Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομη να επιλεξω για ενα RAID PC που θα δουλευει LAMP?


panosony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στήνω ενα Intel Dual core PC 2GB RAM με 2χ250 GB Mirrored raid disks , καρτα γραφικών stand alone, sound card απενεργοποιημένη και θέλω να σηκωσω κάποιες εφαρμογές php που θα καλουνται απο ενα website. Eχω static IP + port forwarding και θα στηθει Apache + MySQL.

 

Nα το κάνω με Suse - Ubuntu ή κατι άλλο? Σίγουρα με όλα θα παίξει, απλα επειδη δεν εχω ξαναστησει κατι που θα δουλευει Live 24/7 σας ρωταω για την καλυτερη επιλογή.

 

Οποιος εχει δοκιμάσει κάτι αναλογο ή έχει δει κάτι ας κάνει ενα reply! Thanks guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά κι εγώ νομίζω ότι το Debian είναι ό,τι καλύτερο από άποψη σοβαρότητας, πρακτικά και το Gentoo το θεωρώ αρκετά αξιόπιστο (το χρησιμοποιώ σε 2 μηχανήματα που παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες για πάνω από 5 χρόνια χωρίς incident) και αν θέλεις να προσαρμόσεις το σύστημα όσο γίνεται είναι καταλληλότερο.

 

Πάντως πρέπει να πω ότι έχει μεγάλα προβλήματα έλλειψης developers, οργάνωσης και προσανατολισμού, τα οποία εκπλήσσομαι που μέχρι στιγμής δεν έχουν οδηγήσει σε σοβαρά προβλήματα αξιοπιστίας. Μάλλον θα προτιμούσα το debian για πράγματα ζωής και θανάτου, γιατί πράγματι απ' όσα βλέπω κρίνω ότι το Gentoo είναι πολύ πιο πιθανό να σκάσει (ακόμη και αν δεν έχει συμβεί) αλλά για οτιδήποτε λιγότερο το βρίσκω πιο ευέλικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια με το Debian θα κανω μια αποπειρα - το θεμα μου είναι οι RAID drivers, και επειδη το Mobo ειναι νεο να δω αν θα το αναγνωρίσουν.

Αλλιώς θα προσπαθησω με Suse που το εχω αγορασμενο και τελος με ubuntu.

 

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις, θα γραψω αυριο για σας πω τι εγινε με το Debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια με το Debian θα κανω μια αποπειρα - το θεμα μου είναι οι RAID drivers, και επειδη το Mobo ειναι νεο να δω αν θα το αναγνωρίσουν.

Αλλιώς θα προσπαθησω με Suse που το εχω αγορασμενο και τελος με ubuntu.

 

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις, θα γραψω αυριο για σας πω τι εγινε με το Debian.

Καλυτερα να χρησιμοποιησεις software raid μεσα απο linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parsifal, μητρική είναι η Asus P5QL-E (Intel P43, ICH10R)

 

Η διανομή είναι η 10.2 γιατι με την 10 ειχα προβλημα στην εγκατασταση - δεν εβλεπα δισκους sata σε non raid mode.

 

Tωρα ξεκιναω με Suse...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...