Προς το περιεχόμενο

ubuntu wireless προβλημα


GIOMIL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδια προσπαθω να βρω κινητρα για να κρατησω τα ubuntu αλλα τα προβληματα με το wireless και γενικα με τους drivers (καρτατηλεορασης winfast dtv200 )netgear range max 121t.Δε με βοηθανε υπαρχει καποιος ΕΥΚΟΛΟΣ τροπος για να περασω τους drivers tou wireless ωστε να κανω ανβαθμηση γιατι με κατι εντολες τις οποιες δεν ξερω καν απο που να τις εκτελεσω δουλεια δε γινετε ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ Η ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΑΠΟ windows αλλα μαλλον εκανα λαθος!!:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες την γνωμη μου αν δεν μαθεις καποια βασικα στοιχεια κ εντολες απο την γραμμη εντολων του linux (τερματικο) καλυτερα να ξαναγυρισεις πισω στα windows. Θα δεις οτι το τερματικο θα το βρισκεις συνεχεια μπροστα σου κ θα εχεις προβλημα. Γνωμη μου ολα αυτα, μπορει να κανω κ λαθος κ αλλοι να διαφωνησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το lspci είναι μια εντολή που σου δίνει ως αποτέλεσμα τι συσκευές έχεις πάνω στην mobo.

τα παιδιά σου το ζήτησαν για να έχουν μια εικόνα του συστήματος σου.

Διπλό κλικ στο terminal (τερματικό), και γράφεις sudo lspci.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ μετα τι κανουμε??το wn121t(ειναι usb wireless) υποψιν δεν το βλεπω πουθενα στην αναφορα..

00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [siS] 645xx (rev 51)

00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [siS] SiS AGP Port (virtual PCI-to-PCI bridge)

00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [siS] SiS963 [MuTIOL Media IO] (rev 14)

00:02.1 SMBus: Silicon Integrated Systems [siS] SiS961/2 SMBus Controller

00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [siS] 5513 [iDE]

00:02.7 Multimedia audio controller: Silicon Integrated Systems [siS] AC'97 Sound Controller (rev a0)

00:03.0 USB Controller: Silicon Integrated Systems [siS] USB 1.1 Controller (rev 0f)

00:03.1 USB Controller: Silicon Integrated Systems [siS] USB 1.1 Controller (rev 0f)

00:03.2 USB Controller: Silicon Integrated Systems [siS] USB 1.1 Controller (rev 0f)

00:03.3 USB Controller: Silicon Integrated Systems [siS] USB 2.0 Controller

00:0b.0 Modem: PCTel Inc HSP56 MicroModem (rev 03)

00:0c.0 Multimedia video controller: Conexant CX23880/1/2/3 PCI Video and Audio Decoder (rev 05)

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5200] (rev a1)

root@john-desktop:

αυτο ειναι το test pc!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω βαλει και στον κανονικο υπολογιστη οπου εχω μητρικη p5k wifi ap την οποια την αναγνωριζει σου βρισκει δυκτυο αλλα λιγο αφου συνδεθει και παω να κανω το update και ενω λεει οτι ειναι συνδεδεμενο δεν μπαινει σε αλλα σαιτ και σταματανε και τα update...kamia idea gia to ti mporei na ftaiei??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δεις ποιες ειναι οι συσκευες που ειναι συνδεδεμενες σε μια usb θυρα χρειαζεσαι την εντολη lsusb.Εκεί θα δεις και την ασυρματη.

 

Για την δικια σου συγκεκριμενα,διαβαζω στα Ubuntu Forums οτι χρειαζεται το ndiswrapper για να παιξει.Εδω κι ενας μπουσουλας,αλλα ειναι δυσκολος πιστευω για εναν αρχαριο.

 

Δε θα σου παίξει ούτε η κάρτα , ούτε το wi-fi. Είναι win only. Αν σε ενδιαφέρουν και τα δύο να δουλεύουν σε Linux, ξέχνα το. Γύρνα στα win.

σορρυ κιολας,αλλα αυτο,αυτο,κι αυτο αλλα λενε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι netgear κάρτες είναι πολύ προβληματικές και τις έχω βάλει στη Blacklist μου για την μηδαμινή υποστήριξη που έχουν στο linux.

Μέχρι βέβαι να το κάνω αυτό είχα ήδη 2, μία pcmcia και μια USB.

Μπορείς να τις κάνεις να δουλεψουν αλλά μόνο με ndsiwrapper (+Windows driver files .sys. και .inf) και αυτό μπορεί στη τελική να μη δουλέψει καθώς εξαρτάται από το ρούτερ στο οποίο θες να συνδεθείς και από την ασφάλεια του δικτύου.

 

Π.χ Η WG111v3 (usb) δεν μπορεί με τίποτα να συνδεθεί σε προστατευμένα δίκτυα (WEP, WPA), αντίθετα συνδέεται σε ελέυθερα αλλα πολλές φορές πέφτει και το σύστημα δεν μπορεί καν να τερματίσει. Κοινώς απαράδεκτη....

Η pcmcia (δε θυμάμαι τον ακριβή τύπο της είναι στο εξοχικό) δουλέυει εξαιρετικά με ndiswrapper, αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί σε καμία περίπτωση με το router της ....Netgear.... ωω ναι... με όλα τα άλλα συνδέεται με με το ρουτερ της Netgear όχι .

 

Αν θες να δοκιμάσεις τα links του Pοscaman είναι επαρκή, αλλά θα σου πρότεινα όσο και αν σου φανεί δύσκολο (δεν είναι πίστεψέ με) να αποφύγεις το γραφικό περιβάλλον και να προσταθήσεις να χειριστείς το ndiswrapper από κονσόλα.

 

ndiswrapper -l (σου δείχνει εγκατεστημένους drivers, και την ανάλογη συσκευή αν έχει εγκατασταθεί ο σωστός)

ndiswrapper -i xxxxxx(όπου x το .inf αρχείο, σου το εγκαθιστά)

ndiswrapper -r (σου επεγκαθιστά τον driver)

 

modprobe ndiswrapper (σου φορτώνει το module)

 

(μην ξεχάσεις επίσης να συνπληρώσεις την blacklist είναι πολύ σημαντικό)

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω βαλει και στον κανονικο υπολογιστη οπου εχω μητρικη p5k wifi ap την οποια την αναγνωριζει σου βρισκει δυκτυο αλλα λιγο αφου συνδεθει και παω να κανω το update και ενω λεει οτι ειναι συνδεδεμενο δεν μπαινει σε αλλα σαιτ και σταματανε και τα update...kamia idea gia to ti mporei na ftaiei??

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=579538&highlight=asus+p5k+wifi

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=626887&highlight=asus+p5k+wifi

 

Γνωστό πρόβλημα. Απ' ότι φαίνεται μόνο με ndiswrapper λύνεται.

 

Δυστυχώς σε θέματα wifi πρέπει να προσέχουμε ΠΟΛΥ τι αγοράζουμε αν θέλουμε να δουλέψει με Linux. Ελπίζω η κατάσταση να αλλάξει στο άμεσο μέλλον.

 

Το RTL8187 είναι πολύ μπάσταρδο για να παίξει σωστά. Από το bug tracker βλέπω ότι το πρόβλημα λύνεται στην τελευταία alpha έκδοση του 8.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...