Προς το περιεχόμενο

Backup home dir. Ποιους φακέλους;


alkisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θέλουμε να κάνουμε backup όλα τα δεδομένα μας, υπάρχει κάποιος τρόπος να διαλέξουμε τι να συμπεριλάβουμε ή τι να μην συμπεριλάβουμε από το home dir μας;

 

Για παράδειγμα, το ~/.evolution/mail είναι χρήσιμο, ενώ το ~/.evolution/cache είναι άχρηστο...

 

Μήπως είναι καλύτερα να βάλουμε π.χ. τα μηνύματα (και ό,τι άλλο χρήσιμο υπάρχει στους .* καταλόγους) στο ~/Documents/Messages, να κάνουμε symlinks από ~/.evolution/mail στο ~/Documents/Messages, και στη συνέχεια να παίρνουμε backup μόνο το ~/Documents;

 

Το δυσκολότερο βέβαια είναι να διαλέξουμε ποιοι .* κατάλογοι είναι χρήσιμοι και ποιοι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alkisg, καθόμουν και εγώ και διάλεγα τι θα κάνω backup από το home. Εγώ είχα φτιάξει ένα script και άφηνε αρχεία από προγράμματα που δεν υπήρχαν πλέον. Κατέληξα στο να τα κάνω όλα χωρίς να διαλέγω. Ούτε σε χώρο έχανα τίποτε ούτε σε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το ζήτημα γιατί έχει και μια άλλη "παρενέργεια".

 

Καλά με το backup/restore, δεν υπάρχει πρόβλημα για λίγα Mb χώρου.

Όταν όμως κάνουμε αναβάθμιση διανομής;

Π.χ. έχω μια παλιά διανομή στο /dev/sda2, βάζω με καθαρή εγκατάσταση μια νέα στο /dev/sda3, και θέλω να μεταφέρω τα δεδομένα του χρήστη alkisg.

 

Δεν πρέπει να "καθαρίζουμε" που και που τα ~/.config, ~/.gconf, ~/.gnome2, ~/.local και γενικά ~/.*; Δηλαδή να σβήνουμε τα παλιά (ή να μην τα μεταφέρουμε στο νέο λογαριασμό) ώστε η καινούργια διανομή να φτιάξει φρέσκα αρχεία ρυθμίσεων;

Κι αν ναι, πώς "ξεδιαλέγουμε" ποια θα σβήσουμε; (πέρα από το να τα κοιτάμε με το χέρι).

 

Ή έχουμε εμπιστοσύνη στα προγράμματα ότι ακόμα και μετά από 100 αναβαθμίσεις δεν θα μαζεύουν σαβούρα εκεί μέσα; (όχι από θέμα χώρου, από θέμα προβλημάτων από απαρχαιωμένες ρυθμίσεις).

Π.χ. αν είχα το audacity version 1, και μετά από 10 χρόνια αποφασίσω να βάλω το audacity version 10, μπορώ να περιμένω να παίξει σωστά χωρίς να έχω διαγράψει το φάκελο ~/.audacity με τα αρχαία πλέον αρχεία ρυθμίσεων;

 

 

Bottom line: δεν θα έπρεπε τα αρχεία ρυθμίσεων να βρίσκονται σε άλλους φακέλους σε σχέση με τα δεδομένα του χρήστη (emails, bookmarks κτλ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε... καλό! :)

Δυστυχώς δεν είδα να έχουν προνοήσει για το χαμό του home dir!

 

Το πιο σωστό θα ήταν να βγει ένα καινούργιο (unix?) specification που να υποχρεώνει τους πάντες να βάζουν τα πράγματα στη θέση τους, λαμβάνοντας υπόψη και τις νέες ανάγκες των προγραμμάτων, των χρηστών και των διαχειριστών αλλά και τις νέες τεχνολογίες, π.χ. unionfs.

 

Θέλει μελέτη για να γίνει μια σωστή πρόταση, αλλά μερικές ιδέες θα μπορούσε να είναι:

 

Από την πλευρά του administrator:

rm -rf /programs/program_name για τα αρχεία του προγράμματος,

rm -rf /cache/program_name για τα cache δεδομένα του προγράμματος όλων των χρηστών (π.χ. temporary internet files, thumbnails),

rm -rf /data/program_name για τα κανονικά δεδομένα του προγράμματος (π.χ. evolution emails, firefox bookmarks),

rm -rf /settings/program_name για τις ρυθμίσεις του προγράμματος,

rm -rf /tmp/program_name για τα προσωρινά αρχεία του προγράμματος.

 

Από την πλευρά του χρήστη, μια από τα ίδια, μόνο που οι διαδρομές να ξεκινούσαν από ~/ αντί για /, π.χ.

~/settings/program_name για τις ρυθμίσεις του προγράμματος που έχει κάνει override ο χρήστης κτλ.

 

Και από την πλευρά του προγράμματος, με unionfs να έβλεπε το συνδυασμό των παραπάνω και πιθανώς με κάποια προτεραιότητα (τα user settings να έχουν προτεραιότητα από τα global settings ή ανάποδα).

Έτσι η ταπετσαρία θα μπορούσε να βρίσκεται πάντα στο αρχείο ~/settings/program_name/wallpaper είτε το έχει προσαρμόσει ο χρήστης είτε έχει μείνει η global ταπετσαρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...