Προς το περιεχόμενο

Ubuntu + Realtek


vamitrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Έχω το εξής πρόβλημα με το ubuntu. Ενώ επί μήνες το δίκτυο δούλεβε άψογα, ένα πρωινό ανοίγοντας το pc αντιλήφθηκα ότι δεν έχω internet. Στο εικονίδιο πάνω δεξιά που λέει για το δίκτυο κάνοντας manual configuration είναι ξε-τσεκαρισμένο το δίκτυο. Και να το τσεκάρω όταν το ξαναανοίξω πάλι είναι off. Δοκίμασα ifconfig και μου έχει μόνο το lo. Κάνοντας ifconfig -a βλέπω και το eth0 αλλά η mac address του είναι 00:00:00:00:00:00. Αν πατήσω ifconfig eth0 up μου δίνει UKNOWN SCIIOSFLAGS κάτι τέτοιο. Στα windows το δίκτυο δουλεύει κανονικά. Η κάρτα δικτύου μου είναι onboard και είναι της Realtek. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>vamitrou@vamitrou-desktop:~$ sudo lshw -C network
[sudo] password for vamitrou: 
 *-network DISABLED      
      description: Ethernet interface
      product: RTL8101E PCI Express Fast Ethernet controller
      vendor: Realtek Semiconductor Co., Ltd.
      physical id: 0
      bus info: pci@0000:02:00.0
      logical name: eth0
      version: 01
      capacity: 1GB/s
      width: 64 bits
      clock: 33MHz
      capabilities: pm vpd msi pciexpress bus_master cap_list ethernet physical tp 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd 1000bt-fd autonegotiation
      configuration: autonegotiation=on broadcast=yes driver=r8169 driverversion=2.2LK duplex=half ip=192.168.1.2 latency=0 link=yes module=r8169 multicast=yes port=twisted pair
vamitrou@vamitrou-desktop:~$ 

 

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έκανα restore το partition απο ένα image που πριν δούλευε αψογα 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιάζομαι ότι τα win απενεργοποιούν την κάρτα και το Linux δεν ξέρει πώς να την ενεργοποιήσει ελλείψει official driver . Μου είχε τύχει παρόμοιο πρόβλημα και έκανα ΑΙΩΝΕΣ debugging, μέχρι που ανακάλυψα τη λύση και στο ubuntuforums είχαν τρελαθεί όλοι.

 

 

 

Στα win στο αντίστοιχο πεδίο, τι έχεις ;

 

new1ny5.th.jpgthpix.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shutdown Wake-On-Lan : Enabled

Wake-On-Lan Capabilities : Pattern Match & Magic Packet

 

Στο Tab Power Management έχει επιλογή "Allow the computer to turn off this device to save power". Δοκίμασα και την απενεργοποίησα αλλά πάλι δεν έγινε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω το εξής πρόβλημα με το ubuntu. Ενώ επί μήνες το δίκτυο δούλεβε άψογα, ένα πρωινό ανοίγοντας το pc αντιλήφθηκα ότι δεν έχω internet.

 

Εφόσον στο live CD δε δουλεύει και λες ότι σου δούλευε απροβλημάτιστα, κάτι κάνουν τα windows και την "απενεργοποιούν¨ . Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση... Δεν μπορεί ξαφνικά να μουλάρωσε η κάρτα με το Linux. Μήπως πείραξες κάτι σε bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον στο live CD δε δουλεύει και λες ότι σου δούλευε απροβλημάτιστα, κάτι κάνουν τα windows και την "απενεργοποιούν¨ . Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση... Δεν μπορεί ξαφνικά να μουλάρωσε η κάρτα με το Linux. Μήπως πείραξες κάτι σε bios;

Δε μας ενδιαφέρει τι κάνουν τα windows. Σημασία έχει τι κάνει το linux και μάλλον δε μπορεί να ενεργοποιήσει την κάρτα.

 

https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WirelessTroubleShootingGuide#lshw

 

Εγώ από το lshw καταλαβαίνω πως η κάρτα είναι απενεργοποιημένη (κάτι σαν το κουμπάκι που έχουν τα φορητά για να απενεργοποιούν την κάρτα). Φορητό έχεις; Μήπως ενεργοποιείται η κάρτα με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων; Ίσως αυτά να μη δουλεύουν στο linux. Κοίταξε και το bios. Γράψε μας και το αποτέλεσμα της εντολής dmesg μήπως αναφέρει κάτι.

 

Δες κι αυτό:

http://gentoo-wiki.com/HARDWARE_RTL8168#Problems_with_disabled_NIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα restore to defaults στο bios και πάλι τπτ. Όχι δεν έχω φορητό.

Δοκίμασα επίσης να το βγάλω από την μπρίζα να κάνει reset αλλά ούτε.

Ορίστε το dmesg [αν βρήκα το σωστό] http://pastebin.com/m5bb1bdc8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας ενδιαφέρει τι κάνουν τα windows. Σημασία έχει τι κάνει το linux και μάλλον δε μπορεί να ενεργοποιήσει την κάρτα.

 

Μας ενδιαφέρει τι κάνουν τα win. Υπάρχουν περιπτώσεις καρτών που τις απενεργοποιούν τα win (Μέσω του wake-on-lan) και λόγω μη ολοκληρωμένων drivers στο Linux, το τελευταίο δεν μπορεί να τις ενεργοποιήσει. Εφόσον λοιπόν του δούλευε η κάρτα και τώρα δε του δουλεύει ούτε στο live-cd, σημαίνει ότι ο υπαίτιος βρίσκεται εκτός περιβάλλοντος Linux (με κάποιο τρόπο έχει απενεργοποιηθεί η κάρτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bios δεν έχει επιλογή που να ενεργοποιεί την onboard ethernet ?

 

απορία

.

 

Ναι υπάρχει επιλογή και είναι ενεργοποιημένη. Δοκίμασα την έκανα disable και ξανά enable αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>vamitrou@vamitrou-desktop:~$ dmesg | grep eth0
[   14.873127] eth0: RTL8169 at 0xf8832000, 00:00:00:00:00:00, XID 00000000 IRQ 221
vamitrou@vamitrou-desktop:~$ 

 

Εμένα δεν μου βγάζει καν την διεύθηνση της κάρτας. Είναι λογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...