τα χειρότερα χαρακτηριστικά του Slackware και του Gentoo. Τι καλύτερο θα μπορούσε να ζητήσει κανείς; Το Debian είναι λίγο τραβεστί.

 

και στα απλα ελληνικα???

:-):-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...