Προς το περιεχόμενο

Pci sata controller προβλημα


kosnik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113 το οποιο ειναι συμβατο με linux.Πανω του εχω συνδεσει εναν εξωτερικο e-sata,το προβλημα ειναι οτι καθε φορα που ανοιγω τον υπολογιστη 2 στις 3 φορες δεν αναγνωριζεται ο σκληρος.

Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?Να μην τον εβλεπε καθολου να πω ενταξει κατι δεν ειναι συμβατο,αλλα μια να τον βλεπει κ την αλλη οχι?

Να σημειωσω οτι ο controller ειναι sata I ενω ο δισκος sata II.Τπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορεί να φταίει και αυτό. Είχα δώσει πριν καιρό εδώ στο φόρουμ ένα εξωτερικό link που εξηγούσε την κατάσταση, αλλά τώρα δεν το βρίσκω. Αν το εντοπίσω, επανέρχομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκανα τπτ,πρωτη φορα που κουμπωσα την καρτα κ συνδεσα τον σκληρο,εκκινηση του υπολγιστη και ο σκληρος φαινοταν κανονικα.Το λειτουργικο ειναι Ubuntu 8.04 με 19αρη πυρηνα.Windows δεν παιζουν στο συστημα.

Με τρελαινει γιατι οποτε γουσταρει τον βλεπει/δεν τον βλεπει.Το προβλημα νομιζω ειναι στην αρχικη φαση της εκκινησης πριν ξεκινησει να φορτωνει ubuntu.Επισης βγαζει ενα μυνημα για raid κλπ,εγω δεν κανω τετοια χρηση,τι να πω να εχει να κανει κατι με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστήριξη raid δεν υπάρχει στο πυρήνα ακόμη και εφόσον δεν χρησιμοποιείς, δές αν μπορείς να την απενεργοποιήσεις. Πολύ πιθανό να φταίει αυτό...

 

Το μήνυμα πού στο βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο dmesg όταν ξαναδείς το πρόβλημα. Αν δείς μιά σειρά από μηνύματα που λένε για reset soft links και {DRDY} τότε είναι μια πικραμένη ιστορία που αφορά τον kernel και και την libata. Ρίξε μιά ματιά σε αυτό το link μήπως και σου δώσει τη λύση. Επίσης προσπάθησε να ξεκινήσεις τον kernel σου με noapic ή/και acpi=off options. Γενικώς απ' ότι ξέρω δεν έχει λυθεί αυτό το πρόβλημα.

Εγκυκλοπαιδικά φαίνεται να είναι ένα issue με την εντολή για spin down που δίνει ο kernel στην libata και αυτή πολλές φορές δεν πετυχαίνει. Επίσης εγκυκλοπαιδικά, μου έχει κάνει corrupt πολλές φορές το filesystem αυτή η ιστορία.

 

PS. Φέρτε το development branch του kernel πίσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113 το οποιο ειναι συμβατο με linux.Πανω του εχω συνδεσει εναν εξωτερικο e-sata,το προβλημα ειναι οτι καθε φορα που ανοιγω τον υπολογιστη 2 στις 3 φορες δεν αναγνωριζεται ο σκληρος.

Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?Να μην τον εβλεπε καθολου να πω ενταξει κατι δεν ειναι συμβατο,αλλα μια να τον βλεπει κ την αλλη οχι?

Να σημειωσω οτι ο controller ειναι sata I ενω ο δισκος sata II.Τπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο?

Την ιδια καρτα εχω και εγω.

Σε να μηχανημα (ubuntu) με core duo και μητρικη asrock ειχα προβληματα οπως και εσυ.

Την εβαλα σε ενα παλιοτερο μηχανημα (debian) με P4 και δουλευει αστερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον βρηκα λυση (χωρις να εχω βρει ακριβως το αιτιο του προβληματος παντως..), εβαλα πανω στον κοντρολερ το dvd-rw και τον δισκο στην sata της μητρικης.Ολα κομπλε.Στην εκκινηση αφου βγαζει μυνημα για να κανω ρυθμισεις για raid,αναφερει μετα κανονικα τη συσκευη dvd-rw ο κοντρολερ,κατι που δεν γινοταν οταν ειχα πανω τον σκληρο.Οποτε ή φταιει οτι ο δισκος ειναι σαταΙΙ κ ο κοντρολερ σαταΙ, ή τραβουσε ζορι με την e-sata συνδεση (δηλαδη παιζει καλωδιο e-sata->esata bracket κουμπωμενο στο κουτι->σατα καλωδιο στην υποδοσχη της μητρικης).

Τεσπα,I'm happy now,thanx σε οσους ασχοληθηκαν.

 

@gmouzo κ εγω asrock εχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...